Menu

Servírujeme štěňatům aneb Čím je krmit a na co si dát pozor

Publikováno: 7. 10. 2016
Rubrika:  Průvodce krmivy
stene

Když si domů přinesete nového psího člena rodiny, je to krásný zážitek. Ovšem už v této chvíli byste měli vědět, jak mu přizpůsobit péči. Ta se totiž od dospělých psů liší. U štěňat je důležité věnovat se hlavně správnému krmení, které hraje v tomto věku z hlediska jejich vývoje a růstu nejdůležitější roli.

V nejútlejším věku totiž pes získává nejen základ svého zdraví, ale vytváří si také správné návyky stravování. Pakliže něco podceníte, vaše chyba se na pejskovi podepíše později a mnohdy nezvratně. Co jsou tedy hlavní pravidla správného krmení štěňátek?

Krmivo jen pro štěňata

Zásadou číslo jedna je vyvážená strava v podobě kompletního krmiva. Vždy z nabídky vybírejte takové krmení, které je určené přímo pro štěněcí jazýčky. Krmivo určené starším psům totiž malému pejskovi nedá to, co jeho tělo potřebuje. Třeba granule pro štěňata jsou v prvních měsících života základním zdrojem všech důležitých látek a živin, které jeho organismus, kosti, zuby, orgány, mozek, srst a další části těla pro svůj vývoj potřebují. Tato krmiva mají za cíl dodat pejskovi do života plno energie a tu jim granule pro „dospěláky” v potřebné míře nedají.

Najdete v nich například správný poměr vápníku a fosforu, které se jedině ve vyvážené kombinaci správně vstřebávají. Štěněcí krmivo také obsahuje řadu užitečných vitamínů a antioxidantů, které posilují obranyschopnost organismu, součástí jsou extrakty z bylin na podporu trávení i omega mastné kyseliny, které pomáhají při vývoji mozku, zraku, srsti a kůže. Granule pro štěňata se přizpůsobují i svou velikostí, takže je malí pejskové snadno slupnou a stráví.

Maso a pamlsky

Pokud jste spíš fanoušky masné potravy, ničemu to nevadí. I zde jsou některé masové konzervy určené přímo pro výživu štěňat. Ani v pamlscích se tolik omezovat nemusíte. Štěňata jsou totiž jako malé děti - jejich metabolismus rychle spaluje. Vždy ale raději preferujte takové pochoutky, na nichž je napsáno, že jsou určená štěňátkům. Na jiných zase najdete, že si je mohou dát psi ve věku alespoň 6 měsíců.

Na co si dát pozor

Obezřetní buďte při výběru a servírování vitamínových doplňků. Ty jsou v pořádku u starších pejsků, zvlášť pokud trpí nějakou chorobou nebo potřebují dodat určitou látku, která jim v těle chybí. Doporučují se podávat také štěňatům obřích plemen a některých ras, například buldokům. Právě pro ně jsou dokonce potřebné, protože podpoří růst a posílí jejich klouby. Některá plemena totiž během vývinu postihují zdravotní problémy, které jsou pro ně typické a je potřeba jim předejít právě podáním vitamínů.

V ostatních případech je zapojení doplňků stravy poněkud diskutabilní. Tvrdí se, že krmivo určené pro nejmladší ročníky už všechny potřebné živiny obsahuje, navíc v dokonalém poměru a množství, takže není potřeba jejich podíl navyšovat. U leckterých látek totiž hrozí, že pokud dojde k nadbytku, tělo se s nimi už nebude umět vyrovnat, nevstřebá je a vzniká riziko, že vašemu mazlíčkovi zaděláte do budoucna na vážné zdravotní problémy. Hlavními strašáky jsou v tomto případě vápník, fosfor a vitamín D.

Jak často byste měli štěně krmit?

Hlavní je pravidelný režim, aby si pejsek zvykl, pokaždé snědl danou porci a nehledal něco dobrého na zub po celý den. Do mističky mu proto krmivo servírujte vždy ve stejnou dobu a stejném množství.

Je pravděpodobné, že si nové štěňátko přivezete domů ve věku přibližně 8 týdnů. V tomto období je ideální krmit ho 4-5x denně, později se frekvence snižuje. Jakmile oslaví půlroční narozeniny, omezte krmení na 3 porce za den, zhruba od 10 měsíců už stačí krmit jen 2x denně. Nezapomeňte ani na dostatečný pitný režim, kdy by měl mít pejsek neustále k dispozici misku s čerstvou vodou.

Doporučujeme:

 
Ověřeno našimi zákazníky

99 % zákazníků doporučuje náš obchod.

Prohlédnout hodnocení na Heureka.cz

pozitiva: rychlost a spolehlivost

Ověřený zákazník , před 2 měsíci

Dobrý přístup obsluhy,

Ověřený zákazník , před 3 měsíci

Jsem moc spokojená

Ověřený zákazník , před 3 měsíci