Péče a starost

Dvojitá dávka radostí i starostí: Jak se připravit na dva psy v domácnosti?

Publikováno: 9. 8. 2017

Dvojnásobný příděl krmiva, dvojnásobný počet vybavení, dvojnásobná péče, ale také dvojnásobná zábava. Mít doma dva pejsky je v mnoha ohledech skvělá věc, ovšem ne každý je na řádění více než jednoho hafana připraven. My máme v péči o dva psí neposedy doslova buldočí zkušenost, a tak vám rádi poradíme, co to obnáší i na co si dát pozor.

Kdekdo si řekne, že když v pohodě zvládá jednoho psa, přidat k němu druhého nebude zase o tolik náročnější. Je. Minimálně co do nákladů na jejich spokojený život. Ale nebojte se, kromě starostí přibyde také dvojitá porce radosti. Dva psi vám také spoustu práce ušetří, protože ve dvou se to lépe táhne. Takže ve výsledku při rozhodování, zda si pořídit druhého psího přítele, dostanete zelenou.

Dobrá společnost

Podobně jako lidé nejsou psi od přírody samotářští. Zvířata žijí už od nepaměti ve smečkách a jiné to není ani u zdomácnělých druhů. Společenské pudy mají psi v sobě pevně zakořeněné. Proto váš mazlíček ocení, že bude mít společnost, zatímco trávíte čas v práci. Přítomnost druhého psa ho navíc může i pozitivně zocelit. Pochopí lépe principy soužití, přestane stále prosazovat jen svou vlastní povahu a přizpůsobí se druhému, naučí se znát své místo v psí společnosti (zjistí například, jak je to vůbec s dominancí a hierarchií v psí smečce).

Navštivte naši prodejnu v Brně

NÁŠ TIP: Prvních pár dní nebudete potřebovat televizi ani knížku. O zábavu budete mít postaráno díky dvěma poznávajícím se pejskům.

Důsledná výchova

Pokud si domů pořídíte dva pejsky, nezapomeňte, že vychovávat musíte oba stejně. Je to jako s dětmi. Pokud výchovu podceníte, budou vyrůstat jako samorosti v lese, pochytí od sebe různé zlozvyky a později se vaše nedůslednost nepříjemně projeví. Také je potřeba chovat se k oběma psům se stejnou láskou a pozorností. I přesto, že se jedná o zvířata, dokáží spolehlivě vycítit, kdy jednomu „nadržujete” nebo zda máte druhého raději. Ukřivděný pejsek se pak stáhne, bude nedůtklivý k vám i druhému psovi, rozpoutáte u něj žárlivost, rivalitu a zbytečně tak přijdete o veselého parťáka.

NÁŠ TIP: Mladší parťák se od staršího učí rychleji, ať správné či špatné povely. Pokud jeden škrábe zeď, určitě to bude dělat i druhý (a s ještě větší intenzitou). Naopak mladší pes se naučí rychleji základní správné povely.

Vlastní prostor i pelíšek

K tomu se váže také nutnost ponechat každému psovi vlastní prostor a „majetek”. Oba pejskové by měli mít svůj vlastní pelíšek, vlastní misku na jídlo a pití, vlastní hračky, vlastní vodítka i obojky. Pravděpodobně si je sice budou vzájemně krást, ale to už je na nich.

NÁŠ TIP: Druhý pelíšek doporučujeme koupit větší. Je totiž velká pravděpodobnost, že v něm budou spát oba.

Dvojnásobné výdaje a potřeby

S dvojitým psím přítelem přichází také dvojnásobně zatížená peněženka. Přítomnost jednoho psího člena rodiny navíc totiž vyžaduje dvojnásobnou dávku granulí, konzerv, čerstvého masa, pamlsků. Stejný apetit, jaký má váš první mazlíček, totiž bude mít i druhý pejsek. Navíc je potřeba zajistit oběma dostatečně velký prostor, kde se mohou v pohodě proběhnout nebo si najít místečko k odpočinku. V tomto se vyplatí být skutečně svědomitý a velkorysý, protože na příliš malém prostoru si pejskové polezou do zelí a to může vyvolat komplikace ve vzájemném vztahu.

Kromě financí a místa potřebujete také dvakrát více času, abyste se o oba dobře postarali. Také návštěvy veterináře budou dvakrát takové, jak je znáte dnes. Pravdou je, že pokud si například k vlkodavovi pořídíte čivavu, pocítíte rozdíly méně. Většina lidí si však pořizuje psy velikostně (a tedy i nároky) stejné.

NÁŠ TIP: Doporučujeme hlídat prvních pár dní každé krmení, aby si navzájem nevyjídali misky.

Kdo se k sobě hodí?

Poslední a zároveň asi nejdůležitější otázka je, jaké psy k sobě zvolit tak, aby si rozuměli, měli alespoň trochu podobné povahové rysy a dobře spolu vycházeli. Pokud už doma jednoho pejska máte, záleží, jaký je. Zvážit byste přitom měli veškeré parametry - tedy věk, pohlaví, plemeno, velikost, povahu a podobně. Obecné pravidlo tu však bohužel neplatí. Říká se například, že pokud k psímu seniorovi pořídíte štěňátko, starší pejskové vedle malých kamarádů znovu omládnou. Ovšem ne vždy to tak musí být a někdy dokonce dojde k tomu, že štěně psího dědečka ještě více unaví. Proto jednejte spíše pocitově.

Dopředu se také vyplatí seznámit pejsky na neutrální půdě, protože váš „domácí” pes nebude mít potřebu bránit své teritorium a více věnuje pozornost novému příteli. A pokud nemáte doma zatím žádného pejska, ale chtěli byste si rovnou pořídit dva psí kusy, tady s největší pravděpodobností nikdy chybu neuděláte. Pejskové budou už od malička vyrůstat po svém boku, takže si na sebe zvyknou a jejich společný život bude záviset z největší části jen a pouze na nich.

NÁŠ TIP: Owen a Gucci jsou stejné plemeno podobného stáří. Díky tomu jsme věděli, do čeho s druhým pejskem jdeme. Pokud je vám tedy blízká určitá rasa, nebojte se pořídit si ji ve dvou kusech. Společná povaha psů vám zjednoduší život :)