Menu

Malá plemena psů: Jací jsou, čím je krmit a na jaké nemoci si dát pozor

Publikováno: 23. 10. 2017
Rubrika:  Tipy a rady
seniori

Ačkoliv se dneska řadí spíše mezi „městské” pejsky vhodné do bytu, dříve byli nepostradatelnými parťáky při lovu a milovali je i na panovnických dvorech. Řeč je o malých, miniaturních nebo také trpasličích plemenech psů. Pojďte se na ně s námi blíže podívat. Pokud už máte jednoho doma anebo si ho teprve plánujete pořídit, možná se vám některé zajímavosti budou hodit.

Velikost a váha

Čivava, jorkšírský teriér, maltézský a boloňský psík, toy pudlík, králičí jezevčík, pražský krysařík, papillon, bišonek, opičí pinč, pomerian alias německý trpasličí špic či bruselský grifonek. Malá psí plemena však mají celou řadu dalších známých i méně známých zástupců, kteří jsou typičtí hmotností do 10 kg. Výškou v kohoutku se od sebe nepatrně liší, vždy se však pohybují mezi 20 a 40 cm. Miniaturní plemena se dožívají vyššího věku, rychleji dospívají (už kolem 8. měsíce) a do finální výšky dorostou už během prvního půl roku života.

Právě jejich kompaktní velikost hraje jednu z hlavních rolí, proč jsou tolik oblíbení. Protože nepotřebují tolik prostoru, vyhledávají je páníčci, kteří žijí v bytě nebo domě s malou zahrádkou. Populární jsou však i mezi ženami a lidmi staršího věku, protože se snáze chovají a nevyžadují příliš velkou fyzickou sílu. Nedoporučuje se však dávat je k malým dětem, protože by jejich drobná kostra mohla dojít k úhoně.

Povaha

Mini pejskové obvykle překypují energií a patří mezi veselé a společenské tvorečky. Mají radost, když se jim páníček dostatečně věnuje (za to je ostatně rád každý pes). Ačkoliv většinou bydlí v bytě, neznamená to, že se rádi neproběhnou. Naopak - spousta pohybu v přírodě, sprinterské závody a prozkoumávání všeho možného patří k jejich oblíbeným aktivitám. Proto ani u těchto pejsků nepodceňujte pravidelné venčení a procházky venku.

Díky jejich maličkaté velikosti vám také častěji dovolí vstup do restaurace nebo do míst, kam psi jinak nesmějí. Narozdíl od velkých plemen totiž nikterak nepřekážejí, jsou zcela nenápadní a obvykle nerušeně přebývají v cestovní tašce, proto druhá strana spíše přivře oči.

Krmivo

Při krmení byste měli zohlednit drobné zuby a jemné čelisti, které jsou pro malá plemena charakteristické. Vybírejte proto granule menší velikosti, které jsou křehké a vhodné pro tuto velikost psů, aby se s nimi zbytečně netrápili a mohli si pohodlně pochutnat. U větších granulí hrozí, že jim zapadnou do krku a pejsek se udusí. Metabolismus malých plemen funguje rychleji než u ostatních psů. Mívají také citlivější trávení, proto pokud vykážou nějaké znaky intolerance či alergie na určité druhy potravin, neberte je na lehkou váhu.

Malí pejskové jsou známí i tím, že spotřebují více energie, a to hned z několika důvodů. Jednak je spoustu sil stojí pohyb a jednak za tím vězí termoregulace, protože kvůli malému tělíčku ztrácejí více tepla. Krmivo by proto mělo být dostatečně vydatné. Navíc jsou úspornější i co do peněz, protože sní méně krmení a chovatelské potřeby jsou obvykle levnější.

Termoregulace

Když už jsme u termoregulace, ta je odpovědí na otázku, proč tak často vídáme malá plemena v oblečcích. Tento trend totiž nemusí vždy znamenat, že si páníček libuje v módních výstřelcích. Protože se malý pejsek pomaleji zahřívá a rychleji u něj dochází k teplotním změnám, potřebuje zvlášť v chladných měsících tepelný zdroj, aby se nepodchladil. A tím může být právě hřejivá vesta nebo pláštěnka do deště.

Typické nemoci

I tyto pejsky provází řada nemocí, které jsou pro malá plemena obvyklé. V průběhu života je mohou postihnout zejména problémy se zubním kamenem. Typickou nemocí je také luxace pately (čéška vypadává z kolenního kloubu). Malá plemena také často trpí na onemocnění srdce (endokardiózu). V létě zase pozor na přehřátí a úpal, zejména u pejsků s hustou srstí.

Doporučujeme:

 
Ověřeno našimi zákazníky

99 % zákazníků doporučuje náš obchod.

Prohlédnout hodnocení na Heureka.cz

pozitiva: rychlost a spolehlivost

Ověřený zákazník , před 3 měsíci

Dobrý přístup obsluhy,

Ověřený zákazník , před 3 měsíci

Jsem moc spokojená

Ověřený zákazník , před 3 měsíci