nalezenec

Co dělat, když se vám ztratí pes: Nepanikařte, rozhoďte sítě do okolí

Publikováno: 18. 8. 2017

Tuhle situaci si nikdo z nás nechce představit ani ve špatném snu. Váš psí parťák najednou vezme nohy na ramena a zmizí, kdoví kam. Panika, zoufalství a strach se dají krájet a vám nezbývá nic jiného, než zachovat chladnou hlavu a postupovat systematicky. To se snadno řekne, ale hůř dělá. Nikomu z vás zaběhnutí pejska nepřejeme, ale kdyby se to náhodou stalo, přinášíme vám návod, jak napomoci jeho šťastnému návratu domů.

Co udělat předtím

Najít psa, který není nijak „označený”, je problém. Pokud se domů nevrátí sám, případný nálezce nemá žádné vodítko ani indicii, že patří zrovna vám, a nemůže vás kontaktovat. Větší šanci proto máte, když psa necháte co nejdříve očipovat. Díky čipu se pes společně s vaším kontaktem dostane minimálně do Národního registru majitelů zvířat (měli byste ho tam ale nejdříve sami zaregistrovat, automaticky to nefunguje), případně i do dalších registrů, kam mají přístup veterináři, útulky nebo městská policie. Někteří pejskové jsou také tetovaní a číslo je zavedené v databázi plemene.

Pes by měl mít na krku i obojek se známkou, kde jsou uvedené vaše kontaktní údaje. To je asi to nejjednodušší, co můžete udělat, aby se vám vrátil domů co nejdříve. Než vyrazíte na procházku, raději si tedy napište číslo čipu psa a kontakt na instituce, které můžete v případě ztráty psa oslovit. Hodit se bude samozřejmě i nabitý mobil.

Navštivte naši prodejnu v Brně

Co udělat potom

Jestliže se vám pejsek zaběhne, nepanikařte a zůstaňte nějakou dobu na místě, odkud utekl. Je totiž možné, že se jen vydal za zvířetem do lesa nebo ho zaujala hárající fenka opodál a zanedlouho se zase vrátí. Po tu dobu však nemusíte smutnit a myslet na nejhorší - využijte ji pro konstruktivní pátrání. Stále volejte jeho jméno, ale nevzdalujte se příliš daleko od místa, odkud utekl. Při hledání byste se totiž snadno mohli minout.

Kolemjdoucích se ptejte, zda vašeho miláčka někde nezahlédli. Nebuďte struční, řekněte, jak se pes jmenuje, jaké je plemeno, jestli a jak je označený, případně jim zanechte svou vizitku. Na psa stále volejte jménem. Pokud se pejsek ani po hodině nebo dvou nevrátí, zavolejte na městskou policii a oznamte jim ztrátu psa. Má-li pejsek čip, zavolejte do Národního registru majitelů čipovaných zvířat. Kontaktujte také nejbližší útulky a vědět dejte i okolním veterinářům a odchytové službě. Při odchodu domů položte na dané místo bundu nebo deku, kterou máte s sebou. Když se náhodou vrátí, ucítí vás a počká.

Jakmile dorazíte domů, vytiskněte jednoduché plakáty oznamující ztrátu psa a vylepte je v okolí bydliště, v okolí místa ztráty psa a na frekventovaných místech, jako jsou zastávky, úřady nebo obchody. Plakát by měl uvádět fotku psa, jméno, identifikační údaje a kontakt na vás. Můžete slíbit odměnu, nálezci budou motivovanější vám pomoci. O pátrání dejte vědět i na sociálních sítích, informujte pejskařská diskusní fóra, pošlete známým e-mail, případně si nechte poradit od městského úřadu.

Jestliže se pejsek nenajde ani po delší době, dejte do místních novin inzerát, případně znovu obvolejte útulky, cvičáky, kynologické kluby a další. Pole hledání rozšiřte i do větší vzdálenosti, protože se klidně může stát, že si váš psík vyrazil na výlet až 40 km dlouhý. Zeptejte se také na technických službách a v mysliveckých sdruženích, jestli psa nenašli. Pravidelně navštěvujte místo, odkud se pejsek ztratil. Procházejte se běžnými trasami, kudy jste zvyklí psa venčit. Mějte u sebe neustále zapnutý telefon, kdyby vám někdo volal, že pejska našel. Je také pravděpodobné, že se váš psí kamarád vrátí domů sám. To je vůbec ta nejlepší varianta :-)

Jakmile se s pejskem znovu šťastně shledáte, oznamte to všem, kteří jsou do pátrání zainteresovaní. Nejen že už detektivní práce nebude potřeba, ale i ostatní budou mít radost, že se pejsek našel živý a zdravý.

A když se situace obrátí a vy naleznete ztraceného pejska, postupujte podle návodu v našem dalším článku.