Menu

Psi v akci: Asistent, záchranář i pravá ruka policie

Publikováno: 24. 3. 2016
Rubrika:  Zajímavosti
notebook

Pejsek nemusí být jen opečovávaným mazlíčkem v domácnosti. Díky své bystré povaze, obratnosti a instinktivním schopnostem se některá plemena osvědčují jako báječní pomocníci v nouzi i při odhalování zločinů. Podívejte se, o kom je řeč.

Policejní parťáci

Pes je nekompromisním pomocníkem českých i zahraničních policistů již dlouhou řadu let. Má totiž „šestý” smysl, díky kterému snadno dokáže odhalit to, co člověku zůstává ukryto. Psi asistují především v pátrací a hlídkové službě. Policie z velké části pracuje hlavně s pejsky mužského pohlaví, protože bývají tvrdší, dominantnější a houževnatější, což je při mnohých zákrocích, jako jsou fotbalová utkání, demonstrace nebo rvačky, nezbytné.

Fenky zase mají vytříbenější a citlivější čich, proto se zapojují spíše do speciálních pachových akcí. Umí například vystopovat výbušniny, zbraně, drogy nebo mrtvoly. Ovšem ne každé plemeno, vzhledem ke svému temperamentu či schopnostem, je pro práci u policie vhodné. Vede tu proto zejména německý a belgický ovčák, rotvajler, ale i knírač velký. Na pachové práce je pak nejlepší labradorský retrívr nebo lovecká plemena.

Zodpovědný záchranář

Pes je také nedílnou součástí zachranářských akcí po celém světě. V mnohých situacích totiž lidské schopnosti ani technické prostředky nestačí a musí nastoupit zvířecí instinkt. Ten je užitečný při hledání lidí zavalených lavinou nebo zaklíněných v sutinách domu po zemětřesení či jiné živelné katastrofě. Dokáže také zachraňovat ve vodě či ve špatně přístupných terénech.

Proto by pejsek měl být atletického založení. Nehodí se příliš malá plemena ani lovečtí psi. Nejčastěji se do zachránářských akcí vrhají retrívři, labradoři i němečtí a belgičtí ovčáci. Proslulý psí záchranář z lavin - bernardýn s pověstným soudkem kolem krku - paradoxně příliš vhodným plemenem pro tyto účely není. Je totiž mohutný a těžký a pro přepravu vrtulníkem, který se při těchto situacích velmi často používá, není příliš optimální.

Svědomitý asistent

Pejskové také jednoduše nahradí lidské pomocníky v domácnosti. Dokáží se totiž velmi dobře postarat o nevidomé či slabozraké páníčky. Taková plemena však musí mít především klidnou a bystrou povahu. Právě rysy každého vodicího psa jsou rozhodující. Nejčastěji tyto požadavky splňují zlatí a labradorští retrívři, protože jsou přátelští, nekonfliktní a dobrosrdeční. Zároveň se snadno přizpůsobí a pochopí svou roli. Někdy jsou v doprovodu nevidomého vidět ovšem i jiná plemena - například němečtí ovčáci, kolie nebo velcí pudlové.

Osobním pomocníkem a věrným druhem mohou být pejskové i pro zdravotně postiženého člověka nebo seniora. Takovým psům se říká asistenční a jejich úkoly se často prolínají s vodicími psy. Pomáhají lidem zvládnout každodenní potřeby, asistují i při oblékání, vstávání z postele, vynášení odpadků nebo přivolání pomoci. V tomto se opět nejlépe osvědčili zlatí a labradorští retrívři, ale také bordel kolie, pudl královský, německý ovčák, malý knírač či novofundlandský pes.

Doporučujeme:

 
Ověřeno našimi zákazníky

99 % zákazníků doporučuje náš obchod.

Prohlédnout hodnocení na Heureka.cz

pozitiva: rychlost a spolehlivost

Ověřený zákazník , před 2 měsíci

Dobrý přístup obsluhy,

Ověřený zákazník , před 3 měsíci

Jsem moc spokojená

Ověřený zákazník , před 3 měsíci