granule

Velký průvodce krmivy pro psy

Publikováno: 1. 8. 2016

Aby byl pejsek zdravý, plný síly a elánu, musí pravidelně jíst zdravou a vyváženou stravu. Každému plemeni i psovi ale svědčí jiný druh potravy. Pro jednoho jsou lepší suché granule, druhý si zase lépe pochutná na čerstvém mase. Připravili jsme proto velkého průvodce, který vám pomůže vyznat se v různých typech krmiv a zvolit pro vašeho čtyřnohého miláčka to nejlepší.

Věk, plemeno a stravovací omezení

Podoba stravování se u psů podobně jako u nás lidí v průběhu života vyvíjí. Vždy záleží na několika faktorech, které by páníčci při krmení svých mazlíčků měli respektovat. V první řadě je to věk. Jiné krmivo totiž podáte štěněti, jiné zase psímu seniorovi. Krmiva jsou totiž speciálně připravována s ohledem na věk psa a svým složením reflektují jeho aktuální potřeby. Proto při výběru krmiva hlídejte, zda kupujete to správné. Poznáte jej především podle nápisu na obalu, který rozděluje krmiva do následujících skupin:

 • puppy (pro štěňátka) - toto označení používá zhruba 90 % výrobců krmiv (nepoužívají označení „junior”) a jsou vhodné pro pejsky do 2 měsíců věku
 • junior (pro mladší psy) - toto označení se příliš nepoužívá, ale můžete se s ním u některých granulí setkat
 • adult (pro dospělé psy)
 • senior nebo mature (pro starší psy)

Toto rozdělení ale nemusí být u všech krmiv podmínkou. Existují také granule, které jsou kvalitní a rozdělení podle věku nemají, což znamená, že jsou vhodné pro pejsky kteréhokoliv věku.

Zásadní je také výběr krmiva podle plemene. S některými látkami a složením krmiva, ale i velikostí kousků či jeho tvrdostí, které jsou určené pro velké psy, by totiž malí pejskové jen stěží bojovali a naopak. Na etiketě obalu krmiva se tak můžete řídit těmito pojmy:

 • mini nebo small breed (pro malá plemena do 10 kg)
 • medium nebo medium breed (pro střední plemena do 25 kg)
 • maxi nebo large breed (pro velká plemena do 45 kg)
 • mega nebo giant breed (pro obří plemena nad 45 kg) - toto označení se příliš často nevyskytuje

Samozřejmě musíte vzít v potaz také aktuální psí potřeby nebo stravovací omezení, jako jsou různé potravinové alergie, vyšší věk, nadváha a podobně. V takovém případě hledejte označení, které je pro vašeho miláčka adekvátní, například:

 • sensitive (pro psí alergiky a pejsky se zažívacími obtížemi)
 • light nebo weight control (pro psí tlouštíky, kteří chtějí pár kilogramů shodit)
 • growth (pro potřeby růstu, zejména u štěňátek) - toto označení uvádí jen pár výrobců granulí
 • active (pro aktivní psy se zvýšenou fyzickou záteží, například psí záchranáři, sportovní psy a podobně)
 • veterinární diety - tyto seženete primárně u veterinářů
 • V případě psích alergiků samozřejmě platí, že pokud trpí nesnášenlivostí určité potraviny či příměsi kmiva, za každou cenu se jí vyhněte.

  Granule

  Granule jsou základem stravy většiny pejsků. Představují plně vyváženou stravu, protože obsahují veškeré živiny pro jeho správný a zdravý růst a vývoj. Na výběr dnes máte velkou spoustu druhů suchého krmiva s různým složením a podílem masa. Bohužel ne všechny jsou stejně kvalitní.

  Granule by v misce měly přistát v přiměřeném množství, aby pes nestrádal, ale ani nepřibíral na váze, a v pravidelném režimu, aby si jeho trávení na stravu zvyklo a nezpůsobili jste mu zažívací starosti. Výhodou granulí je snadné skladování, jednoduché dávkování a cenová přijatelnost. Nevýhodou pak může být nízká aromatičnost, kvůli které někteří pejskové suché krmivo odmítají, kvůli vysušené podobě se zase mohou objevit i komplikace při jezení či polykání.

  Masové konzervy

  Mokrá strava patří k oblíbeným pokrmům všech pejsků. Krásně totiž voní a ještě lépe chutná. Výhodou masových konzerv (tedy v případě těch kvalitních) je především vysoký obsah masa, kde si můžete vybrat z celé řady druhů (drůbeží, hovězí, vepřové, jehněčí, rybí a podobně). Kromě masa obsahují konzervy také veškeré vitamíny, minerály a další výživové látky, bez nichž se zdravý pejsek neobejde.

  Díky zvýšené vlhkosti krmiva se snadno přijímá a podobně jako u granulí se jednoduše dávkuje do misky a nevyžaduje ani náročnější skladování. Nevýhodou je, že oproti granulím, které obsahují maximálně 10 % vody, je v konzervě přibližně 70 % vody, což psa úplně nezasytí a vyžaduje tak větší množství krmiva, což může zatížit vaši peněženku.

  BARF

  BARF je označení syrové stravy pro psy, která si v posledních letech získává popularitu, ale vyvolává i vášnivé diskuse. Fanoušci této metody stravování mají za to, že nejlepší výživou psa je návrat k jeho přirozenosti. V misce by se mu tedy mělo objevit pouze vyvážené množství čerstvého syrového masa, kostí, šlach, vnitřností a zeleniny.

  Podle zastánců si totiž syrová strava udrží nejvíce vitamínů a zdraví prospěšných látek. Navíc je silně aromatická, takže psům výrazně chutná a dobré se přijímá. Na páníčka je však na druhé straně kladena ohromná zodpovědnost, aby dodal svému psímu kamarádovi opravdu všechno, co potřebuje, a v kvalitě, kterou jeho zdraví vyžaduje. Náročnější je i způsob skladování a podávání.

  Navštivte naši prodejnu v Brně

  Pamlsky

  Pamlsky by opět měly respektovat potřeby psa, jeho omezení a zdravotní i výživové nároky. Ačkoliv slouží primárně jako „sladká” pochoutka za odměnu, ve většině případů i ony mají svůj účel, který podporuje zdraví pejsků. Můžete mezi nimi proto najít například pamlsky pro:

  • posílení chrupu a péči o ústní hygienu
  • zmírnění problémů s kůží
  • zvýšení kvality a lesku srsti
  • boj proti bakteriím všeho druhu
  • snížení tělesné hmotnosti
  • výcvik, které jsou chutné a malé

  Doplňky stravy

  Pokud váš pejsek trpí zdravotními obtížemi, je slabý, chybí mu imunita, má problémy se zažíváním, klouby, chrupem či srstí, je náchylný na určitá onemocnění nebo prodělal zánět či podstoupil operaci, anebo pokud máte doma štěňátko, které je náchylné na rychlý růst a zátěž kloubů (jako jsou veškerá bull nebo velká plemena), je vhodné do jídelníčku zahrnout také doplňky stravy.

  Ať už jako součást léčby, rekonvalescence nebo prevence. Obsahují totiž mnoho vitamínů, minerálů a dalších látek, které ve speciálním složení a množství pomáhají dostat psa zpět do přirozeně zdravé kondice.