Menu

Zoubky jako perličky. Víte, jak se starat o chrup svého mazlíčka?

Publikováno: 9. 3. 2018
Rubrika:  Tipy a rady
toothpaste

Kartáček a zubní pasta jsou dnes povinnou výbavou každého člověka i páníčka. Ano, správně. Čištění totiž vyžadují nejen lidské, ale také psí zuby. Pravidelnou dentální péčí ušetříte svého mazlíčka řady zdravotních problémů. Ovšem naučit ho trpělivosti nebývá zrovna hračka. Pojďte se s námi podívat, co vám práci usnadní.

Proč i psi potřebují čistit zuby?

Divoké šelmy si je přece také nečistí. Domácí zvířata však dnes mají kvůli dlouhodobé domestikaci a šlechtění zcela jinou anatomii, přijímají jinou potravu a žijí jiným způsobem života. Zubní plak se jim tvoří úplně běžně jako lidem. Bakterie, které se v něm množí, způsobují zánět dásní, který může vést až ke ztrátě zubů. Krevním oběhem se také dostávají do celého těla a infekce může zasáhnout například srdce nebo ledviny.

Každému jednotlivému pejskovi se tvoří plak v rozdílném množství. Bohužel nejde dopředu zjistit, jestli potrápí i vašeho mazlíčka. Rozdíly způsobuje konkrétní postavení zubů, odlišná produkce slin nebo dokonce velikost psa. Při vzniku zubního plaku záleží také na samotném krmivu, které pejskovi dáváte do misky. Suché granule pomáhají plak ze zubů otírat, naopak častá konzumace konzerv, které obsahují hodně vody, jeho stav zhoršuje.

Jak na to

S čištěním zubů se vyplatí začít už od štěněte. Péče o mléčné zuby sice není až tak důležitá jako o ty trvalé, protože brzy vypadnou, ale je mnohem snazší přivyknout psa čisticímu procesu již od malička. Ne každému pejskovi je totiž příjemné, když se ho prsty dotýkáte blízko tlamy. Praktikujte to proto i bez kartáčku, aby mu potom vaše doteky u tlamy nepřišly divné. Sahejte mu nejdříve na hřbet čenichu a postupně na zuby a dásně. Ty zkuste také masírovat. Až úplně nakonec se pokuste zajet na vnitřní stranu zubů.

Doporučujeme začít s kartáčkem, který se navléká na prst. Až si pes zvykne, že mu saháte do úst, vezměte si k ruce klasický zubní kartáček pro psy. Vhodné náčiní vybírejte i podle velikosti pejska. Nakonec přidejte zubní pastu pro psy. Pozor, lidské pasty nejsou pro zvířata vhodné, protože obsahují fluor a ten jim škodí. Psí pasty mají navíc lákavé příchutě – hovězí nebo třeba kuřecí. Díky tomu je čištění zábavnější.

Jak často?

Ideální je čistit pejskovi zuby každý den. Každý chlupáč je ale jiný. Někteří jsou apatičtí, někteří se na kartáček dokonce těší, pro jiné je to pokaždé utrpení. Nezoufejte, pokud se k čištění odhodláte jen dvakrát do týdne. Lepší málo než nikdy.

Na trhu dnes také existuje obrovské množství pamlsků, pudrů, vod či gelů, které při ústní hygieně pomáhají. Některé se přidávají do krmení, jiné se stříkají rovnou do tlamy. Pakliže pes kartáček neprožívá, můžete ho jimi s čistým svědomím nahradit. A pokud je chlupáč statečný a vám se podaří mu vyčistit zuby až do konce, odměňte ho dentálním pamlskem, který vaši píli ještě zintenzivní a pejsek se pak na další hygienu bude více těšit.

Všimli jste si, že v tlamě není všechno tak, jak má být? Když už se zubní kámen objeví, na nic nečekejte a vydejte se společně k veterináři. Tady už samotný kartáček s pastou příliš parády nenadělá. To, že má pejsek se zuby problém, poznáte podle nepříjemného pachu z tlamy. Dentální zákroky se většinou provádí pod narkózou. Preventivně proto doporučujeme užívat přípravky pro zdravé zuby a dásně, které omezují vznik zubního kamene, plaku, bakterií a působí protizánětlivě.

Doporučujeme:

 
Ověřeno našimi zákazníky

99 % zákazníků doporučuje náš obchod.

Prohlédnout hodnocení na Heureka.cz

pozitiva: rychlost a spolehlivost

Ověřený zákazník , před 3 měsíci

Dobrý přístup obsluhy,

Ověřený zákazník , před 3 měsíci

Jsem moc spokojená

Ověřený zákazník , před 3 měsíci