Menu

Proč psi žerou trávu, olizují kamení, nesnáší kočky a další psí „divnosti”

Publikováno: 21. 10. 2016
Rubrika:  Zajímavosti
divnosti

Mnoho z chování psa si dokážeme logicky odůvodnit, valnou část můžeme sami jako páníčci dokonce ovlivnit. Některé věci nás ale zarážejí a nevíme si rady, proč pes dělá právě to, co dělá. Proč občas žere trávu? Proč naklání hlavu? A proč mokrá psí srst vlastně tolik páchne? Zabrouzdali jsme proto do vědeckých materiálů a našli odpovědi. Některé z nich vás určitě překvapí :)

Proč psi žerou trávu?

Všimli jste si, že váš mazlíček tu a tam slupne květinu, zobne si listí nebo se s chutí pustí do trávníku na zahradě? Neděste se, obvykle za tím není nic vážného ani zvláštního. Pokud se psi neládují trávou pravidelně, mohou za to obvykle náhlé střevní obtíže. Pes sám rozpozná, které látky mu v těle chybí a jak si s daným zdravotním problémem poradit. Trávou si pročišťuje žaludek a střeva, případně si doplňuje vlákninu či další živiny. Pokud se mu nedostává vyvážené stravy, doplňuje si trávou chybějící minerální látky. V případě častého žraní zeleně byste ale měli navštívit veterináře a upravit jídelníček.

Proč psi olizují kamení a podlahu?

Někdy se stane, že pes neodolá olizování podlahy či kamení. To je podobný příběh jako u trávy. I tady pes hledá živiny, které jeho organismus postrádá, v tomto případě vápník a křemík. Zde je řešením změna stravy, která bude nutričně vyvážená, takže si pes podobný „zákusek” nebude muset dávat. Odborníci také tvrdí, že olizování podlahy může značit špatný psychický stav psa nebo čistě jen zlozvyk.

Proč psi olizují člověka?

Nejčastěji máme za to, že se jedná o projev přízně a lásky k páníčkovi. Pravdou jsou ovšem i jiné důvody. Někdy jde o takzvaný atavismus, tedy chování, které se zachovalo jako pozůstatek evoluce. Jindy je znakem dominance či naopak submisivity. Pokud vás pes olizuje často, chápe sám sebe v podřízeném stavu. Dominantní psi obvykle olizují jen na pozdrav nebo omluvu, když provedli něco nepatřičného. Za olizováním může stát také psí způsob komunikace, případně z nás cítí něco, co na tělo přirozeně nepatří (bakterie, mikroby, krém na ruce) a snaží se nás toho zbavit. Navíc jsme zjistili, že psí sliny mají léčivé schopnosti. Dříve jimi lidé léčili rány, které se díky psímu „polibku” rychleji zahojily. Obsahují totiž enzym lysozyn, který zabraňuje růstu bakterií, a histatin, který regeneruje tkáně.

Proč psi vyjí?

I tady je důvodů několik. Pomineme-li způsob organizování smečky, vyjadřuje vytí obvykle smutek, úzkost či osamělost. Díky tomu obvykle přivolají páníčka a svůj problém tak vyřeší. Občas se stane, že se venku něco mihne, způsobí zvuk a na tento podnět pak pes začne výt. Vytí může signalizovat také bolest či onemocnění, u loveckých plemen zase oznámení, že nalezli zvíře.

Proč psi nesnáší kočky?

Označení „jako pes a kočka” je prastaré a každý ví, co znamená. Jak ale vzniklo? Dříve totiž psi ani kočky nebyli domácími mazlíčky, žili divoce na ulici a nezbývalo než se živit tím, co našli. A protože mají stejný apetit a jedli to samé (většinou odpadky), dostávali se do šarvátek, které byly na nože. Podle odborníků ale neexistuje žádné genetické pojítko nenávisti psů a koček, proto pokud dnes žijí pod jednou střechou, snadno si na sebe zvyknou a nepovažují se za konkurenci.

Proč mokří psi smrdí?

V psím kožíšku se totiž ukrývá celá řada bakterií, kvasinek, mikrobů a exkrementů, které na první pohled nejsou vidět ani cítit. Jejich „aromatické” pižmo vyvolá až působení vody, protože ta naruší chemické vazby, které tyto mikroskopické částečky drží pohromadě, a uvolní do vzduchu nevábně vonící molekuly. A vlhký vzduch z vypařované vody toto aroma ještě umocní.

Proč psi naklánějí hlavu na stranu?

Protože rozumí tomu, co říkáte. Pozorně vám naslouchají a snaží se vnímat všechno, co říkáte. Pes totiž reaguje na určitá slova, která od páníčka již zná, čeká na ně, dokáže rozpoznat výraz vaší tváře i změnu barvy vašeho hlasu.

Proč se psi před spaním točí do kolečka?

Je to jakýsi rituál předtím, než ulehnou do pelíšku. I toto je případ chování, které je pudové a pochází z dob, kdy psi žili ve volné přírodě. Prostor pro spánek si totiž museli řádně udusat a připravit. Tímto chováním zároveň zanechali na daném místě pachovou stopu, čímž dali najevo, že na něj mají vlastnické právo pouze oni. Fenky navíc vyhrabávaly na stejném místě i pelíšek pro potomky.

Doporučujeme:

 
Ověřeno našimi zákazníky

99 % zákazníků doporučuje náš obchod.

Prohlédnout hodnocení na Heureka.cz

pozitiva: rychlost a spolehlivost

Ověřený zákazník , před 2 měsíci

Dobrý přístup obsluhy,

Ověřený zákazník , před 3 měsíci

Jsem moc spokojená

Ověřený zákazník , před 3 měsíci