owen_tlacenka

Lidské jídlo, které pejskům škodí

Publikováno: 26. 2. 2016

Psím očím, které na vás koukají zpoza stolu, když obědváte nebo večeříte, je těžké odolat. Při krmení psa jídlem určeným lidským strávníkům musíte být ovšem velmi obezřetní, protože některé potraviny mu mohou v bříšku nadělat pořádnou paseku a dokonce vážně ohrozit jeho zdraví.

Ne nadarmo je k dispozici široká paleta pokrmů, granulí, konzerv i pamlsků, které jsou určené psům a přizpůsobené jejich trávicímu systému. Dobrý skutek, kdy chlupáčovi přilepšíte dobrůtkou ze stolu, tak nakonec může být potrestán.

Kořeněná jídla a zbytky

V první řadě si dejte pozor na kořeněné a slané pokrmy. Koření a sůl psímu žaludku opravdu nesvědčí. Jsou agresivní a pes na ně není zvyklý. Zbytky od oběda také nejsou dobrým nápadem. Kombinace potravin, které sice na první pohled vypadají i voní lákavě, mohou ovšem pejskovi ve výsledku přitížit. Obsahují nestravitelné látky, mnohdy i nedostatek vitamínů potřebných pro psí zdraví. Navíc se po nich rychleji přibírá na váze. Trápit ho dietami kvůli tomu, že jste neodolali nezasytit ho svým obědem, je opravdu zbytečné. Pokud si navíc pes navykne, že několikrát denně dostane do misky vaše menu, může se snadno stát, že přestane žrát granule.

Navštivte naši prodejnu v Brně

Uvařené kosti

Páníčci velmi často dělají chybu v tom, že pejskům dávají k dobru kosti. Na tom by nebylo samozřejmě nic divného ani špatného - vždyť pes a kost k sobě patří stejně jako kočka k mléku. Kosti ovšem nesmí být vařené! Takto upravené pochoutky se totiž snadno rozštípnou a jejich tvrdé, ostré hrany se zapíchnou do psích dásní, v horším případě do žaludku či jiných orgánů trávicího ústrojí. Takže pokud kost, tak jedině syrovou. Ovšem vyhněte se zcela kuřecím kostím - lámou se i ty, které neprojdou varem.

Čokoláda a sladkosti

Možná ještě větší nebezpečí představuje čokoláda. Ačkoliv si na ní pochutnáte, vašemu pejskovi může kakaové potěšení způsobit silné zažívací potíže. Čokoláda totiž obsahuje metylxantiny - kofein a alkaloid theobromin. Na ty jsou psi zvlášť citliví a nedokáží je strávit. Vyšší množství je dokonce může smrtelně ohrozit. Na místě není ani krmit pejska sladkostmi, protože ty zvyšují hladinu inzulínu a jsou pro jeho zdraví rizikové. Ačkoliv spousta páníčků odměňuje své mazlíčky piškoty, ani ty nejsou úplně v pořádku. Obsahují totiž mnoho cukru a mouky, které zatěžují bříško a podporují obezitu.

Vejce, zelenina a další "pochoutky"

Syrová vejce, především jejich bílek, by se na psím jídelníčku také neměla objevit. Dokonce ani některé druhy ovoce a zeleniny nejsou pro psy vhodné. To je případ hroznového vína, které může způsobit selhání ledvin. Ani nadýmavá zelenina, jako je květák, kedlubna nebo kapusta, stejně jako luštěniny či čerstvý chléb neudělají psímu žaludku dobře. Pokud chcete dát mazlíčkovi ochutnat brambory, pak jedině vařené a v malém množství. Syrové se špatně tráví. Cibule a česnek do psí misky také nepatří. Ve větším množství jsou jedovaté.

V příštím díle vám naopak ukážeme lidské potraviny, na kterých si pejskové mohou s radostí pochutnat :)