Menu

Když pejsek přijde o zrak nebo sluch…

Publikováno: 10. 11. 2017
Rubrika:  Tipy a rady
Poddle3

Některé překvapí v průběhu života, jiní se s nimi už narodí. Řeč je o nemocích a zdravotních omezeních, které se nevyhýbají ani pejskům. Ačkoliv znepříjemňují život, dá se s nimi užívat plnohodnotný psí život, pokud i páníček ví, jak na ně. Protože je téma široké a rádi bychom se mu věnovali do hloubky, přinášíme vám dnes první díl o tom, jakou péči věnovat pejskům, kteří ztratí zrak a sluch.

O pejskách, kteří kvůli vážné nemoci, úrazu nebo stáří přišli o zrakové nebo sluchové vnímání, se říká, že jsou nezvladatelní a často agresivní. To však bývá jen výmluva páníčků, kteří nevědí, jak si se psím omezením poradit, nebo se mu neumějí přizpůsobit. Pokud pejsek nevidí, snaží se svět kolem sebe vnímat za pomoci sluchu a čichu. Neslyšící pejsek zase více zapojuje čich a zrak. Na vás je, abyste se stali jeho zdravýma očima a ušima a po této stránce mu co nejvíce usnadnili život.

Přemýšlejte za něho

Nevidomý či neslyšící pejsek potřebuje víc než základní péči. Protože ztratil důležitou funkci těla, je potřeba k němu přistupovat šetrně, trpělivě a rozumně. Je důležité, abyste se do něj vcítili a přemýšleli vždy o krok dopředu. Kdyby uměl mluvit, je to hračka. Protože ale neumí, je jenom na vás, jak obratně dokážete vyřešit situace, do kterých se dostane, nebo ještě lépe, aby se do nich vůbec nedostal.

Přizpůsobte prostor, kde pejsek tráví čas tak, aby se nezranil a bez problémů našel všechno, co potřebuje. Při venčení dejte pozor na překážky. Ničím se ho nesnažte překvapit, v opačném případě se totiž může leknout a kousnout. Jeho oblíbené hračky umisťujte do blízkosti, ať je má vždy po ruce. V případě setkání s druhým psem na něj dávejte bedlivě pozor. Existují také speciální pomůcky pro nevidomé pejsky, které mu usnadní život, stačí zapátrat na internetu.

Vytvořte si vlastní způsob komunikace

Obecně jsou takto handicapovaní pejskové spíše bázliví, drží se u svého páníčka a spoléhají se na něj. Proto je potřeba přizpůsobit hlavně komunikaci. Doporučujeme se naučit povely, ať už vizuální, nebo akustické, a trénovat je tak dlouho, dokud jim pejsek zcela neporozumí. Poté je naučte i své okolí, abyste předešli nechtěnému vycenění zubů nebo nevystavovali pejska nepříjemným nezvyklostem. Pomoci vám může i knížka „Znaková řeč pro psy”.

Co je podle nás ale nejdůležitější? Žádné litování. Zvířata své zdravotní omezení snášejí mnohem lépe než lidé. Dokáží se s nimi docela rychle vyrovnat a zvyknout si na nový život. Pokud je však budete litovat a soucítit s nimi, vycítí to a negativně to na ně zapůsobí. Vy přece chcete, aby byl váš pejsek, i když mu neslouží oči nebo uši, spokojený a šťastný. Přistupujte k němu proto úplně normálně, protože jedině se silným páníčkem si může užívat život po všech stránkách.

V dalších dílech si přečtete, jakou péči věnovat pejskovi, pokud trpí astmatem, jaký je život s pejskem, který je fyzicky postižený, nebo na co všechno si dát pozor, pokud pejska trápí potravinová alergie či intolerance.

Doporučujeme:

 
Ověřeno našimi zákazníky

99 % zákazníků doporučuje náš obchod.

Prohlédnout hodnocení na Heureka.cz

pozitiva: rychlost a spolehlivost

Ověřený zákazník , před 3 měsíci

Dobrý přístup obsluhy,

Ověřený zákazník , před 3 měsíci

Jsem moc spokojená

Ověřený zákazník , před 3 měsíci