Menu

Jíst střídmě, hýbat se aneb Jak bojovat s psí nadváhou

Publikováno: 11. 5. 2016
Rubrika:  Tipy a rady
xichticek

Tlouštíci se nevyskytují jen mezi lidmi, najdete je občas také mezi pejsky. Kila navíc u psů snižují jejich fyzickou kondici, zatěžují orgány, škodí kloubům, mohou vyvolat nebezpečná onemocnění a celkově ohrožují jejich život. Páníčci by proto nadváhu svých psích miláčků neměli podceňovat a do jejího řešení by se měli pustit co nejdříve.

Narozdíl od lidí nejde nadváhu u pejsků na první pohled příliš rozeznat. Váš čtyřnohý kamarád vám může připadat normální, možná tak trochu „roztomile baculatý”, ale zdání může klamat. Nadváhu poznáte dotykem především podle vrstev tuku na hřbetě a žebrech. Samozřejmě záleží na typu plemene.

Že váš psík přibral, identifikujete i podle toho, že má nezvykle ohromnou chuť k jídlu, méně se hýbe a při fyzické námaze více oddychuje. Obecně se říká, že pokud pes váží o 10 % více, než je jeho standardní hmotnost, je to ještě v pořádku. Pokud se však rafička váhy pohybuje o 15 % výš, má nadváhu, a pokud popojede o 20 % dál, jedná se již o obezitu.

Velké porce pamlsků, ale i nemoc

Nadváha u psů může mít příčinu v řadě faktorů. Většinou za to může štědrá ruka páníčka, kdy se v psí misce objevuje větší množství energeticky náročného krmení a pamlsků, které pes nestačí spálit. Občas však může být na vině zdravotní problém, jako je špatná funkce štítné žlázy, velká produkce hormonů a podobně.

V prvním případě stačí nasadit dietu, v druhém je zapotřebí navštívit ordinaci veterináře. Nadváha může potrápit také pejsky seniory, kteří toho pohybu už moc neužijí. Pokud je ale váš psík čilý, má chuť k jídlu, jeho kůže je kvalitní a kožíšek se leskne o sto šest, jedná se „pouze” o přejídání a nemusíte mít strach z toho, že by byl nemocný.

Každá správná psí dieta začíná od sebereflexe páníčka. Sáhněte si do svědomí a přiznejte si, co patrně děláte špatně. Možná, že mu do misky sypete větší porci krmení? Anebo ho krmíte lidským jídlem, které je kaloricky vydatné? Nebo mu třeba nikdy neodmítnete pamlsky? Pokud váš pejsek potřebuje zhubnout, začít bychom měli u sebe.

Dieta jako pro člověka

Redukce hmotnosti se u lidí a psů vlastně moc neliší. Na prvním místě stojí úprava jídelníčku. Na nějakou dobu proto zapomeňte na výživnou stravu a pořiďte svému pejskovi raději nízkokalorické krmivo. To někteří výrobci označují jako light. I v tomto segmentu najdete netučné pamlsky, kterými ho za jeho píli můžete tu a tam odměňovat.

Spolu s redukcí kalorického příjmu by měla jít ruku v ruce také zvýšená fyzická aktivita, takže se svým pejskem choďte na delší procházky, běhejte s ním a věnujte mu více pohybu než doposud. Ale pozvolna, aby si na nový sportovní režim zvykl a nepřetížili jste ho.

V průběhu diety svého čtyřnohého kamaráda pravidelně važte a minimálně jednou týdně kontrolujte úbytek hmotnosti. Pak uvidíte, jak se vám daří a jak shazování kilogramů pokračuje. Redukce váhy u psů se pohybuje zpravidla v dekagramech týdně.

A jakmile budete v cíli na ideální váze, ve střídmějším režimu pokračujte, aby pejsek znovu a ještě více nepřibral kvůli nepopulárnímu jojo efektu. Ano, ani ten se psům bohužel nevyhýbá.

 
Ověřeno našimi zákazníky

99 % zákazníků doporučuje náš obchod.

Prohlédnout hodnocení na Heureka.cz

pozitiva: rychlost a spolehlivost

Ověřený zákazník , před 3 měsíci

Dobrý přístup obsluhy,

Ověřený zákazník , před 3 měsíci

Jsem moc spokojená

Ověřený zákazník , před 3 měsíci