WP_20140610_001

Jak při výběru psa poznat dobrou chovatelskou stanici

Publikováno: 8. 2. 2017

Specializuje se na jedno plemeno, zvířata jsou udržovaná a klidná, má s nimi úzký vztah. To je jen třešnička na dortu toho, jak vypadá seriózní chovatel či chovatelská stanice, od které si plánujete pořídit štěňátko. Chovatele vybírejte pečlivě, protože to, co si pes vezme z prvních dnů svého života, už jen těžko změníte.

Bohužel i u nás stále ještě fungují chovatelé, kteří „nehrají” úplně fér. Množí módní plemena, po kterých je největší poptávka, nakrývají fenky častěji, než je pro zvíře zdravé, aby si zajistili co největší odběr štěňat. Vidina velkých peněz, které za to vydělají, tu hraje velkou roli. Toť jen upozornění pro jistotu. Pojďme se vrhnout na veselejší popis kvalitního chovatele, abyste si odnesli s sebou domů krásný a spokojený psí přírůstek :-)

Kde hledat a nechat si poradit

Pokud pátráte po chovatelské stanici, která je skutečně seriózní a na kterou se můžete spolehnout, podívejte se například na webové stránky klubu chovatelů daného plemene. Ty obvykle nabízejí seznam všech registrovaných chovných stanic. Můžete také hledat na sociálních sítích. Například na Facebooku má dnes mnoho plemen vlastní skupinu, kde si lidé vzájemně radí, sdílejí zkušenosti s danou chovnou stanicí a podobně. Hodit se vám bude i doporučení ostatních pejskařů.

Jak a kde pejsek žije

Poctivý chovatel vás rád přivítá na osobní návštěvě, abyste se u něj porozhlédli, v jakém prostředí pejskové žijí. Tady se zaměřte na několik důležitých věcí. Jednak si povšimněte, jaké psy chová. Zpravidla totiž platí, že dobrý chovatel se specializuje jen na jedno plemeno, ideálně s menším počtem psů. Pokud u něj najdete více plemen s mnoha zástupci, může to být upozorněním, že majitel nemusí mít tolik času, aby se o všechny postaral tak, jak potřebují. Při této obhlídce také zkontrolujte, že prostředí, ve kterém se psi pohybují, je dostatečně čisté.

Navštivte naši prodejnu v Brně

Vzájemný vztah

Další důležitou indicií je vztah chovatele ke zvířatům. Pokud už na první pohled vidíte, že je má rád, že se s nimi mazlí, zahrnuje je láskou a péčí, dává vám jasný signál, že tady je vše v pořádku. Pokud pejskové z jeho přítomnosti navíc nejsou vystresovaná a nebojí se ho, víte, že to tak bude, i když odjedete. Zvířata se blízkým kontaktem navíc rychleji socializují a zvyknou si na přítomnost člověka. Dobrým znamením je také to, že chovatel dokáže rozeznat jednotlivá štěňátka a o každém vám něco říct. To samé platí i o ostatních fenkách a psech - o všech by měl chovatel vědět to, co potřebujete znát (datum narození, rodiče, nemoci prodělané a dědičné, očkování a podobně).

S průkazem, nebo bez?

Otázka, jestli si pořídit psa s průkazem původu, nebo bez něj, víří pejskařské vody už delší dobu. Průkaz je v podstatě rodný list, kde najdete informace o rodičích a původu psa. Díky tomu vás v budoucnu nic nezaskočí. U pejska bez papírů je totiž takřka jisté, že z něj vyroste kříženec. Pokud vám tedy na původu nezáleží, je lepší pořídit si pejska z útulku, protože kromě toho uděláte dobrou věc. Průkazy vystavuje plemenná kniha uznaná FCI každému štěněti, a to i pokud se narodí s nějakou neobvyklostí. To však musí mít zaznamenané v průkazu a měli byste o tom vědět dříve, než si ho přivezete domů.

Zájem o budoucnost psa

Pokud se o pejska z daného chovu zajímáte, měl by chovatel také umět posoudit, zda se k vám dané plemeno vůbec hodí. Jestliže bydlíte v malém bytě, doga pravděpodobně nebude to pravé ořechové. Pořizujete-li pejska babičce, nejspíš by vám loveckou rasu doporučit neměl. Chovateli by totiž na osudu pejska mělo záležet i do budoucna. Proto nepovažujte za křížový výslech, pokud se vás bude hodně ptát a zajímat se o budoucí život svého „chráněnce”. Měl by vám rovněž poradit ohledně péče - co pes jí, jak se o něj správně starat, co vás během jeho života může překvapit. A samozřejmě by vám měl předat štěňátko až tehdy, když bude dostatečně staré, tedy ve věku nejméně 8 týdnů.

Se vším všudy

A na závěr neopomeňte ani administrativní bonbónek. Jakmile dojde k potřesení rukou, obchod by měl proběhnout jako každý jiný - tedy se všemi náležitostmi, jako je kupní smlouva a doklad o zaplacení.