owen_tlacenka

10 tipů, jak odnaučit psa loudit u stolu

Publikováno: 20. 9. 2017

Sedí vám u nohou, dívá se psíma očima, občas zakňučí, občas šťouchne čumákem a doufá, že mu něco z vaší večeře přistane na jazyku. A pokud se nikdo nedívá, neohroženě se vrhne packami rovnou na stůl, aby si kousek pochoutky slupnul sám. Loudění je jeden z nejčastějších zlozvyků, kterých se psi dopouštějí. Někdo se sice slituje a dá jim z talíře ochutnat, jiní páníčci se ale takovému chování snaží zabránit a psa odnaučit loudit co nejdříve. Jak na to, pokud máte stejný úmysl?

Buďte důslední

Důslednost. To je slovo, které by vaše úsilí mělo provázet po celou dobu, než dosáhnete výsledku. A čím dříve začnete, tím lépe. Snažit se odnaučit psa loudit je ideální už od malička. Ačkoliv škemrající štěňátko vypadá roztomile, nesmíte podlehnout. Pokud už máte staršího pejska, zapomeňte na pořekadlo „starého psa novým kouskům nenaučíš”. I starší pes je schopný toto nevhodné chování opustit, je však třeba stát si skutečně za svým.

Navštivte naši prodejnu v Brně

Dejte mu vědět, že takhle ne

Kdykoliv pes začne žebrat, nebojte se použít slova jako „Fuj” nebo „Ne”. On tyto výrazy zná, je na ně zvyklý a moc dobře ví, že pokud neposlechne, bude zle. Chce to však důraznou a nekompromisní dikci a pravidelnost, aby si to zapamatoval.

Nedívejte se mu do očí

Důležité také je vůbec nenavázat oční kontakt. Nejen že by pověstný psí pohled mohl obměkčit vaše srdce, ale pes by mohl vycítit, že jste ochotní vyjednávat. Anebo že je vlastně všechno v pořádku a jeho úsilí povede úspěšně do konce.

Ignorujte ho

S tím souvisí i další bod. Pokud bude škemrat a loudit, jednoduše na něj nikterak nereagujte. Víme, že občas je to těžké a obzvlášť citliví páníčci s tím mívají problém, ale mějte na paměti, že všechno špatné je k něčemu dobré. Ani vašemu pejskovi totiž nebude příjemné, že ho ignorujete, a časem ho žádost o pozornost přestane bavit.

Pošlete ho na místo

Pokud bude stále loudit, důrazně ho pošlete na jeho místo. Tam se sice může cítit dotčený a bude kňučet, ale za chvíli pochopí, že tentokrát žádný úlovek nebude. A zabaví se něčím jiným.

Nepouštějte ho ke stolu

Někomu také funguje, když psa vůbec nepustí do místa, kde jí. Nemusí to přímo znamenat, že bude chlupáč zavřený ve vedlejší místnosti. Stačí, když nedovolíte, aby vám sedl k nohám, zatímco hodujete.

Zavřete ho do vedlejší místnosti

Ovšem i k tomuto řešení občas dochází. Do exilu jsou obvykle vysíláni ti pejskové, kteří jsou vytrvalí a neplatí na ně žádný jiný povel. Ačkoliv vám to možná trhá srdce a při obědě budete přemýšlet nad tím, jak jste krutý páníček, jinak to bohužel nejde. I pejskovi bude na samotce smutno a pravděpodobně za dveřmi zakňučí nebo se na vás urazí, ale jedině špatná zkušenost ho naučí, že loudit u stolu se nemá.

Dejte mu do misky

Pomáhá také, pokud ve stejný čas, kdy usedáte ke stolu, najde pes krmení i ve své misce. Pak se bude věnovat jen a pouze svým dobrůtkám a váš talíř nechá na pokoji. A pokud dojí rychleji než vy, nevadí. Má totiž plné bříško a spokojeně si bude trávit na svém místě.

Nedávejte mu nikdy jídlo ze stolu

Pejsek se někdy naučí loudit i z toho důvodu, že je zvyklý tu a tam dostat něco dobrého na zub z vašeho stolu. Uvidí, že pro mňamku saháte do talíře, zapamatuje si, že právě tam je místo, odkud dobroty přichází, a tak se logicky bude dožadovat dalších. Zvlášť když oběd krásně voní. Proto se vyplatí s tímhle chováním nikdy nezačínat. Pokud mu chcete dát pamlsek, sáhněte po jeho vlastním psím.

Poučte celou rodinu i známé

Důslednost tu platí pro všechny - vás, členy vaší rodiny i známé, kteří přijdou na návštěvu. Právě návštěvy mají tendenci psím očím podlehnout a podat mu ze stolu pochoutku, kdykoliv si o ni řeknou. Ti důmyslnější vás nejdříve požádají o povolení, takže máte šanci jim zabránit. Najdou se ovšem i psomilové, kteří na zem háží šunku, grilované maso nebo kousek zeleniny ze své dobrosrdečnosti a bez zaváhání. Nejen že vám kazí snahu, ale některé lidské jídlo může být pro psa dokonce životně nebezpečné (jak jsme psali v tomto článku), proto je raději upozorněte dopředu.

Držíme palce!