WP_20141109_002[1]_wm

Fenka nebo pejsek?

Publikováno: 23. 9. 2015

Slyšela jsem už mnoho názorů, o tom proč mít psa nebo proč mít fenu, např. „fenka je přítulnější a hodnější“ nebo „pes je dominantní a je s ním těžké pořízení“. Jak se říká, na každém šprochu je pravdy trochu, ale stoprocentní pravda to také není.

Co se však nezmění, pokud s tím něco nebudete dělat, je, že fenka dvakrát ročně hárá a může trpět i falešnou březostí. Pokud štěňátka ale nechcete, je lepší ji nechat vykastrovat. Psi naopak zase na hárající feny silně reagují a výchova nevýchova, pudy jsou občas daleko silnější. Pokud v okolí vašeho bydliště hárá fenka, je možné, že váš pes začne být nervózní, stále bude něco očuchávat a začne tahat na vodítku, ale to už jsou takové extrémnější případy.

V zásadě je to opravdu jedno, jestli budete mít pejska nebo fenku. Povaha záleží primárně na plemeni, na předcích a na výchově. Z pejsků, které mám, měla jsem a které byli či jsou kolem mě mohu říct, že mám blíž ke psům. Fenky, které jsem zažila, byly urážlivé a trošku vypočítavé (prostě typické ženské :) ). Jsem si však jistá, že pokud zvolíte jedno nebo druhé, neuděláte chybu a pejsek nebo fenka vás chytnou za srdce.

Navštivte naši prodejnu v Brně

Pokud zvolíte fenku, a máte ji s doloženým rodokmenem, je dobré si již na začátku ujasnit, zda chcete mít štěňátka či nikoliv. Pokud máte fenku „bez papírů“, doporučuji na štěňátka nemyslet a nepočítat s nimi. Svým způsobem doporučuji po prvním hárání nechat fenku i vykastrovat. Předejdete tak různým nemocem a potížím. Kříženci se prodávají daleko hůř, nemají doložené rodiče a pokud chcete další křížené pejsky, doporučuji zajít do útulku. Tam je pejsků spoustu a potřebují zachránit. Budou velmi rádi, když se jich ujmete :)

Majitelé pejsků tyto problémy naštěstí neřeší. Pouze, pokud chtějí mít ze svého pejska tatínka a mají „papíry“, měli by s ním obcházet soutěže a sbírat co nejvíce umístění.

Osobně po štěňátkách netoužím, naprosto totiž obdivuji chovatelky a chovatele, kteří nechávají své fenky připouštět, pak s nimi prožívají veškerou péči o štěňátka a starají se o ně občas víc než fenky a následně se se štěňátky musí rozloučit, protože už je jim 8 týdnů a jdou do nových domovů. Klobouk dolů před takovými chovateli.