Menu

Čím krmit staré pejsky: Méně tuků, více vlákniny, vhodná konzistence

Publikováno: 31. 10. 2016
Rubrika:  Průvodce krmivy
senior-jidlo

Pro krmení psích seniorů platí tři základní pravidla: musí být dobře stravitelné, mít sníženou energetickou hodnotu a obsahovat větší množství vlákniny, aby střeva, která jsou alfou a omegou pevného zdraví, dobře pracovala. Přidat podle potřeby můžete i doplňky stravy, třeba pro klouby či zuby.

Když pejsek dosáhne určitého věku, který se již považuje za seniorský, obvykle jde ruku v ruce s fyzickými změnami, které na něm rozpoznáte. Pomaleji se hýbe, bledne mu srst, přibývají nemoci, zhoršuje se zrak a sluch. Tomu všemu je potřeba přizpůsobit jídelníček. Výrobci krmiv naštěstí myslí i na psí dědečky a nabídka granulí pro seniory či masových konzerv pro seniory je široká.

Čím začít? Tím, aby pes krmivo bez obtíží strávil. To znamená, že granule i kousky masa by měly mít menší velikost. Pokud má pejsek problémy se zuby či dásněmi, měli byste přizpůsobit konzistenci, například stravu mixovat či namáčet. S přibývajícím věkem bude pes také vyžadovat čím dál menší porce - nic si z toho nedělejte, je to úplně normální a do ničeho ho nenuťte.

Protože už nevydá tolik pohybu jako za mlada, odpovídat by měl i obsah energie v krmivu. Optimální příjem pro psa v kondici je zhruba 220 kJ na 1 kg hmotnosti, s přibývajícími roky se ale snižuje. Říká se, že starší pejskové potřebují o 30-40 % menší příjem energie. Krmivo by tedy mělo mít nižší podíl bílkovin (přibližně 22 %), tuků i sacharidů (9 %). Bílkoviny totiž mohou negativně zatížit ledviny, vyšší obsah energie může způsobit nadváhu a v návaznosti na tom pak poznamenat orgány a klouby.

Součástí krmiva by měla být i vláknina, která dobře působí na střeva a podporuje jejich správné fungování, což je pro zdraví zvířete (a koneckonců i člověka) nejdůležitější. Staří pejskové potřebují na talíři také řadu vitamínů a minerálních látek, hlavně vápníku a fosforu, které jsou dobré na kostru.

Pokud se pejsek potýká s nemocemi, potřebuje podpořit imunitu nebo mu zkrátka v těle něco chybí, je užitečné zařadit i vybrané doplňky stravy. Psí veteráni potřebují nejčastěji podpořit klouby, které se v tomto věku více namáhají. Vyberte proto doplněk s chondroitinem či glukosaminem, které vyživují chrupavky. Podobně je na tom kůže, která ztrácí elasticitu a přirozenou vlhkost, a kožíšek, kterému chybí lesk. Tady pomůže doplněk s omega 3 mastnými kyselinami a zinkem. Nervové funkce zase podpoří cholin a vitamín B.

Obírat staré pejsky nemusíte ani o pamlsky. Chlupáči totiž rádi mlsají v každém věku! Myslete ale na to, že klasické pochoutky raději vynechte a poohlédněte se po dobrotách, které respektují nároky a požadavky seniorského věku. I tady platí, že by neměly být energeticky vydatné, součástí by mělo být dostatek vitamínů a vlákniny a šly bez problémů slupnout.

Doporučujeme:

 
Ověřeno našimi zákazníky

99 % zákazníků doporučuje náš obchod.

Prohlédnout hodnocení na Heureka.cz

pozitiva: rychlost a spolehlivost

Ověřený zákazník , před 2 měsíci

Dobrý přístup obsluhy,

Ověřený zákazník , před 3 měsíci

Jsem moc spokojená

Ověřený zákazník , před 3 měsíci