Menu

Kdo je nejlepší parťák při běhání? Přece váš pes

Publikováno: 20. 4. 2018
Rubrika:  Tipy a rady
Husky

Běhání se psem si v poslední době oblíbilo čím dál víc sportovně založených páníčků. Někteří si vyloženě pořizují plemena psů, která dlouhé tratě ocení, jiní se do toho pouštějí coby začátečníci bez ohledu na rasu jejich mazlíčka. Proč ne, vydatný pohyb miluje téměř každý chlupáč. Chcete mít také nový společný koníček? Ukážeme vám, co všechno běh se psem obnáší.

Jak se říká, na velikosti nezáleží. Běhat totiž můžete s jakkoliv velkým psem - s obřím i tím nejmenším. Výjimkou jsou pouze malá těžká plemena jako buldoci, která nesnesou běh na delší vzdálenosti. Miniaturním plemenům, jako jsou čivavy, zase upravte tempo. Drobným nožkám vyhovuje spíše svižná chůze.

Počkejte také, až bude zvířeti minimálně rok, raději rok a půl. Až pak má plně vyvinuté kosti a klouby. Pak už musíte jen vysledovat, jestli pejska bude běh bavit a případně jak přesně s ním sportovat. Na konkrétní tipy pro vašeho pejska se můžete zeptat i svého veterináře.

Vodítko. Ano, nebo ne?

Máte poslušného mazlíčka, o kterém jste si jistí, že vám nikdy neuteče, nebude skákat na kolemjdoucí nebo honit veverky na stromě? Pak můžete běhat na volno bez vodítka. Výhodou je, že vy i pes máte naprostou volnost pohybu. Na druhou stranu pořád po očku sledujete, kde se pes prohání.

Jestliže je váš mazlíček o něco temperamentnější a občas z radosti skáče nebo se nechá vyrušit jinými vjemy, raději zvolte vodítko. Tady máte dvě možnosti.

Nejdřív zkuste běhat s vodítkem, které budete držet v ruce. Prodávají se i speciální s gumou, které pruží a tím usnadňují kontrolu nad šňůrou. Aby byl výsledek takový, jaký si představujete, nesmí pes táhnout a vodítko musí vždy zůstat prověšené.

Na druhou stranu existují pejsci, kteří tah milují a ke spokojenému pohybu ho potřebují. Pro ně je ideální takzvaný canicross. Při něm jste se svým miláčkem propojení odpruženým vodítkem, které máte upevněné k pasu. Výhodou je, že vám tím v běhu vlastně pomáhá, táhne vás dopředu. Jde asi o nejoblíbenější způsob běhu, který je ale náročnější na vybavení a trénink.

Kromě opasku si musíte pořídit sportovní vodítko a postroj pro psa, aby si v tahu neničil páteř. Pak byste ho měli naučit, aby v kuse tahal a nenechal se ničím rozptýlit. Doporučujeme - alespoň pro začátek - sportovat ještě s jedním běžcem a psem, který toho vašeho povede. Po celé republice existují tréninkové skupiny, ke kterým se můžete připojit. Pokud vás sport opravdu chytne, můžete zkusit i závodit.

Co před během?

Už jste si vybrali, který druh běhání vám bude nejvíc vyhovovat? Ještě než si ale nazujete kecky, vzpomeňte si na pár pravidel, které zpříjemní společnou aktivitu vám i psímu parťákovi.

Začněte kratšími vzdálenostmi, ať psa hned ze začátku neuženete. Trasu přizpůsobte jeho schopnostem. Celou dobu psa sledujte, jestli není vyčerpaný (to poznáte tak, že po zastavení se jeho dech vrátí brzy k normálu) nebo se příliš nepotí (v tomhle případě za sebou zanechává mokré stopy). Nejprve běhejte jednou týdně, pak můžete intervaly zkracovat.

Při výběru trasy se vyhněte asfaltu a místům, kde hrozí konflikt s jinými zvířaty. Hlídejte si také vyhlášky, kam zvířata mohou a nemohou vstoupit. Na běhání jsou ideální lesní a polní cesty.

Před během psa nikdy nekrmte, vyhnete se riziku smrtelného přetočení žaludku. Také ho dopředu vyvenčete, ať se nemusíte zbytečně zastavovat. A nakonec jedna z nejdůležitějších rad - stejně jako berete vodu pro sebe, nezapomeňte i na svého zvířecího spoluběžce. I on totiž potřebuje doplňovat tekutiny.

Doporučujeme:

 
Ověřeno našimi zákazníky

99 % zákazníků doporučuje náš obchod.

Prohlédnout hodnocení na Heureka.cz

pozitiva: rychlost a spolehlivost

Ověřený zákazník , před 3 měsíci

Dobrý přístup obsluhy,

Ověřený zákazník , před 3 měsíci

Jsem moc spokojená

Ověřený zákazník , před 3 měsíci