husky2-01

Pes s cukrovkou: Pravidelně ho krmte, vyřaďte ovoce, píchejte mu inzulín

Publikováno: 26. 1. 2018

Mysleli jste si, že diabetik může být jen člověk? Omyl, i pejskové trpí cukrovkou a možná vás překvapí, že to není zas tak výjimečné onemocnění. Dokonce se říká, že je to nejčastější endokrinní choroba u psů vůbec. Co všechno nemoc obnáší, jak ji odhalíte a jak přizpůsobit zaběhnuté návyky?

Zbystřete, pokud je vašemu mazlíčkovi nad 8 let, váží do 15 kg a je to fenka. Právě tito pejskové se řadí do nejohroženější kategorie psích cukrovkářů. Tak jako u ostatních nemocí jsou i u diabetu náchylnější některá plemena. Veterinář jej často odhalí u pudlíků, francouzských buldočků, německých ovčáků, jezevčíků a shitzu.

Odkud se vlastně cukrovka u psů bere?

Odpověď je jednoduchá - v těle chybí dostatek inzulínu. To je stejné jako u lidí. Dokonce i příčiny jsou podobné. Nejčastějšími pacienty jsou pejskové s nadváhou, dlouhodobě oslabenou imunitou, zanedbatelným pohybem, vystresovaní pejskové nebo hárající fenky. Psí diabetes se pak dělí na primární, kdy tělo není schopné produkovat žádný inzulín, a sekundární, kdy sice tělo normálně inzulín produkuje, ale nepřijímá ho a brání se mu.

Navštivte naši prodejnu v Brně

Jak poznáte, že je váš mazlíček cukrovkář?

Má doslova hlad jako vlk. Zvýšený apetit a žízeň jsou nejčastějším příznakem. Slinivka produkuje málo trávicích enzymů, štítná žláza navíc zpomaluje metabolismus, a tak se z pejska postupně stává cvalík, i když jí normální stravu. Cukrovku dále poznáte podle toho, že mu začne pelýchat kožíšek, objeví se kožní problémy, může být apatický, případně se může dostavit zvracení. Pokud něco z výčtu příznaků zaznamenáte, vydejte se hned k veterináři, protože na neléčenou cukrovku může pejsek umřít.

Co obnáší léčba?

Stejně jako u lidí je i u pejsků potřeba píchat inzulín. Každý den jednu až dvě injekce. Záleží na doporučení veterináře, jak dlouho musíte inzulín aplikovat. Také si nechte poradit, co všechno péče o cukrovkáře obnáší a jaké změny je třeba v zaběhnutém koloritu života provést.

Jednou z hlavních změn je úprava jídelníčku tak, aby pes jedl pravidelně, často, přijímal dost vlákniny, glycidů a proteinů. Co to v praxi znamená? Že zařadíte více bílého masa, čerstvou zeleninu, rýži a těstoviny. Naopak se vyhněte ovoci, palmskům a kalorickým krmivům. Pes by se neměl nijak přejídat a porce by měly být spíš menší. Ideální stav je, že ho budete krmit klidně 6x denně, ale v pravidelných časech a menších, energeticky střízlivých mističkách.

Nezapomeňte ani na pravidelné kontroly na veterině, kde se lékař přesvědčí, jak si pes vede. Doporučuje se také psa vykastrovat, protože nebudou na nemoc tolik působit pohlavní hormony. Pokud by se náhodou stalo, že hladina inzulínu v krvi pejskovi klesne nebo zakolísá, pes začne blouznit, je dezorientovaný nebo se dostaví křeče v tlapkách, ihned mu dejte na jazyk hroznový cukr nebo med. Tím mu dočasně pomůžete. Pak na nic nečekejte a vydejte se k veterináři.