Menu

Cestování se psem letadlem: Připravte se včas a důkladně

Publikováno: 2. 5. 2016
Rubrika:  Tipy a rady
London-2015-498

Možnost cestování se zvířaty dnes nabízí řada aerolinek. Ví, že váš mazlíček potřebuje bezpečí i komfort, proto na páníčky kladou značně přísné požadavky. Pokud vás a vašeho psa čeká společná letecká premiéra, zjistěte si dopředu všechny potřebné informace o možnostech přepravy. Samotné přípravě na odlet pak věnujte dost času.

Co všechno vás před nástupem do letadla čeká? Předtím, než si vůbec zakoupíte letenky, si ověřte, zda cílová země, do které se chystáte, povoluje přicestovat se psem a za jakých podmínek. Většinou se jedná o zdravotní omezení. Tyto informace najdete buď na velvyslanectví daného státu, nebo vám je poskytne Státní veterinární správa ČR.

Stejně zásadní je i to, zda přepravu psů povoluje letecká společnost, s níž se plánujete vydat do světa. Pokud ano, i tady existují určité podmínky, které musíte splnit. Podrobnosti i cenu za přepravu byste se měli snadno dozvědět na oficiálních webových stránkách aerolinek. Cestovat se psem umožňují mimo jiné aerolinky ČSA, Austrian Airlines, Air France, Delta, Lufthansa, British Airways nebo KLM.

V kabině nebo v zavazadlovém prostoru

Pokud zjistíte, že cílová destinace i aerolinka přepravu vašeho pejska povolí, nezapomeňte si pro něj předem rezervovat místo v letadle. Existují dvě možnosti, kde váš mazlíček může cestovat. Buď spolu s vámi na palubě jako kabinové zavazadlo, anebo v nákladovém prostoru jako odbavené zavazadlo.

V kabině může obvykle cestovat pes do 8 kg váhy a v uzamykatelném boxu, který musí mít rozměr jako klasické příruční zavazadlo. Aerolinky také určují maximální počet zvířat na palubě, proto s rezervací místa příliš neotálejte. Výjimkou jsou záchranářští, policejní a asistenční psi, kteří cestují přednostně, zdarma a na volno.

V nákladovém prostoru se pak převážejí těžší a větší pejsci. I tady musejí být umístěni v přepravních schránkách. Ty jsou pevně upevněné k podlaze, takže za letu ani při turbulencích jim nehrozí žádné zranění. Nemusíte mít také obavy, že by váš pejsek do letadla putoval nešetrně jako kufry. Personál je pro nakládání zvířat speciálně proškolený a zachází s nimi opravdu citlivě. Prostor je navíc vytápěný, takže vašemu pejskovi bude během cesty příjemně.

Potvrzení od veterináře

Nezapomeňte si na cestu přibalit ani platné doklady, jako je zdravotní pas a očkovací průkaz. Pes totiž musí být naočkovaný proti vzteklině či echinokokóze a kromě toho musí být v dobrém zdravotním stavu. Pokud totiž není úplně fit nebo v cílové zemi panuje nepříznivá nákazová situace, může veterinář nebo aerolinky přepravu psa odmítnout. Nezbytností je také platný mikročip nebo čitelné tetování.

Protože cestování letadlem může být pro vašeho miláčka stresující, vybavte mu box oblíbenou dekou, pelíškem nebo hračkou. S nimi se bude cítit lépe. Někdy také pomáhá, když mu veterinář předepíše utišující léky. Ačkoliv se pejsci umí zabavit pamlskem nebo konzervou masa, obecně se příliš nedoporučuje podávat mu během cesty krmení, protože se mu může udělat špatně. Voda by ale chybět neměla.

Doporučujeme:

 
Ověřeno našimi zákazníky

99 % zákazníků doporučuje náš obchod.

Prohlédnout hodnocení na Heureka.cz

pozitiva: rychlost a spolehlivost

Ověřený zákazník , před 3 měsíci

Dobrý přístup obsluhy,

Ověřený zákazník , před 3 měsíci

Jsem moc spokojená

Ověřený zákazník , před 3 měsíci