Menu

Pes v autě: 5 tipů na bezpečné a klidné cestování

Publikováno: 5. 8. 2016
Rubrika:  Tipy a rady
cestovani

Věděli jste, že pokud nepřevážíte svého psího miláčka v autě správně, můžete si vysloužit pokutu až 2 000 korun? Nejen zákon o silničním provozu, ale hlavně my sami bychom měli chtít, aby byl pejsek v bezpečí a nestalo se nic jemu, ani ostatním pasažérům. Máme pro vás pár tipů, jak na to.

Pokud se chystáte na víkend na chalupu nebo na delší cestu po naší zemi, mějte na paměti, že většina pejsků nemá jízdu v autě moc ráda. Důvod je zřejmý. Nejsou na ni totiž zvyklí, nevědí, co se děje, není to jejich přirozené prostředí, kde si mohou hrát a prohánět se za míčkem. Proto je fajn, když páníček tuto skutečnost bere na vědomí a přizpůsobí cestu potřebám mazlíčka. Nám to neuškodí a jemu pomůže.

Tip č. 1: Přestávky a voda

Během cesty dělejte častěji přestávky, aby se váš pes mohl uklidnit, proběhnout a případně vykonat potřebu. Ideální rozmezí je 2-3 hodiny. Pokud cestujete do daleka a vaše cesta potrvá třeba více než 8 hodin, sbalte si s sebou také cestovní misku s vodou a nějaké to krmivo, aby měl zajištěny základní potřeby, do kabelky si dejte ale třeba i pamlsek, kterým ho za trpělivost v autě odměníte. Pejsek ocení i svou oblíbenou hračku, která mu pomůže zmírnit případný stres.

Tip č. 2: Síť a klec

Pes má v autě také své místo a na přední sedačce to určitě není. Nejbezpečnějším místem je zavazadlový prostor, který je oddělený mříží nebo sítí, aby se pejsek nedostal do volného prostoru a nepřekážel při řízení. Kufr auta vybavte cestovní klecí nebo přepravním boxem, do kterého si pes může zalézt a který ho při cestě ochrání. To je z toho důvodu, aby v případě nárazu či prudkého zabrždění nepřelétl dopředu a nezranil sebe nebo vaše spolucestovatele. Myslete také na to, že v kufru auta by neměly ležet neupevněné předměty a volná zavazadla, protože ty se na něj mohou během cesty svalit nebo ho mohou v letu zranit.

Tip č. 3: Postroj a pás

Pokud takový prostor ve vašem autě není možný, usaďte ho na zadní sedačku. V tomto případě by měl mít pejsek speciální postroj do auta, který je oproti klasickému širší a podložený. Klasický užší postroj by mu totiž mohl v případě prudkého brždění či nehody spíše ublížit. Součástí postroje do auta je i bezpečnostní pás, který uchytíte k sedačce podobně jako běžný „lidský” pás. Samotným pásem pro člověka určitě nic nevyřešíte. Pes z něj totiž velmi snadno vyklouzne a nezaručí mu takovou ochranu, jako ten psí. Pro menší pejsky se hodí i přepravky, které opět musíte zajistit bezpečnostním pásem. Nikdy je ale nemějte na klíně, protože ho může ohrozit vystřelený airbag.

Tip č. 4: Potah a nevolnost

Pokud v cíli netoužíte drhnout sedačky znečištěné od slin, chlupů nebo případné „nehody”, doporučujeme opatřit si deku, podložku nebo autopotah z materiálu, který nepropustí. Při cestování se také snadno může stát, že se pejskovi udělá špatně od žaludku. Pokud víte, že auto nesnáší dobře, doporučujeme ho před cestou nekrmit a dělat častěji přestávky, aby mohl na čerstvý vzduch. Existují také léky proti nevolnosti, které si obstaráte u veterináře.

Tip č. 5: Cestování v létě

Cestování v letních měsících má navíc svá specifika. Protože má pejsek jinou termoregulaci než člověk a snáší vedro hůř než my, dopřejte mu možnost ochladit se. V autě by měla být zapnutá klimatizace na příjemnou teplotu, hodí se ale i pootevřené okénko. To pejskové obzvlášť milují, protože mohou vesele sledovat okolní dění a navíc přijímat neuvěřitelnou spoustu pachů kolem sebe. V extrémně vysokých teplotách a na delších cestách se vám bude hodit chladící vesta. O jejích výhodách jsme vám psali nedávno.

A nezapomeňte: NIKDY nenechávejte svého mazlíčka zavřeného v autě, pokud v něm nebudete i vy. Teplota uvnitř totiž může dosáhnout až trojnásobné hodnoty oproti venkovnímu prostředí (a to i v mírnějším počasí) a na zdraví i životě pejska se to může skutečně nemile podepsat.

 
Ověřeno našimi zákazníky

99 % zákazníků doporučuje náš obchod.

Prohlédnout hodnocení na Heureka.cz

pozitiva: rychlost a spolehlivost

Ověřený zákazník , před 3 měsíci

Dobrý přístup obsluhy,

Ověřený zákazník , před 3 měsíci

Jsem moc spokojená

Ověřený zákazník , před 3 měsíci