Menu

Desatero k hlídání psa pro nepejskaře

Publikováno: 7. 6. 2016
Rubrika:  Tipy a rady
desatero

Už vás někdy přátelé požádali, abyste jim na pár dní pohlídali jejich čtyřnohého chlupáče? Ale vy jste odmítli, protože sami psa nemáte a tudíž nevíte, jak se o něj postarat? Až se vás zase příště zeptají, už jim radost kazit nemusíte. Stačí mít na paměti několik věcí, které jsou při péči o psa důležité. My vám ty nejdůležitější z nich představíme.

1. Seznamte se s pejskem

Předtím, než budete psa hlídat, běžte ho navštívit a seznamte se s ním blíže. Je to výhoda pro obě strany. Vy se dozvíte, co je to za pejska, jak se chová a jaký je, a on zase pozná vás. Někteří psi totiž mohou trpět úzkostí z odloučení s majitelem nebo prvotním strachem z cizích lidí, takže když se mu představíte s předstihem, dříve si zvykne a začne vám důvěřovat.

2. Zeptejte se na vše potřebné

Nikdo z nás nechce, aby psa vracel majitelům v jiném stavu, než v jakém si ho přebíral. Proto se předtím, než půjde k vám na prázdniny, u jeho páníčků důkladně informujte o všem, co je potřeba. Mělo by vás zajímat například to, zda bere nějaké léky, jestli má speciální potřeby, zda je na něco alergický, jestli přes noc zůstává doma nebo je to spíš „venkovní” pes, čím se krmí a podobně.

3. Obstarejte si veškeré vybavení

Jakmile si pejska přivedete domů, přesvědčte se, že máte všechno, co potřebujete. Obojek, vodítko, náhubek, krmení, pelíšek, misky, hračky, sáčky na trus a další vybavení, na které je zvyklý a bez něhož se neobejde.

4. Mějte v hlavě bezpečnost

Abyste zabránili tomu, že váš nový společník vezme nohy na ramena dřív, než řeknete švec, anebo že zaleze do míst, odkud nebude úniku a kde se zraní, mějte na paměti bezpečnostní opatření. Pejsek je totiž jako malé dítě. Všechno prozkoumává, olizuje, sní, na co přijde. Zavírejte proto dveře, sledujte ho při jeho objevování nového prostoru, nenechávejte jen tak ležet nic, o co nechcete přijít nebo co by mohlo být nebezpečné, a v případě potřeby přiložte pomocnou ruku. Pokud musíte na celý den do práce, ujistěte se, že je prostor dobře zabezpečený, aby se pejskovi nic nestalo nebo neutekl. Také po každé procházce zkontrolujte, že si domů nepřinesl žádné klíště či jiného parazita, anebo že se neporanil o trn či jinak nepřišel k úrazu.

5. Naplánujte si procházky

Od majitelů už víte, jak často byste měli pejska venčit. Menším chlupáčům stačí krátká procházka, větší pejskové a lovecká plemena vyžadují delší venčení. V případě pobytu v bytě jsou procházky nezbytné. Pokud máte zahradu, pejsek sice vykoná potřebu sám někde u keře, ale ani tady byste se delším a pravidelným procházkám za branami pozemku neměli bránit.

6. Uklízejte po něm

S novým pejskem přibude také nový „svinčík”. Nedělá to schválně. Občas se může stát, že nějaké granule spadají na koberec nebo že se miska s vodou v zápalu hrátek převrhne. Pejskové po sobě neumí uklízet ani hračky, kterými se baví a které všude tahají. Proto aby se váš dům či zahrada neobrátily vzhůru nohama, je řada na vás. To samé platí při procházce venku, kde je povinné sbírat do sáčků na trus jeho „nadílku”.

7. Omývejte ho

S úklidem nezapomínejte ale ani na psí kožíšek a tlapky. Pokud je pes zvyklý procházet očistnou šamponovou kúrou, věnujte se jí i při hlídání. Když se z procházky vrátí celý znečištěný od bláta nebo jiných pozůstatků přírody, omyjte mu vodou packy a bříško. Od majitelů budete vědět, co a jak.

8. Myslete na krmení a čerstvou vodu

Nezapomínejte psa pravidelně krmit. Důležité také je, aby měl kdykoliv k dispozici čistou a čerstvou vodu. Protože na tyto povinnosti možná nejste zvyklí, hodit se vám bude například upozornění na mobilu nebo poznámka na ledničce.

9. Mazlete se a hraje si

Ačkoliv pejsek není přímo váš, i tak ocení, pokud mu prokážete svou náklonnost a dáte najevo radost, že je s vámi. Mazlete se s ním, buďte v kontaktu, hrajte si, dovádějte, občas ho odměňte pamlskem. Pejsek si na vás více zvykne, budete mu bližší a díky tomu snáze překoná odloučení od svého páníčka.

10. Pravidelně komunikujte s majitelem

S vašimi přáteli, majiteli psa, si domluvte pravidelné telefonáty. Průběžně jim tak můžete sdělovat, jak se pejskovi daří, oni vám zase mohou poradit, jak řešit situaci, která je pro vás nová nebo vás překvapí. Můžete se vzájemně informovat o všem novém a předávat si zkušenosti. Díky pravidelné komunikaci budou obě strany klidnější - páníčci a nakonec i vy sami.

 
Ověřeno našimi zákazníky

99 % zákazníků doporučuje náš obchod.

Prohlédnout hodnocení na Heureka.cz

pozitiva: rychlost a spolehlivost

Ověřený zákazník , před 3 měsíci

Dobrý přístup obsluhy,

Ověřený zákazník , před 3 měsíci

Jsem moc spokojená

Ověřený zákazník , před 3 měsíci