Menu

Vybíráte psa? Zvolte plemeno adekvátní vaší povaze

Publikováno: 12. 5. 2017
Rubrika:  Tipy a rady
plemeno

Řada lidí si vybírá pejska podle toho, které plemeno se jim nejvíce líbí. Je sice krásné pořídit si psíka s načechraným kožíškem, ale pokud nemáte trpělivost s každodenním vyčesáváním jeho hřívy, není pro vás úplně ten pravý ořechový. Při výběru vhodného plemene bychom proto měli zohlednit jiné aspekty - především to, jací jsme my sami.

Každé plemeno je jiné, každý pes má své jedinečné vlastnosti. Ačkoliv sympatie k určité rase jsou jako rozhodující kritérium jistě na místě, nesmí být tím nejdůležitějším. Pokud jste zapálení sportovci, nepořizujte si „gaučového” pejska, i když je váš favorit. Myslete především na to, že pokud se s pejskem nebudete vzájemně schopní propojit a budete od sebe oboustranně čekat něco jiného, nebude vztah příliš fungovat. Povaha a nátura páníčka i psa by měly být kompatibilní.

Pro sportovce: ovčák, ohař, teriér

Mezi psími plemeny najdete sportovního parťáka velmi snadno. Vhodný je například německý či belgický ovčák, československý vlčák, chrt, foxteriér, rhodéský ridgeback nebo lovecké rasy jako maďarský, německý či výmarský ohař. Tihle vytrvalí psi s vámi uběhnou desítky kilometrů a neztratí chuť ani po celém dni fyzické námahy. Jak se říká, jsou zkrátka k neutahání. Proto je dobré, pokud si je nebudou pořizovat lidé, kteří pohybu příliš neholdují. Jestliže raději trávíte čas pohodlným odpočinkem u televize a nechcete se psem každý den běhat či jezdit na kole, přenechte tato plemena jiným. Uškodíte totiž především psovi, jehož temperament bude doma trpět.

Pro turistu: malamut, husky, bernský salašník

Pokud patříte mezi fanoušky turistiky a dlouhých výletů, drobná nebo zavalitá psí plemena pro vás nejspíš nebudou tím pravým. Jednak by nestačily vašemu tempu, druhak na náročné vycházky nejsou příliš fyziologicky stavění. K turistům se nejlépe hodí silní, vytrvalí psi, které neodradí ani nepřízeň počasí či nerovný terén. Nejlepšího přítele si tak najdete například v aljašském malamutovi, sibiřském huskym, samojedovi nebo bernském salašnickém psovi.

Pro rodinu s dětmi: retrívr, kolie, mops

Jestliže máte doma děti a chcete jim pořídit mazlíčka, poohlédněte se po plemenech, která se vyznačují klidnou, poslušnou a přátelskou povahou. Typickým zástupcem této skupiny je zlatý retrívr a labrador, kteří dnes patří mezi nejoblíbenější plemena vůbec. Dále vám výbornou společnost udělají border kolie, bígl, kokršpaněl, king charles španěl či menší plemena jako francouzský buldoček nebo mopslík.

Pro babičku: čivava, yorkšírský teriér, jezevčík

Starší lidé jistě šlachovitého ohaře ani velkou dogu neocení. Potřebují pejska, o které se dokáží snadno postarat. Takový pes by tedy měl mít spíše menší velikost a zároveň klidnou povahu, aby vydržel nerušeně odpočívat a procházet se pozvolným tempem. Ideálním společníkem pro seniory je čivava, maltézský či boloňský psík, jezevčík nebo yorkšírský teriér.

Pro dominantní: pitbul, bulteriér, rotvajler

Když se řekne bojové plemeno, někteří lidé se začnou čertit, že nic jako „bojová” rasa neexistuje, jiní se zase začnou mít na pozoru. Představují si, že takový bulteriér, pitbul, rotvajler nebo staford jsou synonymem zabijáka a rozhodně nejsou na mazlení. To je pravda jen částečně. Tito psi dokáží mít velké srdce a být velmi milující, musí se to s nimi však umět. Vyžadují proto velmi dominantního páníčka, který je dokáže zkrotit, dobře vychovat a správně vycvičit. Pokud tyto schopnosti v sobě nemáte, takové plemeno si raději nepořizujte.

Doporučujeme:

 
Ověřeno našimi zákazníky

99 % zákazníků doporučuje náš obchod.

Prohlédnout hodnocení na Heureka.cz

pozitiva: rychlost a spolehlivost

Ověřený zákazník , před 2 měsíci

Dobrý přístup obsluhy,

Ověřený zákazník , před 3 měsíci

Jsem moc spokojená

Ověřený zákazník , před 3 měsíci