Menu

Jídelníček pro psy s alergií a potravinovou intolerancí

Publikováno: 9. 11. 2016
Rubrika:  Průvodce krmivy
sensitive

Ať už má pejsek alergii na některou složku krmiva, nebo se jedná „jen” o potravinovou intoleranci, princip je v podstatě stejný. Důležité je z jídelníčku danou složku odstranit nebo používat jen krmivo, které ji neobsahuje. Následky potravinového omezení bývají pro pejsky totiž podobně nepříjemné jako pro páníčky.

Abychom pochopili rozdíl mezi alergií a intolerancí, naservírujeme si nejdříve malou porci teorie. Zatímco při potravinové nesnášenlivosti nějaká část krmiva pejskovi v žaludku nedělá dobře, jeho trávicí systém je na ni citlivý a nedokáže ji zpracovat, při alergii se jeho imunita při styku s touto látkou začne zuby-nehty bránit, aktivně vytváří protilátky a reakce na ni je mnohem silnější.

Obě dvě omezení každopádně psímu zdraví škodí. A to jak krátkodobě, kdy je pejskovi nevolno, tak dlouhodobě, kdy může taková alergie skutečně ohrozit život. Stává se často, že pejsek zvrací, má průjem, viditelně hubne, na kůži se mu mohou objevit nejrůznější vyrážky, je apatický, nadýmá se, může mít také ušní záněty a zhoršený stav srsti. V trávicím ústrojí se mu obvykle množí velká spousta bakterií, kvůli kterým má bříško tak řečeno „na vodě” a rozbouřený žaludek pak nakonec odmítavě reaguje na cokoliv, co sní.

Co s tím? Která složka krmiva konkrétně pejskovi nesvědčí, obvykle sami nevypozorujete. Pokud s eliminační dietou nemáte zkušenosti, vydejte se raději k veterináři. Ten umí spolehlivě určit spouštěč reakcí. Navede vás, jak postupovat, jak dlouho se průzkumu reakcí pejska na jídlo věnovat, co používat a co naopak vynechávat. Jakmile se prokáže, že je na vině opravdu alergie či intoleranci, je na čase zařadit do jídelníčku hypoalergenní dietu.

Hypoalergenní krmivo už naštěstí není nic výjimečného a seženete ho obratem ruky. Složení takového krmiva se prakticky vyvaruje veškerých potenciálních alergenů, které by mohly podráždit psí trávení. Pokud do misky nepodáváte jen hotové granule nebo konzervy, ale připravujete svému mazlíčkovi pokrmy i vlastnoručně, vyplatí se vědět, které suroviny raději nechat ladem.

Na vině jsou typicky různé konzervanty, barviva, lepek (tedy obiloviny), kukuřice, sója, vejce, ale také různé druhy masa, nejčastěji kuřecí a hovězí. Proto se jim vyhněte a zalovte ve spíži po něčem lepším. Bezlepkovou náhradou obilovin může být proso nebo pohanka, v pohodě jsou většinou i rýže, brambory, batáty a další zelenina. Z masa používejte například rybí, jehněčí, kachní, králičí nebo zvěřinu. Může se ale stát, že se u vašeho chlupáče projeví nesnášenlivost i některého z těchto druhů, což ale ničemu moc nevadí. Zkrátka vyberete ten druh masa, který snáší bez problémů.

Při dietní stravě pomáhají také různé doplňky, které mírní projevy alergie. Pokud například na kůži vyskočila svědivá vyrážka, poohlédněte se po doplňku, který hojí podráždění pokožky. Pro zlepšení stavu kožíšku použijte doplněk nebo krmivo, které obsahuje zvýšený podíl nenasycených kyselin. Pomohou ale také různé kosmetické přípravky, například protisvědivý šampon nebo zklidňující gel.

Doporučujeme:

 
Ověřeno našimi zákazníky

99 % zákazníků doporučuje náš obchod.

Prohlédnout hodnocení na Heureka.cz

pozitiva: rychlost a spolehlivost

Ověřený zákazník , před 3 měsíci

Dobrý přístup obsluhy,

Ověřený zákazník , před 3 měsíci

Jsem moc spokojená

Ověřený zákazník , před 3 měsíci