FreeVector-Curious-Puppy

Jak se žije s astmatickým pejskem? Hlavní je čisté prostředí a žádný stres

Publikováno: 19. 11. 2017

Astma není u psů až tak časté, není ovšem ani nereálné. Pokud jím váš čtyřnohý mazlíček trpí, vykazuje prakticky stejné příznaky jako astmatický člověk. Seznamte se s další obtíží, která sice významně zasahuje do přirozenosti pejska, ale pokud ho páníček nenechá na holičkách, může mu i navzdory tomu zajistit příjemný život.

Navštivte naši prodejnu v Brně

Jak se astma pozná?

Těžko dýchá, namáhavě vydechuje a silně kašle. Občas dýchá s otevřenou pusou, má fialové dásně a jazyk, někdy může sípat a kýchat, z nosu mu vytéká vodnatý výtok a svědí ho oči. Většinou u toho vypadá zmateně, chová se vystrašeně nebo si dává packy před čumák. Jakmile tyto problémy u pejska poprvé nastanou, jsou signálem, že se máte okamžitě vydat k veterináři - pes má totiž s největší pravděpodobností astmatický záchvat, který ho může ohrozit na životě.

Veterináři tomuto stavu odborně říkají bronchiální astma. To nastává, když jsou dýchací cesty neprůchodné. Většinou je na vině překážka v podobě hlenů, které pejskovi brání v pohodovém dýchání a způsobují křeče. Veterinář onemocnění pozná díky rentgenu a bronchoskopickému vyšetření, které se provádí v celkové anestezii. Stejně jako u lidí musí i astmatický pejsek brát dlouhodobě léky, které astma zklidňují a zamezují opakovaným záchvatům.

Astma se u psů může objevit prakticky v kterémkoliv věku - ať už u malého štěňátka, pejska ve středních letech, nebo u psích seniorů. Navíc jsou některá plemena k dýchacím potížím náchylná. Pokud tedy máte doma buldoka, francouzského buldočka, ši-tzu, opičího pinče nebo třeba bruselského grifonka, mějte oči otevřené. Právě tyto rasy trpí na astma a další dýchací problémy nejčastěji.

Co dělat?

Pokud je váš pejsek astmatický, musíte počítat s tím, že záchvat ho může přepadnout úplně kdykoliv. Pes může být v souvislosti s tím také apatický, může přestat jíst a tím pádem i viditelně hubne. Ačkoliv astma vyléčit nemůžete, je ve vašich silách přizpůsobit prostředí tak, aby mu co nejméně ubližovalo.

To znamená, že by měl pobývat především v čistém prostoru, bez výrazných a dráždivých vůní, prachu a kouře. Vyvarujte se proto v jeho blízkosti kouření. Některé astmatické záchvaty mohou vyvolat potraviny, zejména konzervanty, umělá barviva a podobné alergeny. Na vině občas bývají také nekvalitní vakcíny. Spouštěčem však může být i stres, nadmíru intenzivní cvičení či pohyb anebo oslabená imunita vlivem virové a bakteriální infekce. Proto se snažte pejska od těchto viníků držet dál, nepřetěžovat ho a myslet na jeho zdravotní omezení, kudykoliv chodíte.