Menu

Psí sporty: Protáhnou tělo, zdokonalí obratnost, posílí inteligenci

Publikováno: 13. 8. 2016
Rubrika:  Zajímavosti
sporty

Že si sportování mohou užít jen lidé? Omyl. I mezi pejsky najdeme řadu nadšených sportovců, pro které je aktivní fyzický pohyb oblíbeným koníčkem, který provozují s velkou chutí. Na výběr je množství různorodých sportovních činností, které mají nejen své volnočasové fanoušky, ale i vrcholové zástupce. Seznamte se se známými i méně známými psími sporty, jako je agility, coursing, obedience, mushing nebo třeba treibball.

Agility

V agility jde o to, aby pes za doprovodu svého páníčka překonal překážkovou dráhu bez chyb a v co nejrychlejším čase. Tras je přitom více a dělí se na skokové, zónové a probíhací. Pejsek tak natrénuje například skok vysoký a daleký, chůzi po kladině, běh skrze tunel, slalom nebo pohyb po šikmé stěně. Agility díky svému charakteru zlepšuje fyzickou kondici a díky společnému překonávání překážek se utužuje také pouto mezi psem a jeho páníčkem. Výhodou je, že se jedná o univerzální aktivitu, takže se jí může věnovat pejsek kteréhokoliv plemene. Tento sport se kromě toho používá také jako psychologická metoda. Pokud pejsek například trpí strachem z ostatních psů nebo lidí, případně je agresivní, agility tyto tendence dokáže zmírnit.

Coursing

Tato aktivita je založená na přirozené touze psa ulovit kořist. Návnadou je tu střapec vytvořený z igelitových nebo kožených pásků, který je připevněný na laně s navijákem, takže simuluje skutečnou pohybující se kořist. Pes se skvěle proběhne, protože trať má většinou kolem 500-900 metrů, terén bývá mírně svažitý a jsou na něm překážky, přirozené i uměle vytvořené. Při coursingu se testuje rychlost, hbitost, šikovnost, ale třeba i inteligence psa, jakým způsobem zvládne kořist ulovit.

Obedience

Narozdíl od agility nejde o „slepé” překonávání překážek. Při této sportovní aktivitě záleží na tom, aby pes i jeho páníček zvládli úkoly sice hbitě, ale s přemýšlením a radostí. Důraz se klade na perfektní provedení úkolu. To pes zvládne jedině tehdy, pokud správně pochopí, co po něm páníček žádá. Musí ho tedy po celou dobu důkladně sledovat a poslušně vykonávat, co páníček potřebuje. I tento sport je otevřený pejskům všech plemen a stáří.

Mushing

Možná se budete divit, ale i mushing, který u nás známe spíš pod pojmem psí spřežení, patří mezi kynologické sportovní aktivity. Zakládá si na využití síly tahu jednoho nebo více psů. Existuje přitom celá řada podob, jak mushing provozovat. Mimo klasický mushing, kdy pes táhne saně či káru, si se psem v tahu můžete zaběhat (canicross), můžete ho zapřáhnout za koloběžku (scooterjöring) nebo za kolo (bikejöring), fanoušci běžkování zase ocení skijöring, kdy pes táhne pohybujícího se lyžaře. Mushing tedy nevyžaduje pouze sníh, ale užít si ho společně můžete v průběhu celého roku.

Dogfrisbee

Podobně jako si s partou přátel házíte létajícím talířem, můžete si zaházet i se psem. Chytat ve skoku předměty letící vzduchem je pro psy přirozenou věcí, navíc nic kromě frisbee a volného prostoru k tomu nepotřebujete. Můžete si tedy zasportovat kdykoliv a kdekoliv. Pokud byste se zajímali o dogfrisbee jako o soutěžní aktivitu, čekají vás disciplíny jako hod do dálky (Quadruped), hod na terč (DogDartbee), rychlost (TimeTrial), hřiště s 5 zónami (Super Pro Toss & Fetch) nebo oblíbený freestyle.

Flyball

Flyball je v podstatě agility s chytáním míčků. Pes má za úkol opět správně proběhnout trasu s překážkami, kde ho ale navíc čeká flyballový box, který vystřeluje míčky. Ty musí pes chytit a přinést je zpět přes překážky páníčkovi. Obvykle proti sobě soutěží dvě družstva, díky čemuž je flyball napínavý i pro diváky. Tento sport ovšem není tak fyzicky náročný jako klasické agility, takže se do něj mohou s chutí pustit i méně vytrénovaní pejskové.

Treibball

Cílem treibbalu je, aby pes podle pokynů páníčka došťouchal gymnastické míče do branky. Tento sport pejsky i páníčky ohromně baví a bývá při něm velká legrace. Pes se při něm naučí motivaci, poslušnosti, obratnosti a také se řádně proběhne. Ani treibball nevyžaduje nadstandardní fyzickou kondici psa, takže si ho může užít kterýkoliv pejsek.

 
Ověřeno našimi zákazníky

99 % zákazníků doporučuje náš obchod.

Prohlédnout hodnocení na Heureka.cz

pozitiva: rychlost a spolehlivost

Ověřený zákazník , před 3 měsíci

Dobrý přístup obsluhy,

Ověřený zákazník , před 3 měsíci

Jsem moc spokojená

Ověřený zákazník , před 3 měsíci