Psí lékárnička

Téma tohoto článku mě napadlo během léta, kdy si kluci velmi užívali slunečné dny a bohužel trávili podle mě až moc času u veterináře. Už jsme je začali podezřívat, že paní doktorku mají tak rádi, že si schválně vždy něco provedou, aby za ní zase mohli jet. Jednou to bylo píchnutí vosou, podruhé utržený drápek, potřetí osina v pacce, pak kašel atd. Veterinářka už nás vítala slovy „Vy už jste tady zase?“. Když se začali některé diagnózy opakovat, tak už jsem byla připravena, a co jsem mohla, to jsem za veterinářku dělala. Chyběly pouze léky, které jsem nikde jinde získat nemohla.
Já osobně nebývám nijak nemocná, za posledních cca osm let jsem měla nanejvýš rýmu, a tím pádem podle toho vypadá moje lékárnička. Mám v ní sprej do nosu na rýmu, Fenistil mast na poštípání hmyzem a Paralen na všechno ostatní. Minulý rok jsem si dokonce koupila teploměr. Dle tohoto výčtu si dokážete představit, jaký obrovský problém byl, když si naši pejsci cokoliv udělali.
Svým způsobem můžeme poděkovat osině, kterou si Owen zapíchnul do packy, díky ní totiž máme plně vybavenou lékárničku pro pejsky.
Co v ní tedy vlastně máme (omlouvám se za neodborné výrazy, přeci jen nejsem veterinář):
- černá mast (ta vytáhne veškeré špatně věci, které se dostanou do těla pejsků, např. osina)
- obinadlo (já mám po tomto létě nakoupené balení 10 ks po pěti metrech)
- vata (dává se mezi prsty, když se obvazuje packa)
- kompresy z gázy (malé ústřižky tkaniny, které se vloží na namazané místo)
- elastická bandáž (dáváme ji na obvázanou packu obinadlem, hezky se to zafixuje a nevadí tomu, když si to pejsek občas malinko okusuje)
- náplast
- Betadine (desinfekce na „cokoliv“)
- Peroxid vodíku (desinfekce na „velké odřeniny“)
- Fenistil mast (na píchnutí hmyzem, kdekoliv jinde kromě krku a hlavy)
A samozřejmě spoustu pamlsků, protože pacient po zákroku potřebuje odměnit za to, jak byl statečný :)
Díky této výbavě byste měli být schopní dát pejskovi jakousi první pomoc, ale nenahrazuje to péči veterinárního lékaře.