Menu

V čem se liší krmiva pro malá a velká plemena?

Publikováno: 21. 2. 2017
Rubrika:  Průvodce krmivy
krmiva

Ostřílení páníčci už dávno vědí, že výběr správného krmiva se zakládá na několika kritériích. Ostatně psali jsme vám o nich i v našem průvodci psími krmivy. Jak je to tedy s malými a velkými plemeny? Co je nejlepší pro trpasličího pudlíka a co zase pro tibetskou dogu? Pojďme si vzít rozdíly v krmivech podle velikosti plemen pěkně pod lupu…

Proč se vlastně krmiva rozdělují podle toho, do jaké velikosti pejsek vyrostl? Některé důvody jsou logické, jiné však tak očividné nejsou a je potřeba nejdříve porozumět tomu, jak psí organismus vlastně funguje.

Tak například ne všichni pejskové dobře vstřebávají některé látky a složení krmiv, nemají na ně totiž od přírody uzpůsobený metabolismus. Krmivo například nesmí obsahovat velké množství balastních látek, což je typicky vláknina, kterou nestráví. Někteří pejskové, zejména menší plemena, zase v krmivu potřebují větší obsah energie, hlavně z důvodu zachování termoregulace, protože malý povrch těla dlouho neudrží požadované teplo a dochází k podchlazení.

Středně velcí psi zase potřebují omega 3 mastné kyseliny. Ovšem zde pozor na vysokokalorická krmiva, protože středně velká plemena bývají nejnáchylnější ke kilům navíc. Velká plemena zase potřebují více vápníku, aby jim dobře rostly kosti a svaly, protože ty jsou pro tyto pejsky zcela zásadní. A aby i klouby a chrupavky fungovaly tak, jak mají, mělo by jim krmivo dodat i antioxidanty, kolagen, chondroitin a glukosamin.

Dále také platí, že různá plemena psů mají různé růstové předpoklady a z toho důvodu potřebují jiné složení krmiva. U velkých a středně velkých plemen se zátěží na klouby je například důležité, aby štěňata dostávala do misky doplňky podporující růst kloubů, protože tyto látky v krmivu obvykle nebývají v požadovaném množství.

Jiný typ krmiva vyžadují také atletická plemena, která spotřebují více energie. Krmivo by tedy mělo mít větší energetickou hodnotu. Zvláštním případem jsou robustní plemena psů, která mají více podkožního tuku, takže tak vydatný příjem energie nepotřebují a hodí se pro ně spíše lehčí varianta krmiv.

Jindy zase velikosti kousků a jejich tvrdost mohou dělat mezi zuby nebo v krku neplechu. To znamená, že zatímco velký pes by potřeboval párátko, aby odstranil zaseklé malé granule z mezizubí, menší pes by se zase mohl příliš velkými sousty zadusit a jeho jemné zoubky by tak tvrdé krmivo nerozkously. Ovšem i mezi malými plemeny se ukazují výjimky, jako jsou třeba malí teriéři, kteří mají silné čelisti.

Vhodné krmivo dnes naštěstí poznáte obvykle hned na první pohled - specifickým označením na obalu. Zvlášť granule jsou dobře značené. Stačí si zapamatovat následující výrazy:

  • mini / small breed - pro malá plemena do 10 kg
  • medium / medium breed - pro střední plemena do 25 kg
  • maxi / large breed - pro velká plemena do 45 kg
  • mega / giant breed - pro obří plemena nad 45 kg

Abychom vám ulehčili hledání toho správného krmiva, i na našem e-shopu můžete třídit výběr krmiv podle velikosti plemene vašeho mazlíčka.

Doporučujeme:

 
Ověřeno našimi zákazníky

99 % zákazníků doporučuje náš obchod.

Prohlédnout hodnocení na Heureka.cz

pozitiva: rychlost a spolehlivost

Ověřený zákazník , před 3 měsíci

Dobrý přístup obsluhy,

Ověřený zákazník , před 3 měsíci

Jsem moc spokojená

Ověřený zákazník , před 3 měsíci