Menu

Psi a boty: Ano, nebo ne? Poznejte výhody a nevýhody psích botiček

Publikováno: 6. 1. 2017
Rubrika:  Tipy a rady
wp_20170105_16_45_39_pro

Psí oblečky už dávno nevzbuzují takové vášně a posměšky jako kdysi. Lidé si zvykli vídat malé ratlíky i velká psiska oděná do teplých kabátků či pláštěnek. Uvědomili si, že psí zdraví je také jen jedno a že je lepší se zdravotním obtížím a nepříjemnostem u veterináře vyhnout včas. Co ale zatím stále vyvolává otázky, jsou psí botičky. Ano, nebo ne? Neomezují psa v pohybu? Nejsou proti přirozenosti zvířete? A mají vůbec nějaký smysl? Podívali jsme se psí obuvi na zoubek a ukážeme vám obě strany mince.

Proč ano…

Psí boty oceníte právě teď, když se blíží poctivá zima. Ačkoliv jsou zvířata, tedy i psi, zvyklá chodit „na boso” a je to pro ně zcela přirozené, lidé jim do cesty staví spoustu nástrah, které by v přírodě nenašli, s nimiž nepočítají a které zadělávají na zdravotní problém. Řeč je třeba o tom, že se cesty v zimě bohatě pokrývají posypovou solí, štěrkem či pískem, které jsou pro měkké psí tlapky velmi agresivní. Pokud k tomu připočítáme mráz, který na polštářkách pacek zanechává rozpraskané stopy a vysušuje je, tato kombinace je pro psa velmi bolestivá. Sami dobře víme, jaký je to pocit, když se do otevřené rány dostane sůl či jiné nečistoty.

Boty pro psy tak slouží především jako ochrana před vnějším okolím. Hodí se do jakéhokoliv terénu, tedy i na sníh a led. Protože pokud se teplota dostane hluboko pod nulu, mohou se měkká bříška psích tlapek ke zmrzlému povrchu přilepit a… Au, to přece žádný páníček nechce. Boty jsou navíc opatřeny protiskluzovou podrážkou, což se v zimě také může hodit, zvlášť u pejsků seniorů, kteří mají s pohybem již problémy a pád na ledu by pro ně mohl znamenat cokoliv.

Maličká a drobná psí plemena navíc mohou kvůli chladu od země snadno prochladnout. Boty mají izolační vrstvu, nejčastěji gumovou podrážku, která tomu zabrání. Proti úrazům či chladu slouží také materiál, nylon nebo neopren, z něhož jsou obvykle vyrobeny.

Kvalitní boty pejska neomezují ani v pohybu. Zpravidla totiž mají přirozeně anatomický tvar, takže kopírují tlapku a krásně přiléhají. Navíc se dají pořídit v několika velikostech a různých designech. S ohledem na rizika, která s sebou zimní období přináší, jsou jistě užitečným pomocníkem.

Kromě mrazu a zimy udělají dobrou službu také při běhání na tvrdém povrchu a kamenitých cestách, protože obvykle sestávají z více vrstev, díky čemuž jsou odolné a nepropustí na měkké packy žádný tvrdý kamínek.

Proč ne…

Možná, že si na boty bude váš mazlíček chvíli zvykat. Přece jen je zvyklý chodit bosky a toto je něco, co nezná. Ale je to jako s ostatními novinkami, s nimiž se setká poprvé. Naučit se chodit v botičkách už zvládl nejeden pes.

Boty mohou zprvu vadit také kvůli zapínání či upevňování na nohu. Suché zipy mohou pejska zajímat a může si je neustále sundávat. Alternativou jsou psí ponožky, které mají pružnější vrchní lem, takže pejskové nemají tendenci si s nimi tolik hrát a tahat je pryč.

Boty u psů nejsou narozdíl od těch lidských určené ani na každodenní nošení. Packy nebývají tak choulostivé, stačí je tedy vytáhnout, jen pokud je opravdu potřeba.

A možná se také v první chvíli budete muset smířit s nechápavými a pohoršenými pohledy okolních páníčků. Boty pro psy u nás stále ještě nenašly takové zázemí jako třeba v zahraničí. I tam si však na ně lidé museli zvykat a postupně porozumět jejich účelu. Nejde přece o bláhový módní výstřelek nesoudných páníčků, ale o zachování zdraví našich psích miláčků.

Doporučujeme:

 
Ověřeno našimi zákazníky

99 % zákazníků doporučuje náš obchod.

Prohlédnout hodnocení na Heureka.cz

pozitiva: rychlost a spolehlivost

Ověřený zákazník , před 2 měsíci

Dobrý přístup obsluhy,

Ověřený zákazník , před 3 měsíci

Jsem moc spokojená

Ověřený zákazník , před 3 měsíci