jidlo

Lidské jídlo, které pejskům chutná a posílí jejich zdraví

Publikováno: 14. 4. 2016

V minulém díle jsme vám psali o tom, které lidské pochoutky jsou pro psy nebezpečné. Dnes vám naopak přiblížíme potraviny určené lidským strávníkům, které se klidně mohou objevit v psí misce. Mají totiž v sobě hromadu živin na podporu zdraví.

Ovoce a zelenina

Například taková mrkev udělá bříšku vašeho mazlíčka vyloženě dobře. Je totiž nízkokalorická, takže po ní nepřibere, přirozeně sladká a neodolatelně křupe, čímž uspokojí veškeré jeho chutě. Navíc podporuje srážlivost krve a je bohatým zdrojem energie. Podobně jsou na tom sladké brambory známé jako batáty, které obsahují směs důležitých vitamínů a minerálů a jsou výborným antioxidantem. Váš pejsek se může zakousnout i do čerstvého jablíčka, které podpoří jeho celkové zdraví, uspokojí přirozenou touhu po žvýkání, odstraní z těla škodlivé bakterie a toxiny a posílí činnost střev. Nebojte se mu dát také borůvky, dýni, zelené fazolky či brokolici.

Navštivte naši prodejnu v Brně

Maso

Maso patří mezi nejoblíbenější jídlo psů vůbec. Není divu, jeho vůně je totiž nezaměnitelná. Ale ne všechny druhy masa jsou pro psy vhodné. Například kořeněné a slané maso mu podráždí žaludek. Radost jeho chuťovým buňkám i zdraví uděláte například vařeným kuřecím masem (ale pozor, nikdy ne s kostmi!) a ještě lépe uvařeným lososem, který obsahuje omega 3 mastné kyseliny. Ty velmi příznivě působí na imunitu a kožíšku dodají přirozený lesk a pevnost.

Mléčné produkty

Psi milují mléčné potraviny a páníčci nemusí mít obavy, že by pro ně nebyly příliš vhodné. Naopak. Takový bílý jogurt nebo tvaroh obsahuje spoustu bílkovin a vápníku, takže posílí kosti a jako přirozené probiotikum podpoří zažívání. Dohlédněte jen na to, aby v sobě neměly cukry nebo umělá sladidla. Pejskové, kteří netrpí alergií na laktózu, si pochutnají také na mléku a sýru, především pak typu cottage, který se hodí i jako výborná odměna.

Burákové máslo

Tato dobrůtka obsahuje proteiny a tuky, které jsou pro pejsky velmi zdravé. Neměli byste to s ním ale přehánět. Bohatě tu a tam postačí lžička nesoleného burákového másla. A také se ujistěte, že máslo neobsahuje xylitol, březový cukr, který není pro psy zdravý.

Ovesná kaše a semínka

Vařená a neslazená ovesná kaše je nejen dobrá, ale i prospěšná především pejskům, které trápí stáří, špatné zažívání nebo alergie na pšenici. Ovesné vločky totiž obsahují hromadu vlákniny, která je zdravá i chutná. Kromě nich mu do misky můžete nasypat i lněná semínka, která jsou podobně jako losos bohatým zdrojem omega 3 mastných kyselin a vlákniny.

Vařená vejce a kvasnice

Zpestřit psí jídelníček můžete i vařenými vajíčky. Obsahují velkou spoustu bílkovin a jiných zdraví prospěšných látek. Nedoporučujeme ovšem servírovat syrová vejce, protože v nich je přítomný avidin, který může způsobit nedostatek vitamínu biotinu. Ten je nezbytný pro růst a zdravou srst psa. Navíc se v nich může objevit i salmonelóza, která je dokonce životu nebezpečná. Kromě vařených vajíček si pejsci rádi pochutnávají na pivovarských kvasnicích (pozor, ne na těch na pečení), které jsou plné vitamínu B a podporují metabolismus.