sraky

Velký průvodce postroji: Pro sportovce X-back, pro agility norský typ, pro venčení klasiku

Publikováno: 7. 6. 2017

Pokud se pejsek snadno vyvléká z obojku, při venčení tahá, trénujete ho na cvičišti, často s vámi sportuje, má problémy se zády anebo zkrátka nad ním chcete získat větší kontrolu, pomocníkem je psí postroj, který alternuje klasickému obojku. Do něj se obléká stále více pejsků a tak tomu odpovídá i šířka nabídky. Abyste se v ní vůbec dokázali zorientovat, ukážeme vám, jaké existují základní typy postrojů, poradíme, jaký postroj vybrat pro jaké plemeno či účel a podíváme se i všechny jejich výhody a nevýhody.

Mraky druhů, velikostí, provedení, způsobů oblékání, materiálů i barev - až jde z toho psům i páníčkům hlava kolem. Než se ale pustíte do výběru konkrétního postroje, nezapomeňte vašeho pejska správně změřit. Jen se správnými mírami mu zaručíte, že postroj nebude škrtit, nebude ani příliš volný a nikterak ho neomezí v pohybu. Které části těla psa potřebujete změřit, jsme popsali v tomto článku. Kromě toho, že by měl postroj příjemně sedět, je důležitá i šířka popruhů, pohodlné polstrování a prodyšnost materiálu. Samozřejmě záleží také na vhodnosti pro dané plemeno a účelu, ke kterému ho pořizujete.

Klasické postroje

Klasické postroje jsou mezi páníčky nejpopulárnější, protože nacházejí univerzální uplatnění. Tvarem připomínají písmeno H - jsou totiž uchyceny kolem hlavy a hrudníku a spojeny popruhy. Vodítko se tradičně připíná k zadní části postroje. Díky takovému zpracování postroje má pejsek velký rozsah pohybu a ani při větším tahu mu nic netlačí na hrdlo, díky čemuž může volně dýchat. Klasické postroje využijete při běžné procházce, venčení nebo delším výletu. Hodí se pro všechny velikosti plemen. Nevýhodou je však delší doba oblékání, které navíc vyžaduje asistenci a poslušnost psa. Po čase si však oba zvyknete a půjde vám to jako po másle. Postroj se kvůli velikosti také může snáze ušpinit, proto si raději vyberte materiál, který je vůči nečistotám odolný a snadno se čistí.

Navštivte naši prodejnu v Brně

Sportovní a tažné postroje

Pro pejsky, kteří s páníčkem často běhají, absolvují outdoorové aktivity či sportovní výcvik, jsou vhodné sportovní postroje. Pokud máte rádi zábavu jako canicross, bikejoring, skijoring nebo mushing, hodí se zase tažné postroje. Oba typy mají obvykle tvar písmene X, proto se jim také často říká X-back. Narozdíl od klasických, kde hlavní roli hraje pohodlí, jsou sportovní a tažné postroje zpracované tak, aby nevyvíjely tlak na krk a naopak energii rozložily na hrudník a do celého těla. Bývají podšité, aby se plně přizpůsobily běhu a tahu psa a dopřály mu velký rozsah pohybu. Vodítko se obvykle připíná níže, aby tah v postroji nebyl psovi nepříjemný. Nevýhodou je, že se na běžné nošení příliš nehodí, tam je lepší dát pejskovi větší pohodlí.

Postroje D-ring

Tento typ postroje se jednodušeji a rychleji nasazuje, což je pohodlnější pro psa i páníčka. Pokud ale pejskovi postroj nepadne jako ulitý, může ho značně omezit v pohybu. Také se nehodí na všechna plemena, je určený spíše pro menší pejsky, jako jsou jezevčíci, čivavy či jorkšíři.

Norské postroje

Takzvaný norský postroj se používá při aktivitách Flyball nebo Agility. Předností je snadné a pohodlné oblekání, protože popruhy jsou vedené v půlkruzích a pejskovi nemusíte nijak zvedat či krčit nohy. Střih kopíruje anatomii těla a díky tomu, že nemá popruhy mezi předními packami, mu netlačí na průdušnici a štítnou žlázu. Zároveň si ho mohou dovolit i psi s jemnější srstí a citlivou kůží, není však naopak vhodný pro štěňata. Na zádech disponuje také samostatným „uchem”, díky kterému můžete psa přitáhnout nebo přidržet. Drobnou nevýhodou je, že dá nastavit pouze na hrudníku.

Cestovní postroje

O zásadách správného cestování se psem v autě jsme psali v jednom z našich předchozích článků. K nim patří i speciální postroje, které psovi zajistí větší bezpečnost. Cestovní postroje jsou oproti klasickým širší a podložené. Jejich součástí bývá bezpečnostní pás, který se připevní k sedačce auta. Pokud k dispozici není, najdete na zádech postroje oko, kudy běžný pás protáhnete. Cestovní postroje jsou vhodné pro všechna plemena, ale raději je nepoužívejte při klasických procházkách, protože kvůli většímu rozměru brání pejskům při pohybu.

Podšité a nepodšité postroje

Některé psí postroje jsou vybavené měkkou podšívkou, která pejskům umožňuje pohodlné nošení. Existují také jednoduché postroje bez podšití, které však jsou neméně pohodlné, vyberete-li tu správnou velikost. Tento druh postroje funguje jako nekomplikovaná alternativa obojku s vodítkem, abyste nad pohybem pejska měli stoprocentní kontrolu. Oba typy postrojů se mohou lišit cenou. Vždy si ale vyberte ten, který vám sedí nejlépe.