obojky

Stahovací obojky: Velcí pomocníci, se kterými je třeba vhodně zacházet

Publikováno: 29. 6. 2017

Táhnutí patří ke zlozvykům, které jsou následkem nedůsledné výchovy psa. Z neustálého přetahování se a poměřování sil je člověk unavený a ani pro psa tento styl vycházky nepředstavuje nic příjemného. Jestliže má váš mazlíček tendenci požadovat větší volnost, pomocníkem jsou takzvané stahovací obojky, které ho táhnutí odnaučí. Musí se však umět správně použít.

Stává se vám, že pes má potřebu stále očuchávat něco, co leží dál, než dosahuje vodítko, a trhat s vámi, kdykoliv ho něco zaujme? V případě, že máte malého pejska, vás to možná tolik obtěžovat nebude. Horší chvíle nastávají, pokud je váš Alík obří doga nebo bernardýn, který má sílu parního válce, a vy ho jednoduše přestanete zvládat. Táhnutí přináší kromě toho i zdravotní rizika, protože obojek psovi tlačí zezadu na krční páteř, která následkem toho může bolet, ne-li se poškodit.

Páníčkům, kteří tomuto zlozvyku chtějí předejít, anebo se ho snaží svého psa odnaučit, se velmi osvědčily stahovací obojky. Ty však mezi mnoha pejskaři vzbuzují dlouhé a často vášnivé diskuse. Jsou pro výchovu skutečně nezbytné? Nejsou pro zdraví zvířete příliš nebezpečné? Stejně jako jiné druhy chovatelského vybavení mají samozřejmě své pro i proti, ovšem pokud se správně a vhodně používají, svůj účel plní na jedničku.

Navštivte naši prodejnu v Brně

Jak tedy fungují? Jak už název napovídá, narozdíl od běžných „statických” obojků se jejich průměr pohybuje v závislosti na pohybu psa. Pokud pejsek poslušně cupitá vedle vás anebo si v poklidu prozkoumává terén na prověšeném vodítku, obojek se chová standardně a psa nikterak neomezuje ani neobtěžuje. Svou funkci plní až v případě, že pes zatáhne a vodítko se zcela napne. V této chvíli se obojek stáhne a přiškrtí psa na krku. To je pro něj samozřejmě nepříjemné a v táhnutí přestane. Jakmile povolí, vrátí se obojek do původního stavu. Ze zkušenosti víme, že pes se díky tomuto signálu po krátké chvíli táhnout odnaučí, protože si zapamatuje následek svého počínání a nebude se mu chtít dobrovolně vystavovat.

Protože jsou stahovací obojky populární, existuje široká paleta druhů, velikostí, barev i provedení. Nejčastěji bývají vyrobené z kovového řetízku a zapínají se na nestahovací kroužek. Můžete však najít i nylonové či neoprenové obojky, polstrované obojky, obojky doplněné reflexní páskou, jednořadé nebo dvouřadé obojky, liší se také ve velikosti ok. Pokud chcete zvolit „umírněnější” variantu, nabízejí se polostahovací obojky. Ty plní stejný účel, ale mají jasně vymezený průměr pro stahování a nestáhnou se tedy až těsně ke krku.