Menu

Jak změřit pejska a vybrat správný produkt - obojky

Publikováno: 8. 9. 2016
Rubrika:  Jak měřit pejska
dsc_0005

Obojek

Hledáte správný obojek pro vašeho pejska a nemůžete se rozhodnout? Přichystali jsme pro vás pár rad, jaký typ a velikost vybrat. Ze všeho nejdřív si řekněte, proč obojek potřebujete – zda ho chcete na klasické venčení, na výcvik nebo pro sportovního psa, který běhá na volno v lese apod.

Typy obojků:

Klasický – je to nejpoužívanější typ obojku. Rozepíná se přes sponu, buď plastovou, nebo kovovou. Obojek se snadno obléká, nevýhodou je, že má stále stejný rozměr. Pejsek se může při velké snaze vyvléknout a utéct.

(Polo)stahovací – pejskovi se nasazují přes hlavu. K tomuto typu obojku se většinou přiklání majitelé s dominantní povahou pejska a majitelé, kterým pejsek tahá na vodítku, není to však pravidlem. Obojek se natahuje přes hlavu. Myslete tedy na to, aby obojek pejskovi správně seděl, ale aby se do něj i dostal. Tyto obojky doporučujeme na výcvik a ne na každodenní venčení.

Uzavřené – tento typ obojku se také navléká přes hlavu. Nosí je primárně pejsci, kteří se svými páníčky sportují. Mohou fungovat i jako „safe obojky“, tj. když se pejskovi zachytne větev za obojek, tak se obojek díky pojistce strhne a nehrozí tak poranění, až udušení, pejska.

Materiály:

Nylon – Nejpoužívanější materiál obojků. Je pro pejska i pro pánečka nejpohodlnější. Doporučuje se naprosto všem štěňatům, protože díky velkému rozptylu délky s ním „roste“. Většina nylonových obojků se dá snadno nastavit na správnou velikost díky sponě na těle. Některé nylonové obojky mají klasický tvar obojku s dírkami.

Kůže – Tento materiál je oblíbený mezi velkými plemeny a plemeny se širokým hrudníkem typu „bull“. Obojek je většinou široký a tím pádem „unese“ větší váhu psa, rozloží tlak a má i estetickou funkci. Obojky z kůže jsou vždy vytvářeny jako klasický obojek s dírkami. Je nutné znát správnou délku.

Kov – tento typ materiálu se používá primárně pro stahovací obojky. Hodně vydrží, klouže po srsti a tak ji netahá. Pro dlouhou srst vybírejte velká oka, aby se pejskovi náhodou nezachytila do spojů a tím mu nezpůsobila bolest.

Plast – plastové obojky jsou svítící obojky, které jsou velmi oblíbené v zimě a na noční venčení. Pokud pejska máte na volno, ihned díky němu zjistíte, kde se pejsek nachází. Jsou taky skvělé, že pejska vidí ostatní kolemjdoucí a řidiči aut a předchází se tak nepříjemným situacím.

Jak měřit velikost

Obvod krku měřte krejčovským metrem na největším místě (těsně před hrudníkem). Dostanete velikost, ke které připočítejte cca 3 cm. Obojek by měl být totiž volný tak, aby se pod něj daly vsunout dva prsty a pejska tak neškrtil.

Pokud má pejsek obvod krku blízko horní hranice velikosti, vyberte mu vždy větší obojek. Nestane se tak nikdy, že by ho škrtil. Pokud vybíráte klasický obojek s dírkami, u kterého je uváděna celková délka, vybírejte obojek tak, že k naměřené délce obvodu psa připočtěte cca 7 cm.

Doporučujeme:

 
Ověřeno našimi zákazníky

99 % zákazníků doporučuje náš obchod.

Prohlédnout hodnocení na Heureka.cz

pozitiva: rychlost a spolehlivost

Ověřený zákazník , před 2 měsíci

Dobrý přístup obsluhy,

Ověřený zákazník , před 3 měsíci

Jsem moc spokojená

Ověřený zákazník , před 3 měsíci