Menu

Tipy, jak si vybrat pejska z útulku

Publikováno: 2. 2. 2016
Rubrika:  Tipy a rady
IMG_20141217_203921_wm

Pejskové, kteří žijí za zdmi útulku, si s sebou nesou minulost, většinou se špatnými vzpomínkami. Je určitě krásné, když se takového chlupáče rozhodnete vysvobodit a dát mu nový domov i opravdovou lásku. Pejskové to umí ocenit. Připravte se však, že to možná nebude jen tak snadné.

Existuje řada důvodů, proč se pejsek ocitl v útulku. Páníček se o něj nechtěl starat, byl nezodpovědný, omrzel jej nebo si s ním nevěděl rady. Dost možná, že pejsek prožil i fyzické týrání, anebo se ocitl samotný a uvázaný v lese. Smutných psích osudů je v útulku plno, vždy je ale spojuje jediná věc - zklamal je ten nejdůležitější člověk v jejich životě. Proto jsou mnozí pejskové nedůvěřiví, bojí se, anebo se agresivně a hlasitě brání, aby nemuseli znovu zažít další zklamání.

Jakmile se rozhodnete pořídit si psího člena rodiny z útulku, dobře se na to připravte a zjistěte si o této oblasti co nejvíce. Vůči těmto pejskům všeobecně panují mýty a předsudky, ale nedejte na ně. Každý pes má sice jinou povahu a má za sebou nějaké zkušenosti, ale s menší či větší dávkou trpělivosti a důslednosti je můžete opět vychovat k důvěře a oddanosti.

Pokud se vám v útulku zalíbí konkrétní pejsek, zjistěte si nejdříve, jakou má minulost. Podle toho se dozvíte, jak náročná péče vás čeká nebo zda si na ni vůbec troufáte. Prvotní vzájemné sympatie hrají samozřejmě také velkou roli. Nezapomeňte však, že útulek není harmonický domov, proto když pejsek hodně štěká, agresivně skáče nebo úpěnlivě kňučí, dává jen najevo, že mu uvnitř není příjemně. Až znovu pozná teplo domova a stabilní zázemí, je pravděpodobné, že se těchto návyků co nevidět zbaví.

Pejska si nevybírejte ani z lítosti. Tady na ni není místo a je nutné rozmýšlet prakticky a s rozumem. Pokud například víte, že vám čas nedovoluje pravidelné dlouhé procházky anebo že váš byt není zas tak prostorný, raději se poohlédněte po menším pejskovi. Pokud si s vaší povahou netroufnete na ostřejší plemeno, vyberte si raději mírnějšího psíka.

Než si nového kamaráda odvezete domů, vyjděte si s ním také párkrát na procházku. Poznáte, jak se chová ve volné přírodě, pozorujte jeho reakce na okolí, ostatní zvířata i lidi. Nenechte se však opět zmást, může chvíli trvat, než si zvykne nebýt zavřený v útulkovém kotci a zvykne si na volnost.

Pokud jste si po tom všem na 100% jistí, že je to ten pravý, a odvezete si ho s sebou domů, buďte na něho v prvních dnech shovívaví. Pro pejska je obzvlášť těžké sžít se s novým prostředím, poznat novou rodinu, všechno očmuchat a objevit. Trpělivost je tu na prvním místě. A pokud se mu budete pořádně věnovat, uvidíte, že vaše snaha zanedlouho přinese velmi veselé ovoce.

Doporučujeme:

 
Ověřeno našimi zákazníky

99 % zákazníků doporučuje náš obchod.

Prohlédnout hodnocení na Heureka.cz

pozitiva: rychlost a spolehlivost

Ověřený zákazník , před 2 měsíci

Dobrý přístup obsluhy,

Ověřený zákazník , před 3 měsíci

Jsem moc spokojená

Ověřený zákazník , před 3 měsíci