Menu

Není pamlsek jako pamlsek: Jak poznat ten správný pro vašeho psa?

Publikováno: 7. 10. 2016
Rubrika:  Průvodce krmivy
kokyna

Který chlupáč by si rád nedal něco dobrého na zub? Pamlsky jsou důležitou součástí výchovy psa i skvělým způsobem k odměňování, pokud poslechne povel nebo správně udělá úkon, který mu páníček zadá. Ovšem ne všechny pamlsky mají na psím jazýčku co dělat. Pojďme se podívat, které pamlsky jsou pro psy vhodné, jak poznat ty kvalitní a co by pes dostávat určitě neměl.

Na našem blogu se tématem psích krmiv zabýváme pravidelně. Kvalitní strava je totiž podle nás základem, aby byl pes zdravý, silný a mohl si užít radost ze života naplno. Radili jsme vám například, co by takové kvalitní a zdraví prospěšné granule měly obsahovat, zajímalo nás i to, které pokrmy z lidského jídelníčku pejskům chutnají a posilují jejich zdraví a které jim naopak škodí. A podobné principy platí i u pamlsků.

S psími dobrůtkami to totiž není jen tak. Pokud svému čtyřnohému příteli naservírujete pochoutku, která není vyrobená z kvalitních surovin anebo není vůbec vhodná pro psy, postaráte se o to, že bude nemocný a dožije se nižšího věku. A to přece nikdo z nás nechce. Proto je v zájmu každého páníčka, aby pamlsky vybíral zodpovědně.

Kvalita je základ

U pamlsku, který se chystáte pořídit, se pozorně podívejte na jeho složení. Ať už je to sušené maso, pařátky, ouška, chroupací pásky a tyčinky, kosti, piškoty nebo ochucené mlsky, vždy je důležité, aby složení bylo podrobně rozepsáno. Jedině tak uvidíte, kolik procent masa, jaké vitamíny a minerály, mastné kyseliny a další výživné látky podporující zdraví obsahuje.

Obecně platí, že čím více masa, tím chutněji a voňavěji, čím méně tuků a sacharidů, tím zdravěji, čím méně konzervantů, barviv, dochucovadel a alergenů, tím bezpečněji. Napovědět vám může už cena pamlsku, ovšem určitě to není jediný indikátor, podle kterého se orientovat.

Lidské jídlo - které ano, které ne?

Jako pamlsek pejskovi rozhodně nepodávejte zbytky kořeněného či slaného jídla, které vám zbyde od oběda. To psímu žaludku nesvědčí. Pamlskem by neměly být ani uvařené kosti, které se lámou, jsou ostré a mohou způsobit poranění dásní či žaludku. Nebezpečná pro psí zdraví je i čokoláda, protože látky, které obsahuje, nedokáží psi strávit a mohou je dokonce až smrtelně ohrozit.

Spolu s vámi si chlupáč naopak bezpečně pochutná na vybraném ovoci či zelenině (mrkev, brambory, jablko), jeho chuťové buňky zajásají také nad uvařeným lososem nebo třeba bílým jogurtem či tvarohem.

Pamlsky podle druhu

Pamlsky můžete vybírat také podle účelu, k němuž je chcete použít. Většina z nich má totiž přidanou hodnotu pro konkrétní oblast psího zdraví. Například dentální pamlsky pomáhají s ústní a zubní hygienou, odstraňují plak, čistí a posilují zuby a osvěžují celou ústní dutinu. Existují také výcvikové pamlsky, kterými psa motivujete k výkonu na cvičišti. Tyto pochoutky obvykle mívají kompaktní velikost, aby je pes mohl slupnout na posezení.

Štěňata, senioři a alergici

Rozlišovat pamlsky byste měli také podle věku a aktuálních dispozic psa. Co dát dobrého na zub štěňátkům? Ty pochoutky, které podpoří jeho zdravý vývoj a růst, to znamená, které obsahují proteiny, sacharidy, tuky a vitamíny, ideálně v sušené formě. Pozor ale na nadměrné množství vápníku a fosforu, protože ty mohou být základem nepříjemných zdravotních problémů, jako třeba osteochondrózy, která se projeví až v pozdějším věku.

Dávejte pozor i na různé alergie, kterými mohou psi trpět. Vždy se nejdříve přesvědčete, že dané pamlsky žádné alergeny neobsahují. Výběr je široký, určitě si vyberete. Potřeba přizpůsobit výběr pochoutek je i v případě pejsků starších ročníků. Jejich pamlsky by už neměly obsahovat takové množství tuků a cukrů a neměly by být energeticky příliš vydatné, protože psí senioři už tolik pohybu nevydají a mohly by zatížit jejich organismus.

Doporučujeme:

 
Ověřeno našimi zákazníky

99 % zákazníků doporučuje náš obchod.

Prohlédnout hodnocení na Heureka.cz

pozitiva: rychlost a spolehlivost

Ověřený zákazník , před 2 měsíci

Dobrý přístup obsluhy,

Ověřený zákazník , před 3 měsíci

Jsem moc spokojená

Ověřený zákazník , před 3 měsíci