Menu

Pozor na klíšťata. Léto přeje nezvaným hostům

Publikováno: 29. 6. 2016
Rubrika:  Tipy a rady
klistata

Zdá se, že psi a klíšťata k sobě prostě patří. Zvlášť v letních dnech, kdy pejsci rádi poskakují v přírodě, válí se v trávě a hrají si na zahradě, je to téma číslo jedna. Vlhké počasí a psí kožíšek bohužel těmto parazitům velmi svědčí. Každý den byste proto měli provést důslednou kontrolu, zda tito neřádi náhodou nepijí krev i vašemu mazlíčkovi.

Pokud je totiž klíště přisáté na zvířeti dlouho, může na něj přenést takzvanou lymskou boreliózu. To je onemocnění, který je nepříjemné a konec konců i nebezpečné. A protože se na psa většinou přisaje větší množství parazitů, riziko nákazy je o to vyšší. Ačkoliv se zpočátku nemusí nemoc nikterak projevovat, ve skutečnosti borelie sníží psí imunitu, kvůli čemuž později příjdou horečky, otoky kloubů, zvětšení mízních uzlin, kulhání, neurologické příznaky nebo selhání ledvin. Tato choroba je navíc nevyléčitelná a může se přenést i na člověka.

Existuje i celá řada dalších onemocnění, která klíšťata pejskům způsobují. Je to například ehrlichióza, babezióza nebo klíštěcí paralýza. Ani tyto nemoci byste neměli brát na lehkou váhu. Nikdo z nás přece nechce psí mazlíčky vystavovat nebezpečí, proto je vždycky lepší jim předcházet.

Jak ale s již přisátým klíštětem zatočit?

Pokud se přece jen stane, že si pejsek z procházky přinese dáreček v podobě klíštěte, moc neotálejte a pusťte se do práce. Postup je jednoduchý a zvládne ho každý páníček. Důležitá je jen důslednost a opatrnost.

  1. Klíště nechte suché a ničím ho nenatírejte. Jinak totiž nebude tak pevné a může se přetrhnout, čímž z těla vypustí infikovanou tekutinu, která se pak snáze dostane do kůže psa. A to samozřejmě nechceme.
  2. Na vyndání klíštěte jsou vhodné speciální pinzety, háčky nebo další veterinární pomůcky. Vy si na práci vezměte jednorázové rukavice, aby vás případně nenakazilo.
  3. Za pomoci pomůcky parazita uchopte pevně, co nejtěsněji u kůže, aby se nepřetrhl či nerozmáčkl. Zbylé části jsou totiž jednak nebezpečné, jednak se problematicky odstraňují.
  4. Pokud klíště pevně držíte, vytáhněte ho kývavým nebo točivým pohybem. V návodu každé pomůcky si ale předtím raději přečtěte, jak s ní správně manipulovat. Postup se totiž může lišit.
  5. Až bude klíště venku, spalte ho. To je nejlepší možnost, jak ho zcela zneškodnit. Variantou je pak také utopit jej ve vodě nebo spláchnout do umyvadla pod silným proudem vody či do záchodu.
  6. Dané místo na kůži, kde byl parazit přisátý, nakonec potřete dezinfekcí. Hotovo.

Myslete i na prevenci

Aby nezvaný host zalezl do psího kožíšku a pochutnával si na jeho kůži, zabráníte pomocí přípravků s antiparazitickým účinkem, jako jsou šampony, spreje, spot-ony, obojky, repelenty a další. Nabídka těchto přípravků je opravdu velká a vybrat si tak můžete to nejvhodnější pro vašeho pejska. Jednou z variant je pak také vakcinace u veterináře.

 
Ověřeno našimi zákazníky

99 % zákazníků doporučuje náš obchod.

Prohlédnout hodnocení na Heureka.cz

pozitiva: rychlost a spolehlivost

Ověřený zákazník , před 3 měsíci

Dobrý přístup obsluhy,

Ověřený zákazník , před 3 měsíci

Jsem moc spokojená

Ověřený zákazník , před 3 měsíci