Menu

Jak změřit pejska a vybrat správný produkt - oblečky

Publikováno: 8. 9. 2016
Rubrika:  Jak měřit pejska
dsc_0038

Oblečky

Již dávno neplatí předsudek, že pes je z vlka a je pro „to“ přizpůsobený. Psi, zvláště ti, kteří žijí v domácnostech spolu s lidmi, jsou mnohem choulostivější na změny teplot. Část střídání rozdílných teplot je zátěž nejen pro člověka, ale i pro psa. Postupně se tak obleček stal nezbytnou součástí výbavy, zvláště u malých plemen pejsků.

Na trhu je velký výběr a proto je důležité si nejdříve zodpovědět otázku proč ho vlastně koupit. Obleček by měl plnit primárně ochranou funkci (před větrem, zimou, deštěm, některé oblečky i před parazity). Samozřejmě se ihned po oblečení stává módním doplňkem a může mít všité i bezpečností prvky (něco jako mini reflexní výstražné vesty pro lidi).

 

Oblečky se samozřejmě, stejně jako u lidí, liší i tím, kdy se během roku používají. Na podzim a zimě jsou vhodné ty, které chrání pejska před nízkými teplotami, mají nepromokavou svrchní vrstvu a zateplenou tu vnitřní. Oblečky jsou většinou na omak silné vně šusťákové a vevnitř fleecové. Naopak jarní oblečky jsou velmi tenké, pejsek nepotřebuje zahřát, ale je potřeba ho chránit před deštěm a vlhkem. Ideálním oblečkem jsou tedy pláštěnky nebo lehké bundičky. V létě, hlavně při cestování autem, je dobré mít chladící vestu na parné dny a pláštěnku na dny deštivé.

 

Aktuálně na trhu jsou tři typy oblečků – vesta, bunda a kombinéza. Jak samotný název napovídá, vesta nemá žádné nohavice a má v zadní části vykrojený střih. Bunda zakrývá všechny důležité svalové partie psa a působí tak mohutnějším dojmem. Kombinéza má nohavičky na všechny čtyři nožky, pejska tak zakrývá nejvíce. Vesta je nejoblíbenější variantou oblečku, je velice flexibilní a pejsek nijak neomezuje v pohybu. Její oblékání je také velice rychlé, stačí zapnout na hrudníku a kolem krku. Chrání celá záda a hrudník. Bunda chrání veškeré důležité svalové partie, včetně stehen a ramenních kloubů. Celkově je více propracovanější a nastavitelná. Také popruh kolem hrudníku zasahuje více k břišním partiím. Je vhodná, jak při sportu, tak pro celodenní nošení. Kombinéza je na oblékání nejsložitější, má nohavičky na všechny čtyři nohy. Díky tomu je pejsek ve velkém teple a je proto vhodná pro starší nebo malé pejsky. Ne každý pejsek však nohavičky snese a nemusí se mu kombinéza líbit.

 

Jak pejska správně změřit?

Většina oblečků má jako uvedenou velikost pouze délku zad. Naopak některé oblečky uvádí i obvod hrudníku a krku. Pokud má obleček nohavičky, je uvedena i jejich délka.

U pejska měříme délku zad od místa mezi obojkem a kohoutkem až po kořen ocasu. Pokud naměříme délku, která se blíží hranici velikosti, objednejte raději o velikost větší. Ta samá rada platí i pro pejsky, kteří mají hustou či dlouhou srst nebo širší hrudník. Pokud bude obleček malý, je možné, že ho vůbec nezapnete nebo že bude pejskovi velmi nepohodlný a bude ho omezovat v pohybu. Naopak příliš velké oblečky nemusí plnit svoji funkci (např. mu v něm nebude takové teplo). Pokud pejskovi obleček sedne, bude se v něm cítit dobře a přirozeně se v něm pohybovat. U oblečků, které uvádí i obvod doporučujeme změřit i obvod hrudníku a porovnat s délkou zad (primárně uvedeno u značek Samohýl Exclusive, Buster, Trixie a Hurtta).

 
Ověřeno našimi zákazníky

99 % zákazníků doporučuje náš obchod.

Prohlédnout hodnocení na Heureka.cz

pozitiva: rychlost a spolehlivost

Ověřený zákazník , před 2 měsíci

Dobrý přístup obsluhy,

Ověřený zákazník , před 3 měsíci

Jsem moc spokojená

Ověřený zákazník , před 3 měsíci