Menu

Péče o psí seniory: Potřebují méně zátěže a více trpělivosti

Publikováno: 15. 9. 2016
Rubrika:  Tipy a rady
seniori

Když vašemu pejskovi přibudou roky, je na čase jeho stavu přizpůsobit péči. Starost o psího seniora se totiž od běžné liší. Letití pejskové potřebují například odlišnou stravu i méně náročné fyzické aktivity. Pojďme se podívat, jak mazlíčkovi zpříjemnit stáří.

Je všeobecně známé, že psi stárnou rychleji než páníčci. Pes dosáhne stáří zhruba v polovině svého života. Záleží však na rase. Menší pejskové se dožívají vyššího věku, zatímco větší plemena nižšího.

Že se váš pes přehoupl do seniorského věku, poznáte i podle fyziologických indicií. Začíná mu totiž šedivět srst kolem čumáčku a na tlapkách, více spí a polehává, začíná ignorovat povely, protože už mu tolik neslouží sluch, jí méně anebo naopak přibírá na váze a obecně je méně aktivní. Stáří s sebou přináší také mnohá onemocnění, podobně jako je tomu u lidí.

Jak se tedy o pejska starat?

Důležité je v první řadě přizpůsobit stravu. Ta by měla mít nižší kalorický obsah, protože starý pejsek už nevydá tolik energie a mohl by začít tloustnout, což by zkomplikovalo jeho zdravotní stav. Krmivo by mělo mít méně tuků a bílkovin, naopak se hodí vláknina, která pomůže správnému trávení, stejně jako vitamíny a minerály, které podporují správnou funkci orgánů.

Staří zatěžuje psí klouby, řídnou kosti, srst ztrácí lesk, kůže zase elasticitu. Důležitá je také péče o zuby, které se s přibývajícími lety horší a mají tendenci vypadávat. Vybírejte proto krmivo, které je pro odstranění všech těchto problémů vhodné. Existuje celá řada granulí speciálně určených pro psí stařečky.

I velikost porce by se měla změnit. Rozdělte pejskovi krmivo do více menších porcí, aby se mu lépe trávilo. Nezapomeňte ani na dostatek vody. Pitný režim je u starých pejsků občas potřeba kontrolovat, protože kvůli menší fyzické aktivitě o něj nejeví zájem. Někdy je také zapotřebí namočit granule do vody, aby je pejsek lépe strávil.

Buďte trpěliví

Ztráta sil by však neměla znamenat, že pejsek bude celý den jen ležet. Pravidelné procházky jsou potřeba, aby si udržel kondici i zdraví. Venčení by však mělo být kratší a méně terénově náročné. Doma staří pejskové většinou pospávají a odpočívají. Pořiďte mu proto měkký pelíšek a do ničeho ho nenuťte.

Nezbytností jsou také pravidelné návštěvy veterináře. Ten zkontroluje zdraví a případně doporučí zvláštní péči či doplňky stravy. Může se stát, že se pejsek nechtěně pomočí či ho stihne jiná nehoda. Nezlobte se na něj, netrestejte ho. Může za to jen stáří.

Kvůli tomu i mnoha jiným věcem buďte na psa hodní a mějte s ním trpělivost. Všechno mu už půjde mnohem pomaleji a může se mu změnit povaha. Dříve mazliví pejskové už nemusejí být tolik přítulní, kdežto pejskové, kteří byli dříve „do větru”, na vás mohou začít být velmi fixovaní. Je to dané tím, že nemají tolik energie a leccos je bolí. A nezapomeňte, že i v pokročilém věku bude váš pes vděčný, když se mu budete věnovat a když mu dáte najevo, jak ho máte rádi.

Doporučujeme:

 
Ověřeno našimi zákazníky

99 % zákazníků doporučuje náš obchod.

Prohlédnout hodnocení na Heureka.cz

pozitiva: rychlost a spolehlivost

Ověřený zákazník , před 3 měsíci

Dobrý přístup obsluhy,

Ověřený zákazník , před 3 měsíci

Jsem moc spokojená

Ověřený zákazník , před 3 měsíci