Menu

Pejsek a povely (část 1.)

Publikováno: 14. 8. 2015
Výchova štěňátka

Jak jsem psala v minulém článku (První noc a týden doma), je důležité učit pejska povelům již první týden, co je doma. Nebojte se s ním začít zkoušet něco už druhý den.

Většinou, když si pejska vezmete domů, tak ani neslyší na svoje jméno, protože ho nezná. Výjimkou může být štěňátko od chovatele, který si dal tu práci a pořád na něj vybraným jménem volal, až si štěňátko zvyklo. Pokud si berete staršího pejska, který povely zná, stejně tak i své jméno, je všechno jednodušší (samozřejmě, pokud měl před tím dobré prostředí). Pojďme se ale pobavit o situaci, kdy štěňátko nic neví a je to jen malá roztomilá kulička, která se valí, čuchá a chce si hrát.

Pejska vybraným jménem pořád oslovujte kdykoliv na něj promluvíte, postupně tak pochopí, co je jeho jméno. Jménem se musí oslovovat v pozitivním duchu, aby měl své jméno rád a věděl, že je to v pořádku, když se na něj takto zavolá.

Další věcí, kterou se štěně musí naučit je zákazový povel – NE! FUJ! Štěňátka velmi ráda všechno koušou a ochutnávají a neví, že udělali něco špatně, dokud jim to neřeknete. Doporučuji nekřičet, ať se nevystraší. Stačí pouze zvýšit hladinu hlasu a říct rázně zákazové slovo. Každé štěně je jiné, někdo je raubíř a někdo tichý a hodný introvert, sami brzy zjistíte, co máte doma a co si můžete dovolit.

Štěňátko se také musí naučit, že se potřeba nevykonává všude, kde si zamane, ale pouze venku, případně na plínu/hadr. Když pejsek vykonává potřebu jinde, než by měl, řekneme zákazové slovíčko a přeneseme ho na místo, kam může a hodně pejska chválíme. Stačí štěně párkrát takto přistihnout a už pochopí, kam se čůrá a kaká. Když ho naopak přistihneme, že se vyčůral na plínku, tak ho velmi chválíme. Pro štěňátka je to hra a oni chtějí, aby je páneček pouze chválil a smál se. Vždyť je to super dostávat pamlsky a být středem pozornosti. Výjimkou jsou samozřejmě tvrdohlaví jedinci, u kterých se musíte obrnit trpělivosti, můžou totiž zkoušet, co všechno vydržíte a kam až můžou zajít.

Z těch klasických povelů osobně začínám vždy povelem Sedni. Je jednoduchý a pejska tak dokážete uklidnit. Vezmete do ruky pamlsek, opakujete povel sedni a zvedáte ho nad úroveň očí před jeho hlavičkou. Občas také pomůže mírný tlak na zadeček. Když štěně sedne, dostane pamlsek a velkou pochvalu. Toto ještě párkrát zopakujte. Stačí jen 5 minut a pak si zase hrajte, nevadí, když se to hnedka nenaučí, ale základy už jste „položili“ a štěně ví, že existuje něco jako sedni a už se mu to v hlavičce začne spojovat. Všechno učení povelů záleží pouze a jen od povahy a plemene psa. Jste schopni ho za týden naučit 10 povelů a z jiným štěnětem budete rádi za jeden.

V dalším díle se dočtete o povelech jako lehni, zůstaň, ke mně a jak využívat věcí, které štěňátka sami od sebe provádějí.

Doporučujeme:

 
Ověřeno našimi zákazníky

99 % zákazníků doporučuje náš obchod.

Prohlédnout hodnocení na Heureka.cz

pozitiva: rychlost a spolehlivost

Ověřený zákazník , před 2 měsíci

Dobrý přístup obsluhy,

Ověřený zákazník , před 3 měsíci

Jsem moc spokojená

Ověřený zákazník , před 3 měsíci