Menu

Pes a zima

Publikováno: 6. 2. 2018
IMG_0754

Péče o psa v zimním období má svá specifika. Přestože psi mají srst, která má termoregulační vlastnosti, žijí s námi v domech, bytech, a proto je jejich schopnost vyrovnávat se s různými teplotami nižší. Často s nástupem topné sezóny začnou psi i více línat.

Krátkosrstá plemena jsou náchylnější k prochladnutí, proto je u nich vhodné pořídit obleček. U oblečku by měla být na prvním místě funkčnost, ne módní styl.  Obleček by měl krýt celá záda a bedra. U bezsrstých plemen je vhodné pořídit kombinézu, aby byla chráněna co největší plocha těla. U těchto plemen jsou i časté omrzliny uší, proto se chrání nákrčníky nebo kuklami. Oblečky je vhodné pořídit i štěňatům a starším pejskům nebo psům po operačních zákrocích, kdy mají část kůže vyholenou.

V zimě není nutné zkracovat procházky, ale je důležité, aby pes byl stále v pohybu. Nejhorší je, když půjdete s pejskem na procházku, necháte ho vyběhat a po cestě domů si ještě skočíte nakoupit a pejska necháte před obchodem. Hrozí prochladnutí až vážná onemocnění, nejčastěji dýchacích cest a močového systému.

V zimním období je nutné dbát i o tlapky, nejen posypová sůl ale i tvrdé kusy ledu působí potíže. Po procházce je vhodné omýt tlapky vlažnou vodou a dobře vysušit, hlavně mezi prsty a polštářky, aby se nerozvinula kvasinková infekce a v případě potřeby ošetřit polštářky mastí na tlapky nebo obyčejnou vazelínou nebo modrou Indulonou. Nepoužívejte jiné lidské krémy, změkčují pokožku a to není u psích polštářků žádoucí, byly by náchylnější k poškození. Pokud dojde k poranění polštářku, je nutné ránu očistit a vydezinfikovat, při venčení ránu obvázat a zamezit jejímu znečištění, v dnešní době se dělají speciální nepromokavé botičky. Pokud je zranění hluboké nebo rozsáhlé, je potřeba navštívit veterinárního lékaře, aby poranění ošetřil.

U psů, kteří jsou celoročně venku, je nutné zajistit dostatečně zateplenou boudu s předsíňkou, aby do boudy nefoukalo, nesněžilo. Boudu vystlat dřevitou vatou, senem, slámou nebo jiným měkkým materiálem, který nenasákne vlhko. Někteří majitelé mají tendence vystlat podlahu kotce na zimu kobercem nebo dekou, to je velmi nevhodné řešení. Koberec, deky nasáknou vlhko a psovi zatuhnou prsty, můžou se zkracovat šlachy a rozvíjet se artrotická onemocnění prstů.

Nejdůležitější je zajistit psovi dostatek vody, která nezamrzne, aby se mohl kdykoliv napít. U psů celoročně venku je v zimním období zvýšená spotřeba energie, proto doporučuji rozdělit denní dávku krmení na dvakrát, případně ji i zvýšit.

Doporučujeme:

 
Ověřeno našimi zákazníky

99 % zákazníků doporučuje náš obchod.

Prohlédnout hodnocení na Heureka.cz

pozitiva: rychlost a spolehlivost

Ověřený zákazník , před 3 měsíci

Dobrý přístup obsluhy,

Ověřený zákazník , před 3 měsíci

Jsem moc spokojená

Ověřený zákazník , před 3 měsíci