mokra

Průvodce mokrým krmivem: Jakou masovou konzervu vybrat?

Publikováno: 13. 9. 2017

Kvalitní granule sice dávají psům všechno, co potřebují, ovšem komu by se chtělo do misky dostávat každý den to samé. Vítanou alternativou jsou proto šťavnaté konzervy, které rovněž obsahují spoustu živin a dělají psímu bříšku i jazýčku dobře. V našem průvodci se dozvíte, jak poznat kvalitní výrobek a co by konzerva měla obsahovat.

Podobně jako u granulí najdete masové konzervy rozdělené podle velikosti plemene, případně i hmotnosti psa, věku, nároků na diety a podobně. To by mělo být primárním vodítkem při výběru produktu. Ačkoliv se na první pohled může zdát, že čím známější a dražší značka krmiva, tím je kvalitnější, nemusí to být vždycky pravda. A my vám hned řekneme proč.

Složení na prvním místě

Než se pustíte do výběru konzervy, vzpomeňte si, že tu platí jedno jediné zlaté pravidlo - nejdříve ze všeho si přečtěte složení krmiva. Tam totiž najdete všechno, co potřebujete vědět. Na přední straně etikety sice může stát mnoho lákavých sloganů a obrázků, ale pravda tkví jen a pouze v tom, co je zapsáno ve složení. Uvedení toho, co konzerva skutečně obsahuje, totiž mají výrobci krmiv určené zákonem.

Máte složení na očích? Výborně. Teď si asi říkáte, jak se v něm vlastně vyznat. Co byste měli hledat? Jaký je ten správný obsah konzervy? S největší pravděpodobností výrobce uvede, zda je krmivo kompletní, anebo doplňkové. Kompletní znamená, že je vyvážené a obsahuje všechny živiny důležité pro zdraví. Doplňkové, jak už název napovídá, se k něčemu přidávají. Můžou být doplňkem granulí, obvykle to však bývají pouze masové konzervy, ke kterým je potřeba dodat přílohu v podobě rýže, zeleniny a podobně.

Navštivte naši prodejnu v Brně

Není maso jako maso

Další indicií vysoké kvality krmiva je podíl masa. Ať už je v celých kouscích, natrhané, či mleté, čím větší procento, tím samozřejmě lépe. Čerstvé maso přitom převažuje. Dejte si také pozor, že masa by mělo být ze všech surovin v konzervě opravdu nejvíce. Záleží také na druhu masa (kuřecí, hovězí, rybí, kombinované apod.) a uveden by měl být ideálně i jeho bližší popis (prsa, játra apod.). Čím blíže výrobce specifikuje, co konzerva obsahuje, tím větší získává důvěru zákazníka.

V případě kompletních krmiv je důležitý i druh obsažené přílohy. Nejlépe se osvědčily brambory, rýže a další zelenina. Dobré je, pokud konzerva obsahuje i „tekutiny”, které pokrm zvlhčí a ten je pak stravitelnější. Najdete tu například vývar na chuť a olej, který prospívá kůži a srsti. Občas se do krmiv přidávají také bylinky, což je pro chuť i zdraví (protože brání nadýmání, podporují zdravou činnost střev apod.) jedině dobře.

Alergie, éčka a další „potvory”

Pozor také na obiloviny, pokud je na ně váš pejsek alergický. Pšenice a kukuřice bývají častou součástí konzerv, proto složení prostudujte důkladně. Někteří výrobci na obalech uvádějí, že se jedná o takzvaná grain-free krmiva, tedy že jsou zcela bez obilovin. Pejskům, kteří potravinovou intolerancí netrpí, obiloviny nikterak nevadí a rozhodně v konzervě nejsou na závadu.

Platí tu také pravidlo, že v konzervě by měly převažovat živočišné složky nad rostlinnými. Důvod je jednoduchý - pes totiž není masožravec jen tak náhodou a rostlinné pokrmy mu veškeré živiny potřebné pro pevné zdraví nenahradí. Jsou ovšem vítaným doplňkem stravy. Diskutovaným tématem je také obsah konzervantů a další nepopulární „chemie”. Mnohé značky už dnes pyšně deklarují, že jejich konzervy žádná éčka neobsahují. Není tedy problém se jim vyhnout, pokud nepatří mezi vaše favority.