Lejla u kavárny potmě (2)

Cvičitel vodicích psů: Výcvik vyžaduje laskavou důslednost a opakování

Publikováno: 4. 3. 2016

Pro nevidomé a slabozraké páníčky je pes největší oporou a pomocníkem v běžném životě. Než se ale pejsek naučí všechno, co má, musí projít dvouletým výcvikem. Nahlédli jsme do zákulisí a zeptali jsme se na několik otázek zkušeného cvičitele a vedoucího brněnské Školy pro výcvik vodicích psů Milana Dvořáka.

Jak výcvik vodicích psů probíhá?

Formou hry se učí již štěňátka od 2 měsíců věku. Vlastní odborný výcvik psů pak začíná obvykle v roce věku psa. Probíhá v běžném provozu města, na veřejných místech, kam lidé chodí – ulice, nákupní centra, úřady, ambulance, dopravní prostředky, interiéry domova. Výcvik psů je založen na laskavé důslednosti a opakování. Není násilný, psům je nutné umožnit budovat vlastní sebevědomí a radost nad dobře vyřešeným úkolem. Na druhou stranu psa ovládá člověk a na něm záleží, jak jej pes respektuje.

Jak je takový výcvik časově náročný?

Příprava každého psa trvá téměř 2 roky, v prvním roce věku štěně směřuje k budoucímu poslání formou her, v dospělosti pak zhruba 8 měsíců každodenní přípravou. Je potřeba brát v potaz schopnost psa soustředit se na práci, jeho psychickou vyspělost, aktuální zdravotní stav, potřebu odpočinku i prožívání obvyklého psího života – venčení, radovánky s ostatními psy, vztah se svým člověkem.

Která plemena psů jsou pro výcvik nejlepší a proč?

Obvykle se cvičí povahově vhodná plemena, tzn. neagresivní, přátelská, učenlivá. Chtějí pro člověka pracovat a dělá jim radost vzájemné soužití. Ideálně se hodí labradorský, zlatý retriever a jejich kříženci, flat coated retriever, královský pudl, labradoodle, goldendoodle (kříženci královského pudla s labradorským či zlatým retrieverem). Lidé mají často zájem i o německé ovčáky.

Navštivte naši prodejnu v Brně

Mohou je cvičit také „laikové“, anebo je zapotřebí pouze proškoleného lektora?

Pouze proškolení lektoři s garancí výcvikových subjektů.

Co všechno se pes musí naučit, aby dokonale asistoval nevidomému či slabozrakému člověku?

Legislativa stanovuje 33 povelů, které pes prokazatelně ovládá. K tomu se přidávají individuální požadavky jednotlivých klientů. Do výcviku se zařazují další povely, které lidem běžný život usnadňují – například nalezení bankomatu nebo označení tlačítka na semaforu. Psi obvykle znají kolem 40 povelů, na které dovedou při práci reagovat. Všeobecně je vodicí pes schopen dovést na základě povelů člověka z výchozího bodu do plánovaného cíle relativně rychle a bezpečně. Znalosti psa je potřeba procvičovat, jako každý jiný živý tvor je může časem pozapomenout.

Co pro něj bývá nejtěžší si osvojit?

Označit vysokou překážku, kterou svou výškou podejde, ale člověk by do ní mohl hlavou narazit – závory, větve přesahující do chodníků, lešenářské trubky, poštovní schránky na zdech domů, různé výstrče a reklamní cedule umístěné na domech a podobně.

Musí se vodicí pes cvičit od štěněte, anebo lze plnohodnotně vycvičit i dospělého psa?

Ideálně od štěňátka – vše, co ve štěněcím věku zažije, považuje za součást svého života. Obvykle lze vycvičit i psa ve věku kolem jednoho roku. U starších psů je to obtížnější – spíše ne.

Jak obvykle probíhají první společné dny po předání psa klientovi?

V prvních dnech se klient soustředí především na budování vztahu se psem – hodně pochval, pamlsků, radostných her, mazlení, projevování vzájemné náklonnosti. Pak přichází práce na jednoduchých trasách, které klient ovládá při chůzi s bílou holí, soustředí se na práci psa a chápání toho, co mu pes naznačuje a jak jej vede, jak reaguje na jeho hlas a povely. Postupem času se vzájemně pochopí - pes svého člověka, ale i člověk psa. Je to vztah dvou bytostí, podobně jako v lidském partnerství.

Je potřeba, aby si pes na nového páníčka zvykal již během výcviku?

Je to vhodné, pokud je to možné. Pes si rychle zapamatuje, kdo mu nosí pamlsky a kdo jej přišel pohladit, vyčesat, přitulit se.

Stává se také, že si pes a nový páníček příliš nesednou? Jak se v takovém případě postupuje?

Není běžné, že by si nesedli, ale může se to stát. Vzhledem k tomu, že člověk má možnost připravovaného psa ve výcviku sledovat, navštěvovat ho a sám o sobě pravdivě uvede kromě požadavků na psa i své schopnosti, je spíše výjimkou, že by si nakonec nesedli. Porovnávají se jak životní rytmus dvojice, tak třeba rychlost chůze, prostředí, ve kterém člověk žije, nebo třeba i náročnost tras, které člověk denně absolvuje. Případný nesoulad by se měl projevit brzy po předání do služby. V tom případě psa nenutíme „se změnit“, ale vyhledáme mezi čekateli toho, se kterým by si mohl v dané situaci vyhovovat nejlépe.

Setkáváte se při své práci s něčím zvláštním a neobvyklým? 

Často se setkávám s názorem lidí, že vodicí pes je chudák, ale když se jich zeptám proč, nedokáží mi odpovědět. Když pes pracuje, tváří se vážně a soustředěně, ale to souvisí s jeho zodpovědností při práci. Mimo práci žije jako běžný pes. Vzhledem k tomu, že je pes smečkové zvíře, není rád sám. Vodicí pes je se svým pánem 24 hodin, je mu dopřáno teplo a pravidelná kvalitní strava.

Milan Dvořák, vedoucí Školy pro výcvik vodicích psů Brno

Milan Dvořák se věnuje výcviku vodicích psů již dvě desítky let, jeho Školou pro výcvik vodicích psů v Brně prošlo na 350 psů. Spolu s kolegy se věnují jak výchově budoucí generace vodicích psů, tak vlastnímu výcviku a společně s neziskovou organizací VODICÍ PES, z.s. i péči o klienty, kterým jsou vodicí psi do služby předáváni. Společně provozují také Pension pro staré vodicí psy ve Vojkovicích u Brna, kam přicházejí pejsci, kteří z nějakého důvodu ve stáří nemohou u svých pánečků zůstat.