Menu

Granulový speciál: Jaké druhy existují, jejich výhody a na co si dát pozor

Publikováno: 23. 6. 2017
Rubrika:  Průvodce krmivy
granulky

Granule jsou jedním z nejpopulárnějších druhů psího krmení, protože dodávají pejskům po celý život důležité živiny ve vyváženém množství. Bývají také vůbec prvním typem stravy, který štěňátku přistane v misce. Výhodou suchého krmiva je snadné skladování, jednoduché dávkování a cena, která nezatíží peněženku. Proto také existuje celá řada druhů a značek. Seznamte se se čtyřmi základními typy granulí, které mají své zastánce i odpůrce.

Extrudované granule

Mezi nejrozšířenější typ suchého krmiva patří takzvané extrudované granule. Jejich výroba spočívá v tom, že se rozemletá směs masokostní moučky a obilné, kukuřičné či rýžové mouky uvaří za vysokých teplot (až 200° C), protlačí se lisem s otvory, výsledný tvar se pak usuší za teploty 170° C a nakonec se granule ochladí. Ve finále se pro  ještě lepší chuť obvykle postříkají vrstvou tuku či dochucovadly. Výhodou je, že extrudované granule mají nejdelší trvanlivost (zhruba 1 až 2 roky) a jejich výroba je rychlejší a levnější než u ostatních typů. Tyto granule jsou také stravitelnější a ničí parazity v těle psa. Nevýhodou je, že při extrémních teplotách se ničí některé vitamíny a živiny, které se pak dodávají uměle.

Pečené granule

Kromě extrudovaných granulí se poměrně často setkáte s pečeným krmivem. To se vyrábí ze směsi rozmixovaných suchých surovin, oleje a někdy i čerstvého masa. Vzniklé těsto se rozválí a protlačí sítem, ve kterém jsou otvory požadovaného tvaru granulí. Následuje pečení v horkovzdušné troubě za teploty 170° C, dosušování a chlazení. Výhodou je, že se touto metodou zachovává chuť surovin a granule mají vyšší výživovou hodnotu. Jsou také vhodné pro pejsky s citlivým zažíváním. Nevýhodou pak je nižší trvanlivost (v řádech měsíců), složení přizpůsobené tomu, aby těsto drželo pohromadě, a také to, že i zde je potřeba na konci doplnit některé vitamíny a látky.

Granule lisované za studena

Lisování se považuje za šetrnější, avšak náročnější metodu výroby granulí. Lisování pod vysokým tlakem probíhá při teplotě 70° C, čímž se zachovává velká část živin. Ovšem podle hygienických norem je nezbytné vyrábět granule při teplotě nejméně 90° C, proto se tento druh granulí vyrábí z již tepelně upravených surovin - směsi masových mouček, obilovin, případně brambor. Výhodou je také zachovaná vláknina, která podporuje zdravé trávení. Nevýhodou je kratší trvanlivost (pár měsíců) a tedy i skladování (ideálně v prodyšných obalech), protože se do těchto granulí obvykle nepřidávají konzervanty a jsou čistě přírodní. Některé lisované granule také postrádají vyšší obsah bílkovin a nemají tak vysokou nutriční hodnotu.

Polosuché granule

Posledním typem jsou polosuché granule. Ty kromě masových a rostlinných směsí obsahují také množství vody, která jim dodává větší vláhu a tím pádem jsou měkčí než ostatní druhy. Mají také větší hutnost, čímž jsou pro pejsky lákavější, jsou stravitelnější a mohou si na nich pochutnat i pejskové, kteří mají nějaké poruchy příjmu potravy (alergie, citlivý žaludek, špatné trávení, bolavé zuby). Díky poloměkkému provedení jsou vhodné i pro psí seniory. Na druhou stranu si však psi na rozdíl od tvrdších granulí neobrušují zuby. Zároveň do nich bývají přidávány chemické konzervanty, aby déle vydržely a nechytily plíseň. Kvůli tomu mají také nižší trvanlivost.

Doporučujeme:

 
Ověřeno našimi zákazníky

99 % zákazníků doporučuje náš obchod.

Prohlédnout hodnocení na Heureka.cz

pozitiva: rychlost a spolehlivost

Ověřený zákazník , před 3 měsíci

Dobrý přístup obsluhy,

Ověřený zákazník , před 3 měsíci

Jsem moc spokojená

Ověřený zákazník , před 3 měsíci