Menu

Složení krmiv: Co ano a co ne pro zdraví pejska

Publikováno: 24. 8. 2016
Rubrika:  Průvodce krmivy
kvalita

Stejně jako lidé i psi potřebují vyváženou stravu. Bílkoviny, vlákninu, zkrátka vše, co jejich tělo vyžaduje k tomu, aby bylo silné a zdravé. Ovšem ne každé krmivo tyto látky obsahuje nebo je obsahuje pouze v nepatrné míře, zatímco všelijaké přídavky a náhražky převažují. Podívejte se, jak by správně vyvážené a kompletní krmivo mělo vypadat.

Kvalita až na prvním místě

Základem by mělo být vždycky to, že krmení obsahuje jen a pouze potravinářsky kvalitní složky. Poctivé krmivo, žádné chemické přísady, pesticidy ani hnojiva. Všechny jeho složky by měly být jasně definované a popsané, o co se jedná. Výrobci totiž občas nechávají fantazii na zákaznících, a tak například drůbeží moučka nebo obiloviny mohou znamenat v podstatě cokoliv.

Zásadní je také to, zda je krmivo opravdu vyvážené, tedy že má odpovídající poměr vody, energie, bílkovin, minerálů a vitamínů. Tyto složky by ovšem měly odpovídat i aktuálnímu zdravotnímu či fyzickému stavu psa.

Bílkoviny, ale živočišné

Pes je masožravec a z tohoto důvodu by maso mělo být základem jeho stravy, ať už jde o mokré konzervy, nebo suché granule. Bílkoviny jsou navíc jednou z nejdůležitějších látek, které by tělo mělo přijímat. Ovšem pozor, abyste živočišné bílkoviny nevědomky nenahrazovali rostlinnými. Ty totiž mohou obsahovat amoniak, který pro psy není tak dobře stravitelný a neprospívá ani zdraví. Dbejte také na množství živočišných bílkovin, které je v granulích obsaženo. Pokud se na etiketě dočtete o nízkém obsahu masa, raději dejte ruce pryč.

To udělejte i v případě, že krmivo bude mít něco společného s chemickou konzervací. A co naopak ano? Krmivo by mělo obsahovat maso v sušině nebo masovou moučku, alespoň z 10 %. Maso by mělo na etiketě klasických krmiv stát také na prvním místě, protože tak budete mít jistotu, že je opravdu základem krmiva. Neplatí to však u krmiv určených pro dietu.

Vláknina, cukry, tuky a další

Bílkoviny do těla dodají také obiloviny, které by ovšem nad masem neměly převážit. Navíc je na ně řada pejsků alergická. V krmivech se neobejdete ani bez sacharidů (ovoce, zelenina), které jsou sice pro zdraví nezbytné, ale pouze v omezené míře. To samé tuky. Živočišné tuky sice obsahují mastné kyseliny, které dodávají do psího kožíšku lesk a do kůže vitalitu, ale poměr omega 6 a omega 3 kyselin by měl být menší než 5:1. Aby krmivo prospělo i samotnému psímu žaludku a trávicímu systému, měla by být součástí také vláknina, a to z více než 3 %. Důležité jsou také minerální látky a vitamíny stejně jako stopové prvky.

Co raději ne?

Pamatujte, že pokud je základem krmiva čerstvé maso, je to sice pěkné na pohled, ale už méně co do výživových schopností. Čerstvé maso totiž obsahuje ze 70 % vodu a ta, jak víme, je sice užitečná, ale výživné látky do těla nedodá. Pozorně proto čtěte etiketu, zda se procentuálně jedná o sušinu nebo čerstvé maso.

Také pozor na pojem takzvaných „produktů živočišného původu”, za čímž se může skrývat cokoliv (a ne vždycky dobrého, protože se často jedná o rozmixované zbytky těl zvířat, jako jsou kopyta, peří, střeva a podobně). Pokud je v krmivu hodně soli, také raději nebrat. Sůl je sice potřebná, ale pokud je jí hromada, zatíží psí organismus a to není správně. Ovšem v úměrném množství nevadí. Vyhněte se také rostlinným olejům, které by měly nahradit omega mastné kyseliny (ale bohužel nenahrazují), chemickým konzervantům, zchutňovadlům a podobně.

 
Ověřeno našimi zákazníky

99 % zákazníků doporučuje náš obchod.

Prohlédnout hodnocení na Heureka.cz

pozitiva: rychlost a spolehlivost

Ověřený zákazník , před 3 měsíci

Dobrý přístup obsluhy,

Ověřený zákazník , před 3 měsíci

Jsem moc spokojená

Ověřený zákazník , před 3 měsíci