Menu

Tlapky na cestě: Pejsky dáváme do pořádku nejen po zdravotní, ale i psychické stránce

Publikováno: 26. 7. 2017
Rubrika:  Nezařazené
uvodka2

Pejskům v nouzi, pejskům, které majitelé odložili, ale i pejskům z množíren pomáhá hledat nový a šťastnější domov spolek s pohádkovým názvem Tlapky na cestě. Kromě aktivní pomoci a popularizace adopce se spolek snaží informovat veřejnost například i o tom, co se děje v množírnách psů. Seznamte se s nimi v našem dalším rozhovoru. Odpovídá zakladatelka spolku Lucie Nollová.

Váš spolek existuje už 5 let. Jaká byla cesta od začátku až dodnes? Na jaké překážky jste narazili a co vás naopak za tu dobu mile překvapilo?

Náš spolek oficiálně vznikl před 3 lety, ale neoficiálně psům pomáháme už 5 let. Celý život jsem měla hodně blízko k pejskům, vždy jsem měla doma 3 až 4 vlastní, většinou takzvaná bojová plemena. Časem jsem zjistila, že si se psy dobře rozumím, dokážu se domluvit i s problémovými pejsky a hlavně, že ze psů nemám strach. Pochopila jsem, jak pejskové komunikují, že narozdíl od lidé komunikují jasně a zřetelně.

V 18 letech jsem začala pracovat ve zverimexech, začala jsem se věnovat nejen psům a kočkám, ale také akvaristice a teraristice, a protože mě to moc bavilo a měla jsem štěstí na dobré učitele, po pár letech jsem toho věděla opravdu hodně a zjistila jsem, že za mnou chodí stále více lidí s žádostí o radu, jak pomoci s výchovou, veterinárními záležitostmi a podobně. Po pár letech jsem na žádost svých zákazníků začala pejsky hlídat v době dovolené nebo nemoci. Ze začátku šlo hlavně o problémové pejsky, které nikdo hlídat nechtěl.

Zlom v péči o týrané psy nastal, když jsem se přestěhovala do přítelova domu, který byl obrovský. V ten moment se začal plnit můj sen. S pomocí mého partnera jsme 60 % domu přizpůsobili pro pejsky. Začalo se stavět, předělávat velké místnosti na menší pokoje pro psy, nové topení, kotel, všude omyvatelná dlažba, kachle, přizpůsobili jsme zahradu, nové ploty, brány. Jakmile jsme vybudovali vhodné zázemí, začala jsem nabízet pomoc jako takzvaná dočasná péče. Brala jsem si k sobě 4 až 5 pejsků. Bohužel po nějaké době jsem zjistila, že nesouhlasím s některými praktikami různých organizací, a to mě vedlo k tomu založit si spolek vlastní.

Samozřejmě ze začátku bylo hodně problémů. Co mě nejvíce nemile překvapilo, byla závist, pomlouvání a útoky přes Facebook na mou osobu. To jsem nejdříve těžce nesla, dnes se ale takovým lidem směju. Na druhou stranu jsem se seznámila se spoustou hodných lidí, kteří jsou mi vždy připraveni pomoci, které mé nadšení oslovilo a pustili se do zachraňování se mnou.

2

Kolik pejsků u vás již našlo útočiště?

Do dnešního dne u nás našlo útočiště přes 500 psů. Běžně se staráme o zhruba 30 až 35 psů, většinou menších plemen. Všechny pejsky nejdříve vyšetříme, očkujeme, kastrujeme, odčervíme, odblešíme a čipujeme. Když je pes relativně v pořádku po zdravotní stránce, jsme schopni ho dát do pořádku za měsíc. Psychika je mnohem horší. Někteří pejskové, hlavně ti z množíren, jsou u nás třeba půl roku, než je dáme psychicky aspoň trošku do pořádku. Máme i zhruba 5 až 10 pejsků, kteří jsou staří a už u nás dožívají.

Jaký je nejčastější důvod, proč u vás pes skončí?

Většinou reagujeme na žádosti o pomoc jiných spolků a útulků, kteří hledají umístění buď pro pejsky z množíren, malé pejsky a štěňata, kteří by měli problém přežít v kotci například v zimě, anebo pejsky, kteří potřebují dražší operaci nebo léčbu. Vezmeme ale i pejsky přímo od majitelů, kteří se dostali do těžké životní situace, stali se bezdomovci anebo v případě úmrtí majitele.

Jak nákladný (finančně i časově) je takový psí útulek?

Naše činnost je velice nákladná. Jeden pejsek do 5 kg, očkovaný, odčervený, odblešený, čipovaný a vykastrovaný, který u nás stráví asi měsíc života, nás vyjde na 4 500 až 5 500 Kč. Dále platíme samozřejmě energie a naftu, což je tak 14 tisíc měsíčně. Pronajímáme si dům, který používáme jako karanténu, kde máme 5 místností pro nově příchozí pejsky a nemocné, což je dalších 10 tisíc korun. A to nemluvím o opravách, dezinfekcích, odvozu odpadu a podobně. Všechno hradíme z vlastních zdrojů nebo našich dobročinných bazarů a aukcí.

Kromě klasické adopce mohou lidé zvířátko adoptovat také virtuální formou. Můžete tuto možnost přiblížit?

Momentálně máme asi 10 pejsků, kteří jsou velmi nemocní nebo postižení. Kdo má zájem pomoci, může přispět na konkrétního pejska finančně, nebo nám může napsat, jaké léky nebo jídlo pejskovi může zakoupit. Popřípadě zaplatit péči přímo u veterináře.

uvodka

zdroje fotografií: Facebook Tlapky na cestě

Doporučujeme:

 
Ověřeno našimi zákazníky

99 % zákazníků doporučuje náš obchod.

Prohlédnout hodnocení na Heureka.cz

pozitiva: rychlost a spolehlivost

Ověřený zákazník , před 2 měsíci

Dobrý přístup obsluhy,

Ověřený zákazník , před 3 měsíci

Jsem moc spokojená

Ověřený zákazník , před 3 měsíci