Menu

Velký průvodce obojky: Jak vybrat správnou délku, jak se liší provedením, který materiál je nejvhodnější

Publikováno: 15. 10. 2017
Rubrika:  Tipy a rady
obojky

Obojek je jedno z prvních vybavení, kteří novopečení páníčci svému mazlíčkovi pořizují. S touto komoditou se však na dnešním chovatelském trhu roztrhl pytel a spousta lidí neví, jaký obojek je pro jejich chlupáče ten nejlepší. V našem průvodci vám poradíme, na co se při výběru obojku zaměřit, jaké druhy existují a co by měl kvalitní obojek splňovat.

Jak vybrat správnou délku a šířku obojku

V první řadě hraji roli obvod krku psa. Ten změříte jednoduše za pomoci krejčovského metru. Nezapomeňte ale, že obojek nesmí pejska škrtit - nechte proto při měření vůli na jeden až dva prsty od krku.

Co se týče šířky obojku, tady je důležitá velikost plemene. Malým pejskům se lépe hodí užší obojky, větším rasám naopak širší. Zároveň je podstatná i hmotnost obojku. Malí pejskové unesou jen lehké materiály, kdežto větší psi si mohou dovolit bytelnější a těžší zpracování.

Obojky podle provedení

Nejčastěji narazíte na klasické obojky. Ty jsou uzavíratelné, součástí je pevná kovová nebo plastová spona s pojistkou a očko na připevnění vodítka. Jedná se o univerzální obojky, které mají stále stejnou velikost. Klasické obojky využijete v každodenním životě a při mnoha speciálních příležitostech. Pejska nijak neomezují a hodí se pro všechny velikosti i rasy. Proto také patří mezi nejprodávanější obojky vůbec.

Dalším druhem jsou polostahovací a stahovací obojky. Ty už mají speciální úkol - umravnit pejska, pokud na vodítku táhne. Hodí se spíš pro větší psy, kteří mají sílu. Tyto obojky mění svou délku podle toho, kdy pejsek zabere. Pokud zatahá, obojek se utáhne blíže krku a pejska „přiškrtí”. Díky tomu si pes velmi rychle zapamatuje, že své chování musí změnit. Polostahovací a stahovací obojky mohou být při správném používání praktickými pomocníky při výchově.

Nakonec se můžete setkat s obojky zcela uzavřenými. Ty se navlékají přes hlavu, nemají sponu na zapínání a nikterak nemění svou velikost. Obvykle se používají pro pejsky, kteří je mají celý den na krku.

Obojky podle účelu

Řada páníčků pořizuje svému pejskovi více než jeden obojek. První z nich slouží k běžnému nošení, který při určitých situacích nebo potřebách vymění za speciální. Abyste zvýšili viditelnost svého mazlíčka při venčení ve tmě, šeru nebo mlze, pomůže vám svítící obojek. Ten při snížené viditelnosti září výrazným světlem, které upozorňuje okolí, kde se pes právě nachází. Tyto obojky svítí permanentně anebo blikají. Obvykle se dobíjejí za pomoci USB adaptéru a jsou voděodolné.

Podobně fungují i reflexní obojky. Jejich součástí jsou reflexní pásky či prvky, které však nesvítí trvale, ale pouze odrážejí vnější světlo. I ony však zvyšují viditelnost pejska ve tmě a špatném počasí.

Při výcviku, na túrách či na kole vám dobře poslouží sportovní obojek. Ten je vyrobený tak, aby minimalizoval riziko uškrcení, pokud by se pes zachytil o překážku, což se může při běhání v lese snadno stát. Má v sobě všitou gumu a umožní mu jednoduše vytáhnout hlavu.

V létě a na jaře zase oceníte obojek proti klíšťatům. Antiparazitické obojky chrání pejska proti klíšťatům, blechám, vším, komárům a další „havěti”. Účinkují stejně jako repelent, nosí se trvale po určitou dobu a mají univerzální velikost.

Pokud se vám narodí více než jedno štěňátko, hodit se vám budou rozlišovací obojky. Ty jsou velmi jednoduché, lehoučké na nošení a barevně rozdělené. A jak název napovídá, slouží především k tomu, abyste od sebe rozeznali pejsky, když jich máte více pohromadě.

Pro páníčky, kteří mají rádi parádu, jsou v nabídce i módní a luxusní obojky. Ty se od ostatních liší tím, že jsou designově něčím neobvyklé. Ať už barvou, nebo doplňky, zkrátka se v nich váš mazlíček vyjímá. U nás například seženete obojky s motýlkem pro slavnostní příležitosti :-)

Obojky podle materiálu

Oblíbené jsou především nylonové obojky, které opět představují univerzální řešení. Nylon je příjemný a kvalitní materiál, lehce se nosí, zároveň je dostatečně pevný a odolný, snadno se čistí, nezařezává se do krku a nijak pejska ani páníčka neomezuje. Proto ho výrobci tak často využívají.

Své fanoušky mají i kožené obojky. Jejich předností je hlavně životnost, protože máloco se dožije tak dlouho jako právě kůže. Kožené obojky váží víc než nylonové, proto se hodí spíše pejskům větších velikostí. Zpravidla se zapínají pomocí dírek, takže jejich velikost zapnutí je více omezena než u nylonových posouvacích. Při výběru si dejte pozor ještě na jednu věc - obvykle se v popisku zboží udává celá délka obojku a je tedy potřeba počítat s částí na zapnutí.

Často najdete také zástupce kovových obojků. Tyto obojky jsou vhodné pro krátkosrstá plemena, protože delší kožíšek se může do malých kovových oček snadno zamotat, tahat nebo se dokonce vytrhnout, což není nic příjemného. Pro dlouhosrstého pejska raději vyberte kovový obojek se speciálními zvětšenými oky.

Své místo mají i neoprenové obojky, které se používají hlavně pro řádění ve vodě. Jsou měkké, voděodolné a neváží skoro nic.

Poslouží vám také silikonové obojky, které jsou velmi lehké a zároveň odolné proti poškození. Tento typ obojku se však málokdy využívá pro běžné nošení, protože k nim nelze připnout vodítko. Proto se spíš nosí jako doplněk ke klasickému obojku pro zvýšení bezpečnosti - například jako svítící obojek.

V neposlední řadě nezapomeňte, že důležitá je kromě samotného materiálu i podšívka. Ta by měla být hlavně měkká, z příjemného materiálu, se zaoblenými hranami a měla by pejska ochránit před zařezáváním obojku do krku.

Obojky podle designu

V této kategorii hraje hlavní roli váš vkus a fantazie. Všechny zmíněné obojky seženete v nepřeberném množství barev a vzorů. Některé obojky se dokonce prodávají jako set s vodítkem v jednotném barevném ladění. Obecně tu platí, že tmavší tóny jsou praktičtější, protože se na nich snadno ztratí všelijaké nečistoty. Světlejší barvy jsou zase elegantnější a hodí se k pejskům s tmavší srstí.

Doporučujeme:

 
Ověřeno našimi zákazníky

99 % zákazníků doporučuje náš obchod.

Prohlédnout hodnocení na Heureka.cz

pozitiva: rychlost a spolehlivost

Ověřený zákazník , před 2 měsíci

Dobrý přístup obsluhy,

Ověřený zákazník , před 3 měsíci

Jsem moc spokojená

Ověřený zákazník , před 3 měsíci