Menu

Když vašeho mazlíčka napadne psí agresor

Publikováno: 8. 1. 2018
Rubrika:  Tipy a rady
Angry-Dog

V poklidu venčíte, park je plný lidí, pejsek čmuchá všude kolem, když tu se na něj náhle vyřítí agresivní pes. Takové chvíle rozhodně nechcete zažívat každý den. Šok, rvačka a nutnost rychle situaci řešit - před takový scénář jste postavení. Pokud se vám něco podobného stalo, jistě už máte vlastní ověřené techniky. Pakliže jste ale při setkání s agresivním psem zatím ještě nováčci, poradíme vám, jak se v takové situaci zachovat.

Takové věci se v psím světě prostě dějí. Je to vlastně podobné jako u lidí. Občas se stane, že si s někým nesedneme a vjedeme si do vlasů. U psů to není jinak. Agrese se u pejsků rodí z mnoha důvodů. Ne vždy to znamená, že je pes nevychovaný a agresivní ze své povahy. Může se stát, že i jinak zcela hodný pejsek se nečeho poleká, vycítí nebezpečí, necítí se jistě, něco ho bolí nebo je ve stresu, a typickou reakcí je pak agresivní chování.

Pes v takových chvílích vysílá charakteristické signály, které varují před následky. Jeho tělo je napjaté nebo skrčené, srst naježená, uši vztyčené, hlava nízko, ocas nahoru nebo naopak stažený mezi zadníma nohama. Tento postoj doprovází vyceněné zuby a výhrůžné vrčení. Pokud na takového psa při procházce narazíte, nehrajte si na hrdiny a dejte se na ústup. Agresivní pes se většinou také zklidní a odejde si po svých.

Přesto se může stát, že útoku nebudete schopní předejít a neznámý agresor se pustí do vašeho pejska hlava nehlava. Řadu páníčků tento nečekaný útok šokuje a první, co vás napadne, je odtrhnout psy od sebe za doprovodu mohutného křiku. Ano, občas tato strategie může zafungovat, zvlášť u menších plemen, ale většinou jsou psi v takové ráži, že se jen tak boje nevzdají. Co tedy dělat?

Nekřičet, nekopat

Pokud se do sebe pustí dva pejskové na vodítku, je potřeba s druhým páníčkem spolupracovat. Rvačku ukončíte poměrně snadno. Jestliže je však pes na volno a páníček v nedohlednu, je to na vás. Chce to hlavně klid. Neklid agresivního psa ještě více vydráždí a útoky budou o to intenzivnější. Nekřičte, nemlaťte ho, nekopejte do něj. Ničemu nepomůžete, naopak můžete přijít ke zranění sami. Na malé pejsky obvykle stačí zadupad nebo nastavit nohu. U velkých psů je potřeba se jim postavit a vlastního chlupáče zachránit.

Spousta páníčků se snaží pejska brát do náručí, aby na něj agresor nemohl. To je však chyba. Jednak pejskovi odkryjete břicho, což dává protivníkovi výhodu, jednak s největší pravděpodobností pokouše vás. Dobré je svého psa postavit na vyvýšené místo, kam ten druhý nedosáhne. Případně ho hoďte přes plot nebo do auta.

Nedržte ho na vodítku

Pokud máte pejska připnutého na vodítku, vodítko pusťte. Má to několik důvodů. Pes se díky tomu může lépe sám bránit nebo utéct. Také mu nezpůsobíte horší zranění, když omylem trhnete za vodítko, zatímco je v zubech protivníka. Přivázaný pes je také v nevýhodě, protože má omezené možnosti pohybu.

Proti agresivnímu psovi použijte bundu, kabát, mikinu, batoh nebo zkrátka cokoliv máte s sebou či po ruce. Hoďte mu tuto věc na obličej nebo před tlamu, aby chvíli bojoval s ní, a vašeho pejska zatím ukliďte do bezpečí. Právě kvůli agresivním psům, ke kterým se nikdo nehlásí, se hodí brát si na procházky také pepřák. V případě napadení ho totiž můžete snadno použít.

Poslední trik sice není moc příjemný a vyžaduje kuráž, ale funguje asi nejlépe. Přejděte k útočícímu psovi zezadu, chyťte ho za slabiny a pevně ho zaklekněte. Pokud má v čelistech vašeho pejska, stiskněte mu rukama ohryzek a mírně ho přiškrťte. Díky tomu otevře tlamu a pustí vašeho mazlíčka. Nakonec ho můžete švihem odhodit nebo ho přivázat za vodítko ke stromu či lavičce a počkat na jeho majitele.

Doporučujeme:

 
Ověřeno našimi zákazníky

99 % zákazníků doporučuje náš obchod.

Prohlédnout hodnocení na Heureka.cz

pozitiva: rychlost a spolehlivost

Ověřený zákazník , před 3 měsíci

Dobrý přístup obsluhy,

Ověřený zákazník , před 3 měsíci

Jsem moc spokojená

Ověřený zákazník , před 3 měsíci