Menu

Pes a malé dítě? Jak na skvělé přátelství

Publikováno: 16. 3. 2018
Rubrika:  Tipy a rady
FreeVector-Young-Huskies

Máte doma pejska a čekáte miminko? Nebo naopak máte malé děti a rádi byste jim pořídili čtyřnohého kamaráda? Pokud přemýšlíte, jestli a jak to všechno zvládnete, nebojte se. Psi a děti se k sobě neodlučitelně hodí. Chlupáči stmelují rodinu, pomáhají při výchově a jsou samozřejmě věrnými přáteli. Musí se ale vědět, jak na to.

 

Čekáte miminko

Když už psa máte a brzy k němu přibude malé dítě, je na výběr plemene vhodného k dětem pozdě. To ale nevadí. Více než na rase totiž záleží na povaze konkrétního zvířete a jeho výcviku. Na příchod nového člena rodiny je třeba pejska připravovat už několik měsíců předem. Psům často vadí nové pachy a dětský pláč. Seznamujte ho proto s kosmetikou, kterou bude miminko používat.

Pokud očekáváte, že by vašeho mazlíčka mohl rozčilovat pláč, zkuste mu ho pouštět předem. U toho mu vždycky dejte jeho oblíbenou pochoutku nebo hračku, aby ho měl spojený s něčím pozitivním. Velmi důležitý je také prostor. Naučte psa, co bude nově zakázané - dětský pokoj, postýlka či přebalovací pult.

 

První společný den

Při příjezdu z porodnice nechte pejska miminko co nejdříve očichat. Nejlépe ještě před domem nebo hned za dveřmi. Pro větší pocit bezpečí ho u toho můžete držet na vodítku, ale nic mu nezakazujte a netrestejte ho. Je možné, že pes dítě jemně olízne. To pro něj může být důležité, aby miminko přijal jako člena smečky, neděste se toho. O to více ale dejte pozor na hygienu. Po případném kontaktu děťátko umyjte, psa pravidelně očkujte, odčervujte a hlídejte, jestli nemá blechy.

Pes by najednou neměl mít ani nový režim. Snažte se o něj starat stejně jako dosud. Nezapomínejte se s ním mazlit, hrát si, venčit ho či krmit podobně jako před příchodem nového člena rodiny. Neposílejte ho také pryč, když se staráte o miminko, a rozhodně ho nikam nezavírejte. Tím byste mohli situaci jenom ztížit a pes by dítě mohl brát jako nechtěného vetřelce. Také na procházku choďte s kočárkem i psem. Předem ho ale musíte naučit chůzi u nohy, protože by patrně nebylo ve vašich silách mít tahajícího psa v jedné ruce a kočárek ve druhé.

 

Vybíráte pejska

Pokud ještě pejska nemáte, ale chtěli byste si ho pořídit, existuje spousta plemen vhodných k dětem. Co by vás kromě rasy mělo ještě zajímat, je i původ zvířete. Obecně se totiž nedoporučuje brát si k malým dětem pejska z útulku, protože nevíte, jak se k nim choval předchozí majitel a jestli nemají k dětem vypěstovaný negativní vztah. Nejlepší je vybrat si chovatele, který má sám doma děti a štěňata jsou na ně zvyklá. Pokud si už vybíráte konkrétního pejska, neberte si ty nervóznější ani ty příliš ustrašené.

A která plemena děti milují? Například bernardýn, velmi vyrovnaný a pohodový pes. Nevýhodou je snad jen jeho velikost, která limituje mnoho případných majitelů. Také bernský salašnický pes má velmi citlivou a jemnou povahu a snadno se stane věrným dětským kamarádem. Klidná je i border kolie, která bude vaše děti milovat. Navíc je chytrá a něžná a je také velmi málo pravděpodobné, že by někoho pokousala. Labradorský či zlatý retrívr může být dalším dětským společníkem, protože je velmi chytrý, hravý, dobře vycvičitelný a dobrácký pes. K dětem je trpělivý a spolehlivý. A nakonec německá doga. Je to sice obr, ale velmi rozvážný a má dobré srdce.

 

Oboustranná výchova na prvním místě

Děti se na pejska budou určitě těšit jako na novou „hračku”. Právě kvůli tomu byste jim měli vysvětlit, že zvíře není na hraní, nesmí mu ubližovat, nemohou ho stále jen mazlit a že potřebuje svůj prostor. Také je dobré si ukázat, co jaké chování psa znamená. Veďte je k tomu, aby vám při péči o něj pomáhali. Nikdy je nenechávejte krmit zvíře ze svého talíře.

Pejska zase musíte naučit, aby malé děti respektoval, protože patří k vám a jsou právoplatnou součástí smečky. Pokud si domů berete štěňátko, buďte při výchově psa i dětí velmi důslední a vždy myslete na bezpečí. Jak říká pravidlo číslo 1, nikdy nenechávejte zvířata s malými dětmi o samotě, a to ani na malou chvilku. I u toho nejhodnějšího dítěte a nejposlušnějšího psa nemáte nikdy jistotu, že se nemůže nic stát.

Doporučujeme:

 
Ověřeno našimi zákazníky

99 % zákazníků doporučuje náš obchod.

Prohlédnout hodnocení na Heureka.cz

pozitiva: rychlost a spolehlivost

Ověřený zákazník , před 2 měsíci

Dobrý přístup obsluhy,

Ověřený zákazník , před 3 měsíci

Jsem moc spokojená

Ověřený zákazník , před 3 měsíci