zuby

Zubní kámen u psa

Publikováno: 1. 12. 2017

Co je zubní kámen a jak vzniká?

Zubní kámen vzniká ze zubního plaku. Zubní plak je mazlavá vrstva zbytků potravy a širokého spektra bakterií, které se usazují ve vlhkém prostředí(sliny) a na pevném podkladě, tedy zubu. Zubní kámen vzniká usazováním minerálních látek (především soli vápníku) v zubním plaku, jde tedy o směs bakterií, minerálů a zbytků potravy.

Proč je nebezpečný zubní kámen?

Usazování zubního kamene a velké množství bakterií dráždí dásně, následkem toho vznikne zánět dásní. Pokud se stav neřeší, zánět začne postihovat i závěsný aparát zubu a zub se uvolní až nakonec vypadne. Přítomné bakterie produkují látky, které narušují měkké tkáně. Jsou poškozeny drobné krevní cévky a bakterie se tak dostávají do krevního řečiště, kde hrozí nebezpečí onemocnění srdce, ledvin, jater a dalších vnitřních orgánů.

Co s tím?

Zubní plak jde mechanicky očistit, kartáčkem nebo žvýkacími tyčinkami. Zubní kámen lze efektivně odstranit pouze zubním ultrazvukem. Kámen se totiž neusazuje jen na viditelných místech, ale i pod dásněmi.

Někdy se setkávám s odstraňováním kamene pomocí zubního srpku, kámen se sice odstraní ale pouze na korunkách, ne z pod dásní a srpek poškrábe sklovinu, takže se zubní kámen na nerovném povrchu zubu usazuje rychleji.

Navštivte naši prodejnu v Brně

Jaká je prevence?

Nejvhodnější je učit psa na čištění zubů od mala. U mých pacientů se mi osvědčila enzymatická pasta a běžný měkký dětský kartáček. Enzymy působí proti usazování bakterií a kartáček mechanicky odstraní zubní plak. Pro psy, kteří jsou krmeni granulemi, doporučuji větší granule, které musí několikrát pokousat a tím dochází k otěru zubů. Ideální kombinace je, pokud granule obsahují polysfosfát sodný, který vyvazuje přebytečný vápník.

ble

Zubní kámen je vážné onemocnění, setkala jsem se s pacientem, kterému přešel zánět do horní čelisti a musela jsem provést i rekonstrukci nozder. Toto onemocnění je velmi bolestivé, psi odmítají jakoukoliv tvrdší stravu. Setkala jsem se i s případem, kdy byl pes extrémně podvyživený z důvodu rozsáhlého zubního kamene.

Je nutné dbát na prevenci, kontrolovat tlamičku psíka nebo nechat zkontrolovat chrup u veterinárního lékaře, aby se předešlo negativním následkům.