Papilomatóza u psů

Poslední dobou se setkávám s onemocněním psů, zvané papilomatóza. Jedná se o virové kožní onemocnění způsobené Papilomavirem z čeledi Papovaviridae, který způsobuje růst ,,bradavic“ v dutině ústní, okolo očí, případně na končetinách. Tyto výrůstky se označují jako papilomy. Papilomy se vyskytují převážně u psů do 2 let věku, papilomy okolo očí jsou zjišťovány u zvířat až do 4 let věku.
Inkubační doba je 1-2 měsíce, poté několik týdnů se objevují a rostou papilomy různé velikosti (několik mm – 2 cm). Po několika měsících dochází k samovolnému odeznění onemocnění. Papilomy se objevují jako jemné výrůstky, které se mění až v květákovité útvary.
Nejčastěji se nacházejí na sliznici dutiny ústní, na patře, hrtanu a okraji pysků. Kromě dutiny ústní se mohou vyskytovat na spodních částech končetin a v okolí očí.
Pokud papilomy nezpůsobují komplikace, neprovádí se žádná terapie. Při vážných komplikacích lze papilomy chirurgicky odstranit. Rozsáhlé odstraňování papilomů se nedoporučuje, protože by mohlo dojít k většímu rozsevu papilomů.
Během onemocnění je možné podpořit imunitní systém podáváním vitamínových doplňků stravy, především vitaminu E a pupalkového oleje, který psi velmi dobře přijímají.
Papilomatóza je lehce přenosná na mladé psy, proto by se zvíře trpící papilomatózou mělo venčit odděleně od psů mladších 2 let. Onemocnění není přenosné na člověka.