psi-rec

Psí řeč těla aneb Co nám říkají, když…

Publikováno: 26. 4. 2016

Přestože naši psí parťáci nemají schopnost mluvit lidskou řečí, dokáží nám docela přesně sdělit, co mají na srdci. Umí totiž zapojit své tělo a předat nám zprávu za pomoci jeho pohybů. A každý správný páníček by měl rozklíčovat, co má jeho pes na srdci. Podívejte se s námi na základní slovníček psí řeči.

BODY LANGUAGE

Postoj

To, jak pes stojí, prozradí nejvíc. Může k nám hovořit buď celým tělem, anebo jeho jednotlivými částmi. Když je pes v pohodě a nic ho netrápí, jeho postoj je uvolněný, tlapky jsou volně na zemi. Pokud se bojí, skrčí se k zemi a stane se „neviditelným” s hlavou co nejníže a váhou přenesenou na zadních nohách. Pokud chce druhou stranu zastrašit, nahrbí se, aby vypadal větší, postaví se vzpřímeně tělem i hlavou, hmotnost přenese na přední tlapky a nakloní se dopředu.

Oči a uši

Pes umí komunikovat také očima díky změnám jejich tvaru, velikosti, intenzity i směru pohledu. Když se bojí, oči jsou velké. Když ho něco bolí nebo se necítí úplně v pořádku, z očí se stanou malé škvírky. Pokud se dívá zpříma, většinou varuje. V domácím prostředí si však již pes zvykl dívat se zpříma do očí páníčka, nemusí to tedy nutně znamenat výhrůžku. Pokud pes odvrátí zrak, dává najevo podřízenost nebo obavy. Ve střehu se dívá bokem a nastavuje bělmo. A samozřejmě dobře známé „psí oči” používá, pokud si chce páníčka podmanit a zatouží po pamlsku. Pokud je pes ve střehu, zvedá uši a naklání je k objektu zájmu. Uši dozadu signalizují přátelství a submisivitu. Uši „připláclé” k hlavě zase strach.

Tlama a ocas

Zavřená nebo mírně pootevřená tlama znamená uvolněnost a pohodu. Typický je také dobrácky vyplazený jazyk. Při strachu psi tlamu zavírají, v ofenzivě hrozivě krčí čumáček, v rozzlobení zase stahují pysky pevně k sobě a cení přední zuby. Otevřená tlama reguluje tělesnou teplotu a pokud pejsek zívá, může být unavený nebo nervózní. Možná vás překvapí i to, že vrtění ocasem má hromadu významů, nejen radost. Pokud je pes v pohodě, má ocas v přirozené poloze. Pokud je opravdu spokojený, volně pohubuje ocáskem ze strany na stranu. Pokud ho něco zaujme, staví ocas vysoko nebo vodorovně. Pokud má strach, je jeho ocas stažený nízko anebo mezi zadními tlapkami. A pokud chce naznačit, že se k němu raději nemáte přibližovat, je ocas pevně strnulý.

Přírodní a ekologické hračky od Smug Mutts

SLOVNÍČEK PSÍCH SLOVÍČEK

To mě zajímá…

Pes ztuhne, zvedne přední tlapku a nehybně zírá směrem k objektu zájmu.

To chci…

Pes do vás jemně strčí čumáčkem, podívá se na vás, případně zažadoní packou. Tím vyžaduje pozornost, abyste mu podstrčili něco dobrého nebo ho pohladili.

Poklona, slečinko…

Na námluvách, když se mu zalíbí psí slečna, má přední část těla položenou téměř u země, zadní packy jsou vzpřímené, hlava hrdě zvednutá.

To je pohodička…

Pes lehá hřbetem k zemi, slastně se převaluje ze strany na stranu. Může to znamenat jak naprostou spokojenost, tak i upoutání pozornosti, nalezení skvělého místa anebo prostě potřebu podrbat se na zádech.

Neštvi mě…

Hřbet psa se hrozivě naježí. Tím dávají najevo nejčastěji dominanci a převahu, ale občas také překvapení nebo strach.

Jdu do útoku…

Kromě agresivního, strnulého postoje má doširoka otevřené oči, upřený pohled, ohrnuté pysky a ocas vysoko zvednutý nebo v horizontální poloze.

Beru zpět…

Pes má přikrčený postoj, nahrbený hřeb, mírně přivřené oči, ocas stažený mezi nohama, uši těsně u hlavy, případně se v leže převaluje na zádech a ukazuje bříško.