nalezenec

Co dělat, když najdete opuštěného nebo zatoulaného psa

Publikováno: 28. 8. 2016

Může se stát, že při procházce objevíte pejska, jehož páníček je v nedohlednu. Může být přátelský a mít se k vám, ale je možné, že bude naopak agresivní a bát se vás. Co si v takové situaci s neznámým chlupáčem počít? To sice určuje legislativa, ale důležitá je hlavně vaše osobní empatie.

Než podniknete jakékoliv kroky, vyčkejte chvíli, zda se majitel psa neobjeví. Je totiž možné, že se po cestě jen s někým zapovídal nebo si odběhl nakoupit, zatímco jeho mazlíček zvědavě prohlédává okolí. Na to, jestli pejsek k někomu patří, nebo ne, přijdete zhruba během 10-20 minut. V této době raději zůstaňte na místě, čekejte na majitele a psa sledujte.

Navštivte naši prodejnu v Brně

Když se ukáže, že je pejsek venku sám, můžete začít podnikat „záchrannou misi”. Jestliže zatoulaného psa nebo jeho majitele znáte, zatelefonujte mu nebo mu psa přiveďte. Pokud jde ale o cizího pejska (a nehrozí-li vám od něj nebezpečí), podívejte se mu na obojek, jestli na něm nemá umístěné telefonní číslo na páníčka.

Zavolejte policii, úřad i útulky

Jestliže žádný kontakt nenajdete, zavolejte městskou policii, městský úřad nebo městský útulek. Tam vám poradí, jak dále postupovat. Praxe bývá obvykle taková, že buď můžete pejska odvézt přímo k nim, anebo se o něj postarají oni. Jako první budou určitě zjišťovat, jestli je pes čipovaný a jestli je čip nahlášený v registrech spolu s kontakty na majitele. Pokud se však majitele nalézt nebo kontaktovat nepodaří, vězte, že tyto instituce budou prvním místem, kde bude páníček po ztraceném pejskovi pátrat.

Policie nebo úřad vám pomohou i v případě, že je pes agresivní, bojíte se k němu přiblížit nebo že nemá žádné označení. Samy zajistí odchyt psa.

Pokud se přijde na to, že je pejsek toulavý a žádného páníčka vlastně nemá, jsou dvě možnosti. Podle zákona máte možnost si ho ponechat, jestliže se o něj do dvou měsíců nikdo nepřihlásí. Tuláka si můžete osvojit i v případě, že ho policie předá útulku. Tady máte čtyři měsíce na to, abyste zvíře našli a odvezli si ho domů, jinak si ho nechá v péči útulek.

Páníčka aktivně hledejte sami

Samozřejmě může nastat také situace, kdy si pejska dočasně necháte a žádným institucím ho předávat nebudete. I tak ale máte povinnost oznámit úřadům a útulkům, že jste ho nalezli a na kterém místě. Poté můžete vyvinout vlastní pátrací aktivity.

Osvědčují se sociální sítě, kdy lidé jsou ochotní sdílet příspěvky o nalezených i hledaných pejscích, můžete po dané lokalitě vyvěsit plakáty a podobně. Fantazii se meze nekladou. Je totiž pořád pravděpodobné, že jeho páníček existuje a je smutný, že se jeho psí parťák zatoulal. Díky tomu urychlíte jejich shledání.

Majitel psa je vám pak podle nového Občanského zákoníku povinen uhradit nálezné a náklady, které jste kvůli záchranné akci vynaložili.